رئیس سازمان غذا ودارو کشور گفت: در ساخت داروها و فرمولاسیون به خود کفایی کامل رسیده ایم.

به گزارش بصیر سبزوار،رسول دیناروند درحاشیه بازدید از کارخانه داروسازی طاها در سبزوار و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه از نظر کیفی و ساخت داروها به خود کفایی رسیده ایم اظهارداشت: از نظر کمی و ورود مواد اولیه نیز تا حد زیادی به توان داخلی متکی هستیم.

 

وی با بیان اینکه برای ساخت داروها با توان داخلی نیز نیازمند مبادلات بین المللی هستیم تاکید کرد: ساخت این داروها نیاز به ورود برخی مواد شیمایی واسط برای مرحله نهایی دارد.

 

دیناروند با اشاره به ساخت کارخانهداروسازی طاها درسبزوار تصریح کرد: پس از بهره برداری این مجموعه ۲۰ماده اولیه موثره تولید خواهد شد که تاکنون تولید آن درکشور مهیا نبوده است.

 

رئیس سازمان غذا ودارو به ارزبری بالای برخی از مواد اولیه دارویی اشاره کرد و افزود: برای صرفه جویی هرچه بیشتر و کاهش خروج ارز از کشور به تولید برخی مواد پایه و مراحل قبل از تولید نهایی روی آورده ایم.

 

وی همچنین بیان داشت: در حال حاضر ۴۰کارخانه تولید مواد اولیه و ۱۰۰کارخانه داروسازی در کشور مشغول به فعالیت می باشند.

 

دیناروند با اشاره به حمایت های وزارت بهداشت از این تاسیسات تصریح کرد: حمایت وزارت بهداشت عمدتا به صورت معنوی بوده و سعی در رفع گیرها در بروکراسی و تسهیل مراحل دارد.

 

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه در داروسازی طاها بیش از ۲۰۰۰شهروند سرمایه گذاری کرده اند بیان داشت: حمایت ها از این واحد های صنعتی معطوف به نظام بانکی کشور می شود.

 

دیناروند به برخی ازمبادلات بین المللی در زمینه خرید مواد اولیه اشاره کرد و خاطر نشان کرد: تحریم های موجود انتخاب روش ها جایگزین می شود و این امر سبب می شود تا خروج ارز تا ۱۰درصد بیشتر از کشور رخ دهد.

 

رئیس سازمان غذا ودارو کشور به کیفیت مطلوب داروهای ساخت داخل اشاره کرد و تاکید کرد: پزشکان و شهروندان برتوان داخلی کشور متکی بوده و مصرف داروهای داخلی را به نمونه ها خارجی ترجیح دهند.

 

انتهای پیام/