یک روز در خدمت حاج آقا بودم که فرمودند: آقا حمید چرا شما کارهایتان را چاپ نمی کنید؟ من به شوخی گفتم: آقا منتظر مقدمه ای هستم که شما بر کتاب بنویسید. ایشان جدی فرمودند: من برای هیچ کس این کار را نکردم، ولی برای شما این کار را انجام خواهم داد...

استاد حمید سبزواری، نامی جدایی ‌ناپذیر از ادب انقلاب اسلامی به شمار می‌رود. شاعری مبارز و انقلابی که با سرودن بسیاری از سرودهای ابتدای انقلاب نام خود را به عنوان بزرگ شاعر انقلاب به ثبت رسانده است. او مهم‌ترین شعرهای مربوط به انقلاب اسلامی یا همان شعرهای انقلابی را سروده است، شعرهایی که هر کدام یادآور خاطرات انقلاب است؛ شعرهایی مانند: “خوش‌آمدی ای امام ما”، “این بانگ آزادی کز خاوران خیزد”، “برخیزید ای شهیدان”، “آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو”، “شهید مطهر”، “خمینی ای امام”، “خجسته باد این پیروزی” و …؛ اما پیشکسوت شعر انقلاب این روزها حال خوشی ندارد و در بی توجهی مسئولین در منزل خود دست به گریبان بیماری و آلزایمر است.

هرچند وی برای دیدار با مقام معظم رهبری در نیمه ماه رمضان امسال توانست حضور پیدا کند و شعر کوتاهی بخواند. هر چند در طول راه چند بار فراموش کرده بود که کجا می رود و فرزند وی به او یادآوری می‌کرده است.

مقام معظم رهبری در دیدار سالانه شاعران، پس از دیدن حمید سبزواری با صدای بلند صدا می‌زنند: آقای حمید… و این شاعر پیشکسوت با کمک بقیه آرام آرام نزدیک می‌شود و حضرت آیت الله خامنه‌ای نیز می گویند: «بیایید ببوسمتون…» و این شاعر را در آغوش می‌کشند. و چنین توجهی از سوی رهبری نشان از اهمیت و اثرگذاری این شاعر انقلاب دارد.

سبزواری چند سالپیش طی گفتگویی با خبرگزاری فارس با بیان خاطراتی از دیدار با مقام معظم رهبری از حضور ایشون در محافل ادبی هم یادی کرده و گفته بود: «مقام معظم رهبری در زمانی که رئیس جمهور کشور بودند وقتی متوجه این امر شدند که شب‌های شنبه در منزل بنده محفل ادبی برپا می‌شود، در این محفل حضور می‌یافتند. از زمانی هم که مقام معظم رهبری مسئولیت رهبری مسلمین جهان را بر عهده گرفتند، تا سال‌های متمادی شب‌های شنبه محافل ادبی در منزل ایشان برپا بود که جلسات بسیار خوب و پرباری بود.»

رهبر معظم انقلاب سال ها پیش مقدمه ی کتابهای سبزواری را به رشته تحریر در آورده اند. سبزواری در کتاب «حال اهل درد» این خاطره را ذکر کرده است و یکی از افتخارات خود را مقدمه نویسی مقام معظم رهبری بر کتاب خود می داند و در صفحه ۱۹۵ در این باره می گوید:

یک روز در خدمت حاج آقا بودم که فرمودند: آقا حمید چرا شما کارهایتان را چاپ نمی کنید؟

من به شوخی گفتم: آقا منتظر مقدمه ای هستم که شما بر کتاب بنویسید.

ایشان جدی فرمودند: من برای هیچ کس این کار را نکردم، ولی برای شما این کار را انجام خواهم داد.

من در واقع می گویم یک چراغی در دلم روشن شد وقتی که ایشان این فرمایش را فرمودند، گفتم: الحمدالله.

رفتم اینها را جمع و جور کردم. بعد آن موقع آقای شمسایی در دفتر حاج آقا کار می کرد. به شمسایی گفتم که به حاج آقا یادآوری کنید. شما بگویید کتاب آماده است من مقدمه را می خواهم، دیدم شمسایی آمد و گفت که حاج آقا فرمودند شعرها را بدهید و من این دو کتاب شعر را دادم خدمت حاج آقا بردند، البته همه مرتب و آماده بود. ایشان یک مقدمه دو صفحه ای بر کتاب نوشتند و چون هر دو کتاب را من فرستاده بودم مقدمه ایشان زینت بخش هر دو کتاب شد. این یکی از نعمت های پروردگار بود که نصیب من شد، ان شالله ظل ایشان مستدام باشد و آن آرمانهایی که دارند، همه، جامه‌ی عمل بپوشند و مقدمه نویسی ایشان مقدمه ای شد برای برخورداری بیشتر از وجود ایشان.

متن کامل مقدمه رهبر انقلاب بر کتاب شعر استاد سبزواری که برای اولین بار در فضای مجازی منتشر می شود و حتی در پایگاه اینترنتی دفتر تنظیم و نشر آثار مقام معظم رهبری نیز موجود نیست، چنین است:

 


« بسم الله الرحمن الرحیم

انتشار آثار شاعر انقلابی و مخلص جناب آقای حمید سبزواری بی شک گامی در جهت غنی سازی گنجینه ادبیات انقلاب و عرضه آن به مشتاقان و هنرشناسان است. شعر دوران انقلاب باید بخش برجسته ای از اصیل ترین و صادقانه ترین شعر همه دوران تاریخ ایران به شمار آید.

شعر فارسی هر چند در عمر هزار و دویست ساله ی خود و در مقاطع گوناگون به والائی و تعالی شایسته ای نائل شده و نقطه های درخشانی که در ادبیات جهان می درخشند پدید آورده، لیکن هرگز به طور کامل از آمیختگی به انگیزه های غیر صمیمی و پیرایه های ناشایسته برای شعر و هنر، کاملا مبرا نبوده است و همین است که شعر فارسی را با وجود شاعران و شعرهایی که جز به صفا و حقیقت ناظر نبوده اند و البته تعداد چنین شاعران و شعرهایی نسبت به حجم شعر فارسی چندان زیاد نیست . از صورت مجموعه ای پاکیزه و بی غل و غش خارج ساخته و در آن فصول ناخوشایند و حتی تاسف انگیزی پدید آورده است.

شعر دوران انقلاب در میان همه ی مقاطع تاریخی طولانی، این ویژگی را دارد که تقریبا یکدست و کامل در جهت آرمانها و هدف های والا و سخنگوی احساسات و افکار جهت پیری های ملتی است که شاعر، از دل آن برخاسته و بدان وابسته است. شعر دوران انقلاب شعر زر و زور نیست. شعر احساسات سطحی و فردی و متوجه به آرزوها و امیال حقیر بشری نیست. زبان یک ملت و شرح حال یک امت است. انعکاسی از روح بزرگ جامعه ای است که یکپارچه در جهت هدف ها و آرمانهای الهی و انسانی گام برداشته و فداکاری کرده است. شعر هدف دار و سازنده مردمی است. شهر در بارها و میخانه ها و عشرتکده ها نیست. شعر صحنه ی عظم جهاد و سیاست و انقلاب و جهان نگری است. شعر خدایی است.

شاعر گرامی ما آقای حمید سبزواری از پیشکسوتان و پیشروان این راه است. زبان فاخر در شعر حمید، با مضمون انقلابی و مکتبی، آمیزه ای مطلوب و ارزنده پدید آورده و مجموعه شعر او در دیوان معاصر فارسی، فصل رغبت انگیز و شایسته ای گشوده است.

اینجانب از شاعر ارجمند بخاطر ارائه ی این مجموعه ی با ارزش شعری، به ادبیات مضبوط معاصر، صمیمانه تشکر می کنم و توفیق روز افزون ایشان را مسئلت می نمایم.

سید علی خامنه ای رئیس جمهوری اسلامی ایران»

 

همسر حمید سبزواری از مردم خواسته برای سلامتی و طول عمر این شاعر بزرگ انقلاب دعا کنند.

منبع:فردا