پازل مسئولان کامل نشد چون بسیاری از آن‌ها برای دیدن نمایشگاه نیامدند. پازل آن‌ها این جمله امام بود: “خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولین ما پشت کردن به دفاع از محرومین و روی آوردن به حمایت از سرمایه‌دارها گردد.”

– قلب زخمی شهر را در قاب عکس گرفتیم و به نگاه‌هایتان هدیه دادیم.

کوی گلستان

– در نمایشگاه عکس “دورترین همسایه” ۴۰ عکس از دانشجویانی که به بازدید کوی گلستان رفته­ بودند از ۱۷ تا ۲۰ آبان روی سه‌پایه‌هایی در راهرو دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه حکیم سبزواری به نمایش گذاشته شد؛‌ به همین سادگی.

– راستی آن‌ها که دور نیستند؛ باهم “همسایه دیواربه‌دیوار”یم. کوی گلستان در قلب شهر است؛ اما قلبی که خوب نمی‌زند و حالش روبه‌راه نیست…

– سعی کردیم همه‌چیز نمایشگاه، ساده و دانشجویی باشد. از برگزارکنندگانش بگیر تا مکان و حتی اختتامیه‌اش که مثل سایر همایش‌ها در آمفی‌تئاتر برگزار نشد و سالنی نداشت و در همان راهرو، صندلی گذاشتیم.

– تبلیغات و نماد نمایشگاه نوار زرد “علامت خطر” بود. یعنی کوی گلستان درخطر است این خطر را جدی بگیریم. علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.

 

– پازل مسئولان کامل نشد چون بسیاری از آن‌ها برای دیدن نمایشگاه نیامدند. پازل آن‌ها این جمله امام بود: “خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولین ما پشت کردن به دفاع از محرومین و روی آوردن به حمایت از سرمایه‌دارها گردد.”

کوی گلستان

– آقای فرماندار نیامد.

– فرماندار خودش نیامد اما روز سوم نمایشگاه آقایان حسن پارسی پور معاون برنامه‌ریزی واداری مالی فرمانداری، نیک فر مشاور فرهنگی و جوانان فرماندار و خانم رجبی مسئول پیگیری پرونده‌ی کوی گلستان در سازمان بهسازی و نوسازی را به نمایشگاه فرستاد.

– معاون برنامه‌ریزی و اداری مالی فرماندار در نمایشگاه گفت: “برای مداخله در کوی گلستان سه‌گام پیش‌بینی‌شده، در گام اول سعی شده رویکردها به هم نزدیک شود. گام دوم تعامل با استان برقرارشده است. و گام سوم مرحله‌ی اجرایی طرح است.”

ظاهراً دوستان هنوز در گام اول هستند و بعد از ۳۰ سال هنوز دارند “رویکردها را به هم نزدیک می‌کنند.” اما این‌که این نزدیکی تا کی طول می‌کشد فقط خدا می‌داند؛ و کی قرار است گام‌های دوم و سوم برداشته شود، آن را هم خدا می‌داند!

– آقای پارسی پور همچنین از اقدام فوری که برای کوی صورت گرفته است، گفت: “در این برنامه نهادهای ذی‌ربط مکلف به انجام اموری ظرف مدت یک ماه شدند. شرکت آب و فاضلاب در خصوص بررسی مشکلات آب و فاضلاب کوی، اداره‌ی آموزش‌وپرورش برای اختصاص مدرسه‌ای برای تحصیل فرزندانشان، آتش‌نشانی برای تجهیز مغازه‌ها به کپسول‌های اطفاء، مرکز بهداشت برای رسیدگی به امور بهداشتی ودرمانی و شرکت برق برای بررسی نحوه‌ی اتصالات این کوی ظرف مدت یک ماه موظف شدند.”

خسته نباشید؛ اما به قول شاعر:
خانه از پای‌بست ویران است/ خواجه دربند نقش ایوان است

– جناب شهردار هم نیامد. آقای شهردار قبلاً گفته بود: “کوی گلستان در قلب مردم سبزوار است.” ما هم این نمایشگاه را گذاشتیم که نشان دهیم: قلبتان زخمی است و عفونت کرده است، باید هر چه زودتر جراحی‌اش کنید وگرنه خدای‌نکرده… زبانم لال… از کار خواهد افتاد؛ و قلب که نباشد…

– آقای برزویی مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تا دم درآمد و برگشت. نمی‌دانیم چرا؟ آیا از حضور در جمع دانشجویان ترسید؟ مگر دانشجو ترس دارد؟

– سبحانی فر یکی از نمایندگان سبزوار سری به نمایشگاه زد. او در پاسخ به سؤال دانشجویان درباره کم‌کاری مسئولان در مورد کوی گلستان گفت: “بنده وظیفه اجرایی ندارم و همچون شما دانشجویان وظیفه‌ام نظارت است.”

جناب نماینده راست می‌گوید؛ اما یک بام و دوهوا که نمی‌شود. آیا شما در همه‌جا به این مسئله اعتقاددارید؟ اگر کار نماینده نظارت است پس چرا حضرات نمایندگان در دیگر حوزه‌ها در جزئی‌ترین کارها دخالت می‌کنند و حتی دخالت خود را وظیفه خود می‌دانند. برفرض که کار شما نظارت است آیا در چهار سال گذشته وظیفه نظارتی خود را انجام داده‌اید؟

– دانشجو پرسشگر است و به این راحتی قانع نمی‌شود به‌ویژه که اگر پاسخ‌ها قانع‌کننده نباشد. دانشجویان از پاسخ آقای سبحانی فر قانع نشدند. یکی از دانشجویان با فریاد گفت مسئولان متأسفانه فقط حرف می‌زنند و شعار می‌دهند. وقتی دانشجویان او را به چالش کشیدند، گفت: “کم‌کاری‌های صورت گرفته در این ۳۰ سال یک‌شبه قابل‌حل نیست و باید روند اداری خود را طی کند و کمیسیون ماده ۵ نیز پیرو همین فشارها شکل گرفت.”

به گفته پیامبرمان جامعه اسلامی جامعه‌ای است که پایین‌ترین فردش بدون لکنت، حرفش را به بالاترین فرد جامعه که حاکم باشد بزند و خواسته‌اش را مطالبه کند.

حرف دانشجویان هم همین بود که چرا مسئولان ۳۰ سال کم‌کاری کرده‌اند؟ آیا در چهار سال نمایندگی شما هم کم‌کاری شده است؟ اگر آری، چرا وظیفه نظارتی‌تان را انجام ندادید تا کم‌کاری نشود؟ و شما در این چهار سال نمایندگی چه کرده‌اید؟

– محسنی ثانی دیگر نماینده سبزوار هم برای بازدید نمایشگاه نیامد؛ اما او در آذر ۹۱ در مصاحبه‌ای درباره کوی گلستان گفته بود: “اگر اتفاقی بیفتد همه باید پاسخگو باشیم.” قطعاً یکی از همه خود اوست.

– از ۱۳ عضو شورای شهر تنها مسعود پسندیده، اسدا… نورنهنگ و مهدی مقصودی، به نمایشگاه آمدند.

– مسعود پسندیده گفت: تاکنون “مطالبه جدی برای معضلات محله کوی گلستان صورت نگرفته است.”

دانشجویان از این حرف او تعجب کردند. تعجب از این‌که مردم کوی گلستان حدود ۱۰ سال است که برای بازسازی کوی پیگری می‌کنند و او خبر ندارد. تعجب از این‌که دست‌کم نامه‌های مکتوب آن‌ها از سال ۸۸ به مسئولان مختلف ازجمله شهردار، فرماندار، شورای شهر و غیره موجود است و او نمی‌داند. تعجب از این‌که او که بارأی مردم به شورا رفته از این نامه‌ها که منتشر هم شده‌اند،‌ خبر ندارد. تعجب از این‌که وکیل مردم در شورای شهر از مهم‌ترین مسئله شهری و مشکل مردم بی‌خبر است.

– اما وقتی دانشجویان از آقای پسندیده پرسیدند بهترین راه برای رسیدن فریاد مردم به گوش مسئولان چیست؟ پیشنهاد جالبی داد و گفت: “دانشجویان اعتراض و در مقابل نهادهای شهری تجمع کنند.”

شاید با این تجمع‌ها صدای فریاد مردم به گوش همه اعضای محترم شورای شهر برسد. شاید برخی دیگر از اعضای شورای شهر هم مانند آقای پسندیده هنوز بعد از ۳۰ سال صدای دردناک مردم کوی گلستان را نشنیده باشند.

– آقای نورنهنگ در رابطه با روند پیگیری کوی گلستان گفت: “بنده به عنوان یک شخص حقوقی در شورای شهر در مورد اقدامات کوی گلستان دفاعیات لازم را انجام داده‌ام و این دفاعیات موجود است.” آقای نورنهنگ معتقد بودند که همه ارگان‌ها به درصدهای مختلف در پروژه کوی گلستان مقصرند و علت اصلی عدم تسریع پروژه را تخصصی نبودن طرح پیشنهادی و ایرادات وارد به این طرح می‌دانستند.

