امروز جمعی از سهامداران موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج در مقابل شعبه پاسداران این موسسه همانند روزهای دیگر تجمع کردند اما اینبار نه فقط با شعار بلکه با چماق!

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بیش از یک ماه از تجمع گسترده مردم در مقابل موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج واقع درخیابان پاسداران می گذرد،اما هنوز سهامداران نتوانسته اند سپرده اصلی خود را از این موسسه پس بگیرند.

هر روز سهامدارانی که بدون تحقیق و بررسی درخصوص اینکه آیا موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج مجوز لازم را برای فعالیت از بانک مرکزی اخذ کرده است یا خیر؟ برای بازپس گیری سپرده های میلیاردی خود در مقابل این موسسه با دادن شعارهای (به اسم امامت؛ خیانت در امانت، پول مارو دزدیدند، تو سبزوار پز می دند یا امام هشتم برس به داد مردم) تجمع می کنند.

ثامن الحجج هم به سرنوشت میزان دچار شد

موسسه ثامن الحجج اولین موسسه مالی و اعتباری در سطح کشور نیست که بدون مجوز از سوی بانک مرکزی درحال فعالیت است. بلکه در سنوات گذشته هم موسسات دیگری چون میزان بدون مجوز از سوی بانک مرکزی اقدام به فعالیت و سپرده گذاری سرمایه های مردم با سودهای کلان کرده که در نهایت به خورده شدن پول مردم ختم شده است.

موسسه ثامن الحجج بیش از ۶۰۰ شعبه در سراسر کشور دارد، اما بانک مرکزی پس از گذشت سنوات بسیار زیاد از فعالیت این موسسه، هم اکنون اعلام کرده که موسسه ثامن الحجج مجوز لازم را ندارد و برای ادامه فعالیت باید با پرداخت سپرده قانونی خود نزد بانک مرکزی مجوز لازم را اخذ کند، اما این موسسه هنوز اقدام به اخذ مجوز نکرده است و تنها پاسخی که به سهامداران خود می گوید این است که در حال حاضر موسسه دارای منابع مالی نیست.

حال سوال اینجاست که این حجم سپرده سهامداران که بین ۶۰۰ میلیون تا ۱۰ میلیارد تومان است،در کجا هزینه شده که موسسه هم توان پرداخت سپرده قانونی نزد بانک مرکزی را ندارد و هم نمی تواند سود و سپرده بلندمدت سپرده گذاران را پرداخت کند؟

براساس شواهد موجود مبتنی بر رفتار دو ماه اخیر موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج، این موسسه زیر بار فشار بانک مرکزی در خصوص سپرده گذاری قانونی برای اخذ مجوز نخواهد رفت. زیرا زمانی که منابع مالی موسسه زیاد باشد مبلغ سپرده قانونی نزد بانک مرکزی افزایش پیدا می کند و در اینباره موسسه اعلام کرده که در حال حاضر توان مالی پرداخت سپرده قانونی را ندارد.

یکی از سهامداران، با بیان اینکه متاسفانه ۱۰ میلیارد تومانم را خورده اند به خبرنگار ایسکانیوز، گفت: چند سال است که در موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج سپرده گذاری کرده ام. این موسسه اولین روز هر ماه سود سپرده بلند مدت یا روز شمار را به حساب سپرده گذاران واریز می کرد، اما از اول آبان تا به امروز هنوز سودی به حساب من و دیگر سهامداران واریز نکرده است. ما دیگر خواهان دریافت سود سپرده نیستیم بلکه سپرده اصلی خود را می خواهیم که این موسسه سپرده سهامداران را پرداخت نمی کند.

یکی از سپرده گذاران،گفت: زمانی که یک مغازه دار مجوز لازم را از اصناف و اتحادیه مربوطه اخذ نکند، آن مغازه سریع از سوی سازمان بازرسی پلمپ می شود، اما موسسه ثامن الحجج سنوات بسیار زیادی است که به فعالیت خود ادامه می دهد به طوری که ۶۰۰ تا ۷۰۰ شعبه در سراسر ایران دارد، اما اکنون بانک مرکزی اعلام کرده که این موسسه مجوز لازم را ندارد.

بانک مرکزی بارها اعلام کرده که مردم سرمایه خود را در موسسات مالی اعتباری غیرمجاز سپرده گذاری نکنند و درصورت سپرده گذاری هیچ گونه ضمانتی از سپرده آنها نمی شود. اما سوال اینجاست که چرا برروی فیش موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج ذکر شده که این موسسه تحت نظارت بانک مرکزی است؟

سپرده گذار دیگری در این باره تأکید کرد: وقتی یک موسسه ۵۰۰ تا ۶۰۰ شعبه در سطح کشور دارد به طورحتم اعتماد سپرده گذاران را به خود جلب می کند. من کارمند بازنشسته دولت هستم که حدود ۶۵ میلیون در این موسسه سپرده گذاری کردم. وقتی نرخ سود سپرده بانکی ۱۸ تا ۲۰ درصد است،ترجیح می دهم که پولم را در جایی سپرده گذاری کنم که سود بیشتری به من دهد. سود سپرده یکساله این موسسه ۲۵ درصد و سود روزشمار آن ۲۰ تا ۲۳ درصد است. این موسسه ماهانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به من سود می داد که از این راه امرار معاش می کردم. اما الان بیش از یک ماه است که سودی به من نداده و حتی سپرده خود را هم نمی توانم دریافت کنم.

دراین میان سهامدار دیگری، گفت: بانک مرکزی فقط به دنبال اخذ سپرده قانونی از موسسات مالی اعتباری برای افزایش منابع مالی خود است. بنابراین اگر این موسسه سپرده قانونی را برای اخذ مجوز به بانک مرکزی پرداخت کند، می تواند به فعالیت خود ادامه دهد. اما نکته حائز اهمیت این است که این موسسه هنوز سود سپرده گذاران خود را پرداخت نکرده و حتی می گوید که توان پرداخت سپرده اصلی سهامداران را هم ندارد. امیدوارم این موسسه تبدیل به موسسه میزان و اختلاس گران دیگر در کشور نشود.

بر اساس این گزارش بر روی شیشه این موسسه در شعبه پاسداران نوشته شده که موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج روی ریل دریافت مجوز افتاد. اما هنوز اقدامی در این خصوص انجام نشده است.