همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی با حضور بیهقی شناسان،جمعی از هنرمندان کشوری و شهرستانی و مسئولان سبزواری برگزار شد.

به گزارش بصیر سبزوار،کارگردان و هنرمند پیشکسوت کشور در این مراسم گفت: در تمام آثار بیهقی گویی چندین دوربین در زوایای مختلف تاریخ کار گذاشته شده و بیهقی به سان یک کارگردان در حال شخصیت پردازی در تاریخ بوده است.

هادی مرزبان در همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در سبزوار با اشاره به زوایای هنری و دراماتیک زندگی و نثر بیهقی اظهار داشت: برای ساخت یک فیلم از تاریخ بیهقی بدون کمترین دغدغه ای می توان کار کرد چرا که بیهقی در این نثر با دقت تمام  شخصیت پردازی کرده و تمام دیالوگ ها را نوشته است.

 

این کارگردان سبزواری با بیان اینکه در تمامی متن ها یکسویه و تک بعدی به وقایع نگاه شده است تاکید کرد: با خواندن نثر بیهقی تمام زوایای تاریخ مانند ابعاد یک مجسمه در ذهن انسان تداعی می شود.

 

مرزبان با انتقاد از عدم خود باوری در برخی از اساتید هنر در حوزه نمایشی تصریح کرد: ما ابتدا باید هویت اسلامی،ایرانی و تشیع خود را بشناسیم و باور کنیم و بعد در فکر الگو سازی از کارهای هنری غربی ها باشیم.

 

وی با بیان اینکه گاهی مشاهده می شود برخی در تجمید هنر غرب خودباخته سخن می گویند ادامه داد: متاسفانه مشکل برخی از هنرمندان ما گم کردن شناسنامه خود و نشناختن مفاخر و بزرگانی مانند بیهقی در کشور است.

 

مرزبان همچنین با بیان اینکه بزرگان زیادی در تاریخ ادبیات ایران حضور داشته اند تصریح کرد: متاسفانه در دانشگاههای ما برای مدرک گرفتن بالاجبار باید از ایلیاد و ادیسه نمره قبولی گرفت اما جایگاهی برای شاهنامه و تاریخ بیهقی قرار نداده اند.

 

وی مانا بودن هنر بیهقی را در قلم هنرمندانه وی دانست و افزود: وی حقایق زمان خود را به گونه ای هنرمندانه به تصویر کشیده است.

 

این کارگردان با بیان اینکه ۵۲اثر موضوع درآثاربیهقی برای تبدیل شدن به آثار نمایشی وجود دارد تاکید کرد: پیشنهاد نوشتن این آثار را به نویسندگان بزرگ داده ام و امیدوارم بتوانیم آثاری در شان تولید کنیم.

 

انتهای پیام/