از تعداد ماهواره های موجود در روستا پرسید که سوالم رو با سوال جواب داد وقتی تلویزیون نداریم تو بگو ما باید چه کار کنیم ،بچه های رو که نمیشه قانع کرد نگاه نکنید، به زور پسرم رفتم ماهواره گرفتم حالا هرچی رو که تو عمرم ندیده بودم تو خونم می بینم. از پیگری مسئولین برای نصب دکل تلویزیون پرسیدم که با نگاه سردی گفت: دوسال پیش آمدن یه قسمت رو مشخص کردن چندتا پایه هم گذاشتن و رفتن چندین بار نامه نوشتیم که هربار جواب شنیدیم به خاطر تحریم ها دولت نمیتونه دستگاه ...

به گزارش بصیر سبزوار،شنیدن خبر وجود یک روستا بدون پوشش آنتن تلویزیون باعث تعجب هر انسانی میوشد و اگر این خبر را یک خبرنگار بشنود حتما ذهن پرسشگرش قدم هایش را به سمت روستا می کشاند تا از کم وکیف موضوع نیز باخبر شود.

همین موضوع سبب شد تا عزم را جزم کرده فاصله ۱۰۰کیلومتری روستا رو طی کنم و با اهالی گپ و گفتی داشته باشم.

از جاده اصلی در مسیر دسترسی به روستا اولین موضوع نامناسب بودن جاده است ، متوجه می شوم نبود پوشش آنتن تلویزیون تنها مشکل مردم این روستا نیست.

ساعت نزدیک به ۱۰ونیم صبح است که به روستا میرسم فصل جمع کردن زعفران است و تقریبا بیشتر مردم به همین منظور به زمین های کشاورزی رفته اند.

 

از انتهای کوچه مردموتور سواری با کیسه ای از گل زعفران به من رسید با اشاره دست و سلام مانع از رد شدنش شدم تا شاید موردی را برای مصاحبه و اطلاع از احوالات روستا پیدا کرده باشم.

 

بعد از سلام و خدا قوت یک راست سر موضوع رفتم شاید احساس بر این بود که وقت ندارد و باید به زمین کشاورزی خود برگردد.

از شبکه های تلویزیون پرسیدم خیلی صریح جواب داد تنها کانل یک آن هم با برفک ،اصلا دیده نمی شود فقط صدایش را گوش میکنیم.

 

از تعداد ماهواره های موجود در روستا پرسید که سوالم رو با سوال جواب داد وقتی تلویزیون نداریم تو بگو ما باید چه کار کنیم ،بچه های رو که نمیشه قانع کرد نگاه نکنید، به زور پسرم رفتم ماهواره گرفتم حالا هرچی رو که تو عمرم ندیده بودم تو خونم می بینم.

 

از لحن صداش مشخص بود که بسیار شاکیه از داشتن ماهواره اما دلیل این بود که بدون تلویزیون که نمیشه …

 

از پیگری  مسئولین برای نصب دکل تلویزیون پرسیدم که با نگاه سردی گفت: دوسال پیش آمدن یه قسمت رو مشخص کردن چندتا پایه هم گذاشتن و رفتن چندین بار نامه نوشتیم که هربار جواب شنیدیم به خاطر تحریم ها دولت نمیتونه دستگاه مورد نظر رو از کشورهای خارجی بخرد،حالا بعد از ۲سال نزدیک ۱۲۰ماهواره در روستا وجود دارد.IMG_8955

 

پنج شهید هدیه روستا کلاته تیر کمان به انقلاب در طول جنگ تحمیلی است سعی کردم تا خانواده های شهدای روستا را پیدا کنم تا نظرشان در مورد این معظل جویا بشم؛ خانه شهید لطفی رو به کمک اهالی پیدا کردم و نظر مادر شهید رو در مورد این تعداد ماهواره که در روستا وجود دارد پرسیدم ، جواب داد پسرم شهید شد تا دشمن وارد کشور نشود اما پشت بام خانه ها ی روستا راه ورود دشمن شده است.

IMG_8988

 

نزدیک ظهر بود دانش آموزانی هم که بعد از تطیل شدن از مدرسه راه خانه در پیش داشتن حرف های جالبی برای گفتن داشتن از محمد جواد پرسیدم بعد از انجام دادن تکلیف های مدرسه برنامه های تلویزیون رو نگاه میکند که با تعجب از سوالم گفت تلویزیون ما فقط صدا دارد و تصویر پخش نمی کند.

IMG_8968

چند نفر از جوانان روستا را کمی جلوتر دیدم به سراغشان رفتم ظاهر جوانان نشان می داد که آنها هم بی بهره از برکات ماهواره نبوده اند،پاسخ سوالم در مورد استفاده از ماهواره را به راحتی جواب مثبت دادند از دلیلش که پرسیدم همان جوابی را شنیدم که از صبح شنیده بودم تنها کانال یک آن هم با برفک….

 

در راه برگشت بیشترین چیزی که ذهنم را به خود مشغول کرده بود جای خالی مسئولان و اینکه شبکه های خارجی از این غفلت بیشترین بهره را برای ضربه زدن هرچه بیشتر به فرهنگ کشور می برند.

 

برایم غریب بود با تمام توصیه ای که مقام معظم رهبری در مورد شبیخون فرهنگی و لزوم مراقبت از این حوزه انجام داده اند بازهم باید اهالی یک روستا هدف تبلیغات ضد دین دشمنان باشند…..

 

نبودن رسانه ملی و دریافت اخبار و وقایع جهان واتفاقات داخلی از طریق رسانه های خارجی که کم نیستند شبکه هایی که با سرمایه های دشمنانی که برای هرنوع ضربه زدن به کشور آماده هستند، می تواند نقطه ضعفی برای مسئولان مربوط در منطقه باشد.

 

توجیه عدم خریداری دکل مربوط برای پوشش شبکه ها با تحریم ها نیز عذر بدتر از گناهی است که مسئولان برای کم کاری خود می آورند چرا که ایران اسلامی با تمامی این تحریم ها با قدرت به پیش می رود اما تحریم ها یک روستا را نشانه گرفته و نمی گذارد همپای دیگر مردم کشور از این نعمت بهره ببرند.

 

بی گمان آسیب های که ماهواره بر ذهن کودکان و جوانان خواهد گذاشت در آینده ای نزدیک هزینه ای گزاف بر گرده کشور خواهد گذاشت که امروز می توان با تامین اعتبار یک دکل تلویزیون از آن جلوگیری کرد.

 

انتهای پیام/