در واقع نخستین برنامه جامع اقدام، در کشور که توسط شهرداری سبزوار تهیه شده بود با ۱۰۹ برنامه و بیش از ۳۰۰ پروژه کالبدی، فنی و شهرسازی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، اشتغال در دو محله هدف عیدگاه و نیروگاه مورد تصویب قرار گرفت.

شهردار سبزوار گفت: در دومین جلسه ستاد ملی بازآفرینی با موضوع بررسی بافت‌های ناکارآمد مشهد و سبزوار؛ فرماندار، معاون برنامه ریزی فرماندار، شهردار و مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری سبزوار حضور یافتند و در آن گزارش اقدام، کلیپ تصویری بافت های فرسوده، تاریخی و سکونتگاه های غیررسمی و انتظاراتی که مدیریت شهری سبزوار به عنوان شهری که در این حوزه به عنوان پایلوت مطرح شده را برای حاضرین ارائه دادند.

 

دکتر محمد علی طالبی افزود: در این جلسه صحبت های فرماندار ویژه سبزوار و گزارش تفصیلی شهردار بسیار مورد استقبال قرار گرفت و سبزوار به عنوان پایلوت ملی در ستاد ملی تثبیت شد.

 

وی با تاکید بر اینکه ایجاد “صندوق توسعه محلی” به عنوان مصوبه مهم در این جلسه مورد تایید قرار گرفت، اظهار داشت: در واقع نخستین برنامه جامع اقدام، در کشور که توسط شهرداری سبزوار تهیه شده بود با ۱۰۹ برنامه و بیش از ۳۰۰ پروژه کالبدی، فنی و شهرسازی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، اشتغال در دو محله هدف عیدگاه و نیروگاه مورد تصویب قرار گرفت.

 

طالبی با بیان اینکه ماحصل و نتایج این جلسه برای سبزوار بسیار موفقیت آمیز بود، خاطرنشان کرد: این مهم برای نخستین بار بود که در این سطح مباحث مربوط به بافت تاریخی، بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی در سطح ملی مورد تصویب قرار می گرفت.

 

او در عین حال ضمن تقدیر از حمایت ها و انجام هماهنگی های لازم توسط رئیس شورای اسلامی شهر و فرماندار سبزوار در این حوزه، خاطرنشان کرد: صراحتا اعلام می کنم که در سایه این همبستگی و همراهی فی مابین فرمانداری، شورا و شهرداری منسجم ترین و فعال ترین ستاد کشور در این حوزه را داریم که آثار این هماهنگی ها هم اکنون نمایان و به صورت عملی در آینده ای نزدیک آشکارتر خواهد شد.

 

شهردار سبزوار اضافه کرد: پس از این جلسه؛ طی ۳ ملاقاتی که با معاون وزیر ورزش و جوانان صورت گرفت، مقدمات کار فراهم و تفاهم نامه ای امضا شد که در این تفاهم نامه مقرر گرید که طرح های مربوط به حوزه جوانان را به صورت پایلوت در مباحث سبک زندگی در عصر رسانه، کسب و کار مجازی جوانان و طرح ملی کارآفرینی جوانان توسط وزارت ورزش و جوانان را در سبزوار داشته باشیم.

 

طالبی ادامه داد: در این رابطه توافقی با معاون سازمان وزارت جوانان، شهردار و معاون برنامه ریزی فرماندار و مدیرعامل سازمان بهسازی شهرداری صورت گرفت که به نوبه خود تحول در حوزه جوانان در سبزوار است و امید می رود در آینده ای نه چندان دور شاهد عملیاتی شدن این توافق باشیم.

 

وی به دیدار دیگر تیم مدیریت شهری سبزوار با دکتر واعظ مهدوی معاون سازمان مدیریت برنامه ریزی اشاره کرد و افزود: نشستی صمیمانه بود و مباحث سبزوار در سطح سازمان برنامه ریزی همانند سکونتگاه ها، بافت های تاریخی و فرسوده و روستاهای الحاقی مطرح شد.

 

شهردار سبزوار تاکید کرد: در این راستا برای اینکه این امکان برای سبزوار مهیا شود در خصوص “سنجش عدالت اجتماعی” سازمان مدیریت برنامه ریزی و شهرداری سبزوار توافق کردند. سبزوار پس از تهران دومین شهر کشور خواهد بود که مبادرت به این مهم کرده است.

 

وی به انجام توافقات مبنایی با مدیرکل جوانان و گردشگری سازمان مدیریت برنامه ریزی هم اشاره داشت و از تنظیم متن تفاهم نامه ای بین شهرداری سبزوار و سازمان بهزیستی کشور و نهایتا عملیاتی شدن آن خبر داد.

 

شهردار سبزوار گفت: انجمن مددکاران ایران و شهرداری سبزوار نیز برای تسهیل گری درسکونتگاه های غیررسمی، بافت های فرسوده و تاریخی قراردادی با شرکت مادر تخصصی ایران وزارت راه و شهرسازی منعقد کردند که هفته آینده دفتر آن در سبزوار افتتاح خواهد شد.

 

طالبی به انتشار و توزیع اوراق مشارکت طرح امیریه نیز اشاره کرد و با بیان این که بزرگترین پروژه شهری غرب خراسان اوراق مشارکت انجام شد، افزود: با شرکت تامین سرمایه امید، با کسب مجوز از شورای اسلامی شهر و کارگروه انطباق فرمانداری سبزوار بزرگترین قرارداد تاریخ شهر سبزوار با مبلغ ۷۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت از جهت بازارگردانی و بازاریابی امضا شد.

 

وی با اظهار اینکه این قرارداد نقطه جهش سبزوار در طرح های شهری خواهد بود، اظهار کرد: این پروژه نخستین طرح بