مدیر کل جهاد کشاورزی استان گفت: عدم توجه به کشاورزی و تولید در روستا سبب ایجاد مهاجرت روستائیان به شهر و رشد منفی جمعیت در روستا شده است.

مجتبی مزروعی در گفتگو با بصیر سبزوار با بیان اینکه روستا شاهرگ حیاتی تولید است اظهار داشت: نه تنها به کشاورزی توجه نکردیم که انقدر به کشاورزان فشار وارد کردیم سبب مهاجرت این عاملان تولید به شهرها شدیم.

 

وی با بیان اینکه کشاورزان عاملان تولید و پویایی اقتصاد در کشور بودند تصریح کرد: در حال حاضر این تولیدکنندگان با نقل مکان به شهرها فروشنده و مصرف کننده کالاهای خارجی شده اند و این ضرر را خودمان متوجه کشور کرده ایم.

 

مزروعی با بیان اینکه ضریب مهاجرت در شهرستانهایی که از فقر کشاورزی رنج می برند بالاتر است تاکید کرد: در شهرستانهایی که اجرا و آموزش تغییر الگوی کشت به خوبی انجام گرفته است با کاهش روند مهاجرت به شهرها روبرو شده ایم.

 

مدیر کل جهاد کشاورزی استان با اشاره به اجرای طرح های هادی در روستا ها و با انتقاد از جلوگیری حضور دام در این مناطق به دلایل بهداشتی خاطر نشان کرد: در تمام دنیا بهداشت دام و انسان همراه با هم دیده می شود که متاسفانه این طرح ها سبب شده است تا دام از زندگی روستایی حذف شود.

 

وی حذف دام از زندگی روستایی را عاملی برای ضربه زدن به تولید کشور و رواج مصرف کالاهای وارداتی عنوان کرد.

 

مزروعی با بیان اینکه کشاورزان در سی سال گذشته خطر کم آبی را احساس کردند و به سمت کشت محصولات کم آب طلب حرکت کردندو تاکید کرد: متاسفانه این مسئولان بودند که اقدام جدی صورت ندادان و این موضوع را درک نکردند.

 

وی با برشمردن مزایای اجرای الگوی کشت اذعان کرد: تنها اجرای ۱۴ درصد از این طرح رشد ۲برابری در تولید در همین مقدار سطح زیر کشت را در پی خواهد داشت.

 

انتهای پیام/