نورنهنگ در حالی از سمت‌های خود کناره‌گیری کرده است که به‌احتمال‌قوی تا چند روز دیگر به دلیل عملکرد ضعیف به‌صورت خودکار از مناصب خود برکنار می‌شد.

به گزارش “سلام سربدار” یکی از رسانه‌های شهرستان سبزوار خبر از کناره‌گیری اسدالله نورنهنگ از نایب‌رئیسی شورای اسلامی شهر و ریاست کمیسیون عمران شورا چند روز پیش از تجدید انتخابات سالانه هیئت‌رئیسه شورای اسلامی داد.

 

نورنهنگ در حالی از سمت‌های خود کناره‌گیری کرده است که به‌احتمال‌قوی تا چند روز دیگر به دلیل عملکرد ضعیف به‌صورت خودکار از مناصب خود برکنار می‌شد.

 

با توجه به ادعاهای وی که مهم‌ترین علت کناره‌گیری خود از نایب‌رئیسی شورای شهر در دقیقه نود و تعطیلی یک‌ساله جلسات گروه عمران شورا را نارضایتی از عملکرد رئیس شورای شهر و همچنین عمل نکردن شهردار به مصوبات گروه عمران مطرح کرده است به نظر می‌رسد کناره‌گیری نورنهنگ از جایگاه نایب‌رئیسی شورای شهر و ریاست کمیسیون عمران صرفاً رفتاری نمایشی باشد که هدفی جز جوسازی علیه دیگران و مهم‌تر از آن توجیه عملکرد نامطلوب وی در شورای شهر برای آن متصور نیست.

 

نورنهنگ در حالی شهردار را متهم به عمل نکردن به مصوبات کمیسیون عمران شورا می‌کند که این کمیسیون عملاً در مدت مسئولیت وی برگزار نشده است، ضمن این‌که کمیسیون های شورا ازنظر جایگاه قانونی اصلاً مأموریت یا اختیار تصویب و یا رد تصویب طرح یا لایحه‌ای را نداشته و صرفاً محلی برای بحث و تبادل آرا در مورد موضوعات اختصاصی مرتبط با کمیسیون و درنهایت اعلام نظر موافق یا مخالف با طرح‌ها و لوایح یا اعلام نتیجه مباحث و ملاحظات در صحن شورا -پیش از رأی‌گیری درباره موضوعات مطرح‌شده – است و شهردار موظف به انجام مصوبات صحن شورا است و نه نظر کمیسیون شورای شهر؛ البته نورنهنگ هیچ مصداقی نیز در اثبات ادعای خود مطرح نکرده است و بررسی عملکرد عمرانی شهرداری نیز نشان می‌دهد تاکنون تخلف قابل‌طرحی از سوی شهرداری در اجرا یا عدم اجرای مصوبات عمرانی شورای شهر وجود ندارد.

 

جالب است که نورنهنگ که مدعی است کناره‌گیری وی از ریاست گروه عمران به دلیل عدم اجرای نظرات آن از سوی شهرداری است؛ معترف نیز هست که طی این مدت حاضر به برگزاری جلسات نشده و بعد از ایجاد خسارت یک‌ساله برای شورا و شهرداری از محل تعطیل خودسرانه جلسات شورا، اکنون در دقیقه نود از این سمت کناره‌گیری کرده است. حال این‌که اگر ذره‌ای صداقت در این موضع‌گیری برای وی متصور بود می‌بایست ماه‌ها پیش‌ازاین چنین اقدامی انجام می‌داد.

 

در مورد ادعای دیگر وی در مورد ریاست شورا واقعیت آن است که به‌طورقطع ریاست کرامت بر شورای اسلامی شهر بدون اشکال نبوده که به نظر نگارنده اشکالات فراوان و اساسی هم دارد اما اگر نورنهنگ به‌واسطه نارضایتی از عملکرد وی از نایب‌رئیسی شورای اسلامی شهر کناره‌گیری کرده است چرا این کار را طی ماه‌های گذشته انجام نداده؟ آیا نارضایتی وی یک‌باره و دقیقاً چند روز مانده به تجدید انتخابات و پس از طرح انتقادهای رسانه‌ای به عملکرد غیرقابل‌قبولش عود کرده و به سرطان کناره‌گیری منجر شده است؟ ضمن این‌که فراموش نکرده‌ایم که در گروه‌بندی‌های سال گذشته شورا نورنهنگ کسی بود که در ذیل ریاست همین رئیس فعلی سینه می‌زد و قطعاً تلاش و رایزنی‌های گسترده وی و هم‌فکرانش در شورا بود که درنهایت فرصت ریاست را برای کرامت و نایب‌رئیسی را برای خود فراهم کرد.

 

نکته مهم‌تر اینکه باید دید چرا نور نهنگ پیش از آنکه طبق روال قانونی در مورد کناره‌گیری‌های وی در صحن شورا رأی و تصمیم‌گیری شود این موضوع را رسانه‌ای کرده است. این رفتار اثبات می‌کند که وی بیشتر از آن‌که در پی تأثیرگذاری بر روند اجرایی شورای اسلامی شهر یا شهرداری و یا اصلاح اشتباهات احتمالی آن‌ها باشد در پی دریافت یا ایجاد بازخوردی خاص در میان افکار عمومی و مردم است لذا این هم نکته‌ای است که به‌شدت صداقت وی در اظهاراتش را موردتردید قرار می‌دهد./سلام سربدار