احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت روز شعر و ادب فارسی تهران گردی خود را به دیدار با برخی شاعران پیشکسوت و فعالان حوزه ادبیات اختصاص داد و از حمید سبزواری عیادت کرد.

به گزارش سلام سربدار به نقل از مهر، احمد مسجدجامعی به همراه اعضای تهران‌گردی به مناسبت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار تهرانگردی این هفته را به دیدار با شاعران و ادیبان کشورمان اختصاص داد.

او از بازدید محله های تهران و آثار تاریخی و مردمانش به سراغ شاعرانی رفت که سال ها قلم به دست گرفتند و برای ادبیات این کشور،‌ واژه واژه غزل و ترانه سرودند و اشعار سرزمین های دور را برای اهالی شعر، ‌ترجمه کردند.

در تقویم رسمی کشور، ‌بیست و هفتم شهریورماه به نام «شهریار» و روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی ثبت شده است و همین امر سبب شد تا شاعران میزبان عضو شورای اسلامی شهر تهران باشد.

نخستین شاعری که مسجدجامعی به دیدار وی رفت، عبدالجبار کاکایی، شاعر و ترانه سرا بود. کاکایی در صحبت هایش با اشاره به ترانه گفت: ترانه ارتباط موضوعی خوبی با تهران دارد.

وی با بیان اینکه ترانه ها زمانی که مدرن شدند، ساختار شهری پیدا کرده اند، تصریح کرد: چهره شهر در ترانه ها تاریک و سیاه است.

مسجدجامعی با بیان اینکه شعر و ترانه ارتباط خوبی با هم پیدا کرده اند، گفت: این ارتباط شبیه ارتباطی است که سینما با شهر دارد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: می خواستیم برای تهران گردی یک سرود بسازیم و برای این کار دنبال ترانه سرای خوش ذوق بودیم و یکی از کسانی که برای انجام این کار پیشنهاد داده ایم عبدالجبار کاکایی است و امیدواریم این اتفاق در آینده نزدیک محقق شود.

در ادامه، عبدالجبار کاکایی، تعدادی از اشعارش از جمله شعری که در مورد دفاع مقدس بود را برای اعضای تهران گردی دکلمه کرد.

اولین بانوی خوشنویس قرآن، شاهنامه و غزلیات حافظ

منزل فریبا مقصودی به عنوان اولین زنی که شاهنامه را کتابت کرده است میزبان تهران گردی بود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران درباره این هنرمند گفت: فریبا مقصودی تنها زن خوشنویسی است که در حوزه ادبیات، شاهنامه فردوسی، دیوان حافظ، رباعیات خیام و چند اثر کلاسیک دیگر را کتابت کرده و به چاپ رسانده است.

مسجدجامعی یادآور شد: از این خوشنویس خوش ذوق کتاب مخزن الاسرار به پایان رسیده و در نوبت انتشار قرار دارد. همچنین خمسه نظامی نیز در حال کتابت است.


عیادت از حمید سبزواری

خانه حمید سبزواری، پیشگام شعر انقلاب مقصد بعدی مسجدجامعی و همراهان وی بود.

حمید سبزواری، شاعر برجسته آیینی کشورمان مدتی است در بستر بیماری است. در این دیدار، خانواده حمید سبزواری درباره خانه این شاعر در سبزوار که قرار است بعد از بازسازی و مرمت به خانه شاعران سبزوار تبدیل شود، مطالبی بیان کردند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران حمید سبزواری را پیشگام شعر انقلاب معرفی کرد و گفت: نام شاعر و فضای خانه جزء سرمایه های معنوی شهر است که باید حفظ شود.

در ادامه، حمید سبزواری یکی از اشعارش را برای مسجدجامعی و اعضای تهران گردی قرائت کرد.

پس از دیدار با حمید سبزواری، عضو شورای شهر تهران به منزل احمدرضا احمدی رفت که این دیدار نیز با گفتگو درباره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همچنین خاطراتی از جلال آل احمد و نادر ابراهیمی پایان یافت.