این رفتارها در مدیریت آموزش‌وپرورش سبزوار در حالی است که همگان اذعان دارند سیاسی‌کاری و سیاسی بازی برای بدنه آموزشی کشور به‌خصوص در مقاطع ابتدایی و متوسطه سم مهلک است.

به گزارش رصد، خبرها حکایت از آن دارد که حدود ۵۰ مدیر مدارس ابتدایی سبزوار بدون ارائه دلایل اصولی و منطقی هم‌زمان با سال انتخابات مجلس جابجا شدند.

هرچند این جابجایی‌ها محدود به مقطع ابتدایی نشده و شامل مدارس دوره‌های اول و دوم متوسطه نیز است؛ اما با توجه به تعدد مراکز آموزش ابتدایی در این مقطع پررنگ‌تر دیده می‌شود.

 

این جابجایی گسترده که با توجه به فرم و نحوه اجرای آن و در نظر گرفتن معیارهای اعمال‌شده و بهانه‌های مطرح‌شده رفتاری سیاسی و جناحی ارزیابی می‌شود موجبات نگرانی و اعتراض بسیاری از معلمان، مدیران، والدین دانش آموزان و حتی برخی مسئولان را در پی داشته است.

 

جالب است تعدادی از افراد جابجا شده که به دفتر یکی از نمایندگان سبزوار –لابد برای اظهار ارادت- مراجعه کرده‌اند در مدیریت قبلی خود ابقا شده‌اند. همچنین شنیده‌شده مدیرانی که اولیایی دانش آموزان به دلیل تجربیات موفق دغدغه ماندگاری آن‌ها رادارند سریع‌تر از بقیه در لیست تغییرات قرارگرفته‌اند.

 

در این میان حتی برخی مدیران شاخص که تعدادی از آن‌ها با توجه به کارنامه عملکردی درخشانشان از نقاط قوت و نیروهای ارزشمند آموزش‌وپرورش شهرستان به‌حساب می‌آیند نیز به بهانه این‌که می‌خواهیم نیرو سازی کنیم و این‌که مدیریت مدرسه ارثیه پدری نیست از تبعات این جابجایی‌های سیاسی مصون نمانده و به‌جای آنان نیروهایی کم‌تجربه یا کاملاً بی‌تجربه در مدیریت دوره ابتدایی بر رأس مدارس گمارده شده‌اند.

 

قطعاً به کار گماردن نیروهای کم‌تجربه و به لحاظ سیاسی قریب به‌اتفاق متمایل به جریان‌های اصلاح‌طلبی و متأسفانه با درصد قابل توجهی هم از هم ولایتی های یکی از نمایندگان شهرستان که در مرحله پیش هم با تکیه‌بر رأی‌های قومیتی به مجلس راه پیدا کرد، نمی‌تواند آینده روشنی را در پیش روی پیشرفت و تعالی مدارس و آموزش‌وپرورش سبزوار به‌خصوص در مقطع حساس مدیریت ابتدایی قرار بدهد.

 

 

تا پیش‌ازاین درست یا غلط گفته می‌شد مدیر آموزش‌وپرورش سبزوار بیشتر از آن‌که به واقع مدیر باشد، بیشتر مجری اوامر و رویکردهای مدیرکل آموزش‌وپرورش سبزوار است که تا پیش‌ازاین قصد نامزدی در انتخابات مجلس دهم را داشت و پس از تغییر تصمیم وی و استعفای نمایشی که پس گرفته شد، گویا کورسوی نگاه مدیریتی آموزش‌وپرورش سبزوار به سمت نماینده اصلاح‌طلب شهرستان که به‌شدت در پی تجدید نمایندگی خود در دور دهم است چرخیده است./رصد