لازم به ذکر است که آخرین پیگیری ایشان راجع به پروژه کوی گلستان مربوط به سه ماه گذشته بود… و ایشان با تماس تلفنی در همین جلسه با آقای برزویی متوجه شدند که میراث فرهنگی با مصوبه آخرین جلسه کمیسیون ماده ۵ مخالفت کرده است!

– از مسئولان دانشگاه هم رئیس دانشگاه و معاون فرهنگی به دیدن نمایشگاه آمدند. مسئولان دانشگاه خیلی زود رفتند و فرصت نشد سؤال‌هایمان را از آن‌ها بپرسیم. سؤال‌های ما این‌ها بود: می‌خواستیم از رئیس دانشگاه بپرسیم، رسالت جامعه دانشگاهی در برابر کوی گلستان چیست؟ آیا جامعه دانشگاهی به رسالت اجتماعی خود در برابر کوی گلستان عمل کرده است؟ آیا جا ندارد که کوی گلستان به‌عنوان یک مورد بومی موردمطالعه قرار گیرد؟

دانشکده‌ها و رشته‌های مختلفی در دانشگاه هست که مرتبط با مسائل کوی گلستان هستند و می‌توانند در این زمینه کار کنند، چرا تاکنون یک مقاله، یک تحقیق دانشجویی یا یک پایان‌نامه کاربردی درباره کوی گلستان نوشته‌نشده است؟‌ آیا کوی گلستان نمی‌تواند موضوع تحقیقات و پایان‌نامه‌های دانشگاهی باشد؟‌ دانشگاه هرسال جشنواره‌ها و همایش‌های مختلفی درزمینهٔ های مختلف برگزار می‌کند، چرا تاکنون دانشگاه یک همایش مختصر هم برای بررسی مسائل کوی گلستان برگزار نکرده است؟

– اما پازل دانشجویان تقریباً کامل شد چون همه آمدند. پازل آن‌ها این عکس بود:

– ما از مسئولانی که نیامدند هیچ گله‌ای نداریم؛ حتماً کار داشتند و نتوانستند بیایند؛ اما خداوکیلی اگر برنامه کلنگ زنی و یا افتتاحیه‌ای بود باز هم می‌گفتند کارداریم و نمی‌آمدند؟؟؟

– ما نمایشگاه را برای دانشجویان برپا کرده بودیم، آن‌ها آمدند و پازلشان را هم کامل کردند؛ اما پازل مسئولان ناقص مانده است امیدواریم با عملشان این پازل را کامل کنند.

-آقای سیمایی نماینده مردم کوی گلستان چند دقیقه درباره وضع وخیم و اسفبار کوی گلستان صحبت کرد. ای‌کاش اعضای شورای شهر و دیگر مسئولان بودند و می‌شنیدند که چند بار به مسئولان مختلف در طول این سال‌ها مراجعه کرده‌اند. چقدر پشت درشان منتظر ایستاده‌اند. چقدر نامه نوشته‌اند. چقدر پیگیری کرده‌اند و چند جفت کفش در این رفت‌وآمدها به ادارات مختلف پاره کرده‌اند. تا عضو محترم شورای شهر نگوید که من نامه‌های مردم کوی را ندیده‌ام!

– و چند دقیقه استاد محمود حیطه درباره رسالت هنری‌شان در معضلات اجتماعی و به‌ویژه کوی گلستان مطالبی را بیان کرد. اولین عکس‌های خوب از کوی گلستان، عکس‌های آقای حیطه بود که منتشر شد. ما کوی گلستان را از قاب دوربین او دیدیم.

– از عکاسان برگزیده این نمایشگاه نیز قدردانی شد. هدیه‌هایشان سکه و چک‌پول نبود؛‌ محصولات و صنایع‌دستی ساخته‌شده به دست مردم کوی گلستان بود.

– و درنهایت برای نشان دادن عمق دردهای مردم کوی و تأسف از وضع وخیم آن با «خرما» از مهمانان پذیرایی شد.

– حرف ما این بود: کوی گلستان از هر منظر (انسانی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی شهری) که نگاه کنیم از اولویت‌های سبزوار است. خودمان را به ندیدن و نشنیدن نزنیم و روی‌مان را برنگردانیم. “اگر اتفاقی بیفتد همه باید پاسخگو باشیم.”

 

 

 

 

– و مطمئن باشید این راه تا ساماندهی و بازسازی کامل کوی گلستان ادامه دارد…

* انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه حکیم سبزواری(جنبش عدالت‌خواه دانشجویی)
منبع: تونل باد