به گزارش بصیر سبزواربه نقل از ایسکا نیوز: تجمع گستره مردم در مقابل موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج باعث بسته شدن خیابان پاسداران شد. یکی از سهامداران در خصوص دلیل تجمع مردم در مقابل موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج، به خبرنگار ایسکانیوز،گفت: فقط در یک جمله می توانم دلیل حضورم را در این تجمع بگویم، […]

به گزارش بصیر سبزواربه نقل از ایسکا نیوز: تجمع گستره مردم در مقابل موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج باعث بسته شدن خیابان پاسداران شد.

یکی از سهامداران در خصوص دلیل تجمع مردم در مقابل موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج، به خبرنگار ایسکانیوز،گفت: فقط در یک جمله می توانم دلیل حضورم را در این تجمع بگویم، متاسفانه ۲ میلیارد تومانم را خورده اند.

در این میان سهامدار دیگری، اظهار کرد: من چند سال است که در موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج سپرده گذاری کرده ام. این موسسه اولین روز هر ماه سود سپرده بلند مدت یا روز شمار را به حساب سپرده گذاران وایز می کرد، اما از اول آبان تا به امروز هنوز سودی به حساب من و دیگر سهامداران واریز نشده است، حتی موسسه سپرده سهامدارن را هم پرداخت نمی کند و تنها پاسخی که به سهامداران می گوید این است که در حال حاضر موسسه دارای منابع مالی نیست.

همچنین سپرده گذار دیگری، گفت: بانک مرکزی اعلام کرده که موسسه ثامن الحجج برای ادامه فعالیت خود باید مجوز لازم را اخذ کند، اما این موسسه هنوز اقدام به اخذ مجوز نکرده است. سپرده گذاران هم به دلیل عدم پرداخت سود و سپرده اصلی خود چند روز است که در مقابل این موسسه تجمع کرده اند.

موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج زیر بار فشار بانک مرکزی در خصوص سپرده گذاری قانونی برای اخذ مجوز نمی رود. زمانی که منابع مالی موسسه زیاد باشد مبلغ سپرده قانونی نزد بانک مرکزی افزایش پیدا می کند و در اینباره موسسه اعلام کرده که در حال حاضر توان مالی پرداخت سپرده قانونی را ندارد.

ثامن الحجج تحت نظارت بانک مرکزی نبود؟

در همین لحظه خانمی با فریاد، گفت: پس این حجم سپرده ای که سهامداران در موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج سپرده گذاری کرده اند در کجا هزینه شده است؟ که موسسه هم توان پرداخت سپرده قانونی را ندارد و هم نمی تواند سود و سپرده بلند مدت سپرده گذاران را پرداخت کند؟

یکی از سپرده گذاران، گفت: زمانی که یک مغازه دار مجوز لازم را از اصناف و اتحادیه مربوطه اخذ نکند، آن مغازه سریع از سوی سازمان بازرسی پلمپ می شود، اما موسسه ثامن الحجج سنوات بسیار زیادی است که به فعالیت خود ادامه می دهد به طوری که ۶۰۰ تا ۷۰۰ شعبه در سراسر ایران دارد، اما اکنون بانک مرکزی اعلام کرده که این موسسه مجوز لازم را ندارد.

یکی از سپرده گذاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسکانیوز که مگر بانک مرکزی اعلام نکرده که در موسسات مالی اعتباری غیر مجاز سپرده گذاری نکنید و درصورت سپرده گذاری هیچ گونه ضمانتی از سپرده ها نمی کند؟ اظهار کرد: برروی فیش موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج ذکر شده که این موسسه تحت نظارت بانک مرکزی است، اما اکنون به دلیل اینکه فعالیت موسسه دیگر به سود بانک مرکزی نیست، بانک اعلام کرده که این موسسه مجوز لازم را ندارد؟

سپرده گذار دیگری در این باره تأکید کرد: وقتی یک موسسه ۵۰۰ تا ۶۰۰ شعبه در سطح کشور دارد به طورحتم اعتماد سپرده گذاران را به خود جلب می کند.

سپرده گذار دیگری، گفت: من کارمند بازنشسته دولت هستم که حدود ۶۵ میلیون در این موسسه سپرده گذاری کردم.

وقتی نرخ سود سپرده بانکی ۱۸ تا ۲۰ درصد است،ترجیح می دهم که پولم را در جایی سپرده گذاری کنم که سود بیشتری به من دهد. سود سپرده یکساله این موسسه ۲۵ درصد و سود روزشمار آن ۲۰ تا ۲۳ درصد است. این موسسه ماهانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به من سود می داد که از این راه امرار معاش می کردم. اما الان یک ماه است که سودی به من نداده است و حتی سپرده خود را هم نمی توانم دریافت کنم.

درد بانک مرکزی اخذ سپرده قانونی از موسسات مالی اعتباری است

دراین میان سهامدار دیگری، گفت: تمام درد بانک مرکزی اخذ سپرده قانونی از موسسات مالی اعتباری است. بنابراین اگر این موسسه سپرده قانونی را برای اخذ مجوز به بانک مرکزی پرداخت کند، می تواند به فعالیت خود ادامه دهد. اما نکته حائز اهمیت این است که این موسسه هنوز سود سپرده گذاران خود را پرداخت نکرده و حتی می گوید که توان پرداخت سپرده سهامداران را هم ندارد. امیدوارم این موسسه تبدیل به موسسه میزان و اختلاس گران دیگر در کشور نشود.

در همین لحظه فردی در میان تجمع کنندگان فریاد زد که سود در دفترچه ها واریز شده، اما قابل برداشت نیست.

بر اساس این گزارش بر روی شیشه این موسسه در شعبه پاسداران نوشته شده که موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج روی ریل دریافت مجوز افتاد.

در دومینوی مؤسسه‌های بدون‌مجوز، نوبت به افتادن مؤسسه ثامن‌الحجج رسید.

این دومین مؤسسه‌ای است که در سال جاری با بحران مواجه می‌شود.

بر اساس آخرین اخبار موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج شعبه پاسداران اعلام کرده که سود سپرده گذاران از طریق بانک صادرات پرداخت می شود، لذا سپرده گذاران باید اقدام به بازگشایی حساب در بانک صادرات کنند.