دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: سردار همدانی مشغول شناسایی منطقه‌ای در حلب بود که بتواند قدرت مشاوره‌ای خود را بدرستی ارائه کند که همانجا در خودرویی به شهادت رسید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: سردار همدانی مشغول شناسایی منطقه‌ای در حلب بود که بتواند قدرت مشاوره‌ای خود را بدرستی ارائه کند که همانجا در خودرویی به شهادت رسید.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: سردار همدانی مشغول شناسایی منطقه‌ای در حلب بود که بتواند قدرت مشاوره‌ای خود را به درستی ارائه کند که همانجا در صحنه شناسایی و در خودرویی به شهادت رسید.

 امیر دریابان علی شمخانی پس از پایان سیزدهمین یادواره شهدای بسیج مسجد امام حسین (ع) در جمع خبرنگاران به سوابق سردار رشید اسلام شهید همدانی در دوران دفاع مقدس و به ویژه ساماندهی یگان رزمی استان همدان اشاره کرد و افزود: این شهید بزرگوار پس از پایان دوران دفاع مقدس هیچگاه از کسوت سپاهی‌گری و نظامی‌گری در دفاع از انقلاب خارج نشد و مدت‌ها بود که مسئولیت مستشاری در بخشی از سوریه و در حلب را به عهده داشت.

وی گفت: با توجه به تحولات سه هفته گذشته در منطقه عمومی شامات و با توجه به حضور روسیه، فعال شدن ارتش سوریه و از دست رفتن روحیه تکفیری‌ها، این شهید بزرگوار مشغول شناسایی منطقه‌ای بود که بتواند قدرت مشاوره‌ای خود را به درستی ارائه کند.

شمخانی افزود: این حادثه به دلیل شناخت لحظه‌ای او صورت گرفت، چون آدم ناشناسی بود و با سه نفر همراه بود که وی در حادثه‌ای خودرویی و در صحنه شناسایی به شهادت رسید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه انتشار خبر دروغ فرود موشک‌های روسیه در خاک ایران به چه انگیزه‌ای صورت گرفته است؟ افزود: اینها همه به سبب تغییر صحنه سوریه و افزایش شتاب مقاومت در سوریه است.

شمخانی گفت: کسانی که مراسم عروسی را به عنوان پادگان و بیمارستان را به عنوان محل تجمع بمباران می‌کنند به جای فرافکنی و این گونه اظهارنظرها پاسخگوی رفتار خود باشند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برآورد شما از تحولات سوریه به ویژه پس از ورود روسیه چیست؟ افزود: سه سال پیش قرار بود که حکومت مردمی بشار اسد را به سقوط بکشانند که در نیل به این هدف موفق نشدند؛ یک سال و نیم پیش هم در کنفرانس ژنو بیان کردند که باید در سوریه دولتی انتقالی بدون بشار اسد شکل بگیرد، اما امروز قبول کردند که بشار اسد در دولت وحدت ملی مشارکت کند.

شمخانی گفت: چشم‌انداز آینده سوریه، استمرار این عقب نشینی‌هاست، تا زمانی که مردم سوریه تعیین تکلیف کنند که چه کسی بر آنها حاکم باشد، نه فشار دلار و ریال عربستان.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه سرنوشت حدود ۷۰ نفر از مفقودان حادثه منا چیست؟ افزود: ما اطلاعات دقیقی نداریم و اینها جزو مفقودان هستند و جمهوری اسلامی ایران به شدت به دنبال روشن کردن تکلیف این عزیزان است.

از باورهای خود در لبنان، سوریه و عراق دفاع می‌کنیم

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: جمهوری اسلامی ایران اگر از ارزش‌ها و باورهای خود در لبنان، سوریه و عراق دفاع نکند باید در تهران دفاع کند.

امیر دریابان علی شمخانی با اشاره به تأثیرات انقلاب اسلامی ایران بر منطقه و جهان، افزود: مردم ایران با انقلابشان همه معادلات جهانی را به هم زدند.

وی با تبریک و تسلیت شهادت سردار رشید اسلام حسین همدانی گفت: فرهنگی که برای محرم و عاشورا لحظه شماری و هیهات منا الذله را تبدیل به قدرت می کند نفوذ ناپذیر است.

شمخانی افزود: برخی به دروغ این گونه ترسیم می کنند که ایران پس از برجام، مسیر همراهی با غرب و استکبار را دنبال خواهد کرد که این کاملاً دروغ است و یکی از پایه‌های امنیت ملی ایران؛ آموزه های دینی‌اش محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: مگر ایران می‌تواند از ارزش‌های خود دست بردارد؟ حتی اگر حاکمیت هم دست بکشد ملت ایران دست نخواهد کشید.

شمخانی با اشاره به اینکه آموزه‌های دینی و عشق به امام حسین (ع) و حضرت ابالفضل(ع) در ملت ما رسوخ پیدا کرده است، گفت: در این ۳۷ سالی که از پیروزی انقلابمان می‌گذرد هر جا وحدت و انسجام داشتیم سربلند بیرون آمدیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از فلسطین، عراق آزاد شده از دست استبداد، لبنان، سوریه و یمن دست نمی‌کشد، افزود: غربی‌ها ایران هراسی را مطرح کرده‌اند، چرا که نفوذ معنوی ما در منطقه و جهان همه موقعیت‌های آنان را به خطر انداخته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به بی کفایتی و بی لیاقتی آل سعود در قبل، حین و پس از وقوع حادثه منا اشاره کرد و گفت: نهیب مقام معظم رهبری در این خصوص به ابن سعد دوران موجب شد که مجروحان ما هر چه زودتر به کشور بازگردند و پیکرهای مطهر جان باختگانمان نیز در حال بازگشت به کشورمان هستند و امیدواریم سرنوشت حدود ۷۰ جان باخته دیگرمان نیز به زودی مشخص شود.

شمخانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه ایران، امروز مرکز ثبات و مقتدرترین و مستقل‌ترین کشور منطقه است، افزود: به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم تروریست‌ها از اطراف کشورمان بتوانند ورود پیدا کنند.

وی گفت: امروز با تکیه بر رهنمودهای مقام معظم رهبری و راه شهدا همچنان ایران اسلامی به عنوان دژ تسخیرناپذیر باقی خواهد ماند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: مشکلات ما اقتصادی و معیشتی است و باید با اقدام ظالمانه تحریم و فساد مبارزه کنیم.

شمخانی گفت: به طور قطع جمهوری اسلامی ایران در سال آینده در مقوله حفظ قدرت بازدارندگی قوی تر از امسال و همچنین دشمنان ما در سال آینده ناکامتر از امسال خواهند بود.

منبع: فارس