رئیس شبکه دامپزشکی سبزوارگفت: نبود بودجه کافی باعث انباش بدهی های سازمان دامپزشکی به دامدارانی خسارت دیده از بیماری شده است.

 

 

به گزارش بصیر سبزوار،دکتر ولی الله جغتایی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دام های سنگین که در آزمایش های بیماری بروسلوز آلوده به این ویروس باشند به صورت کشتار شده و از چرخه تولید خارج خواهندشد اظهار داشت: کشتار دام ها مستلزم پرداخت ۷۵درصد ازقیمت آن به دامدار است.

 

وی ادامه داد: پرداخت این خسارت نیازمند اعتبار ملی است که متاسفانه عدم وجود این اعتبار سبب انباشت بدهی از سال گذشته شده است.

 

جغتایی با اشاره به انجام بیش از یک هزار و ۹۰۰مورد آزمایش برروی دام خاطر نشان کرد: تا کنون ۱۵مورد از این بیماری شناسایی شده و دام های ناقل کشتار و از چرخه خارج شده اند که و پرداخت خسارات پان همچنان به عهده سازمان دامپزشکی باقی مانده است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار بابیان اینکه بروسلوز در حیوانات ناقل پس از انتقال به انسان بیماری تب مالت را پیش خ.اهد آورد تاکید کرد: حذف دام های ناقل ایمن ویروس امری اجتناب ناپذیر برای سلامت جامعه است.

 

وی با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به بیماری تب مالت در کشور ادامه داد: نگهداری دام ها به صورت سنتی و افزایش مصرف شیر به صورت غیر پاستوریزه و سنتی از جمله عوامل افزایش این بیماری در جامعه است.

 

انتهای پیام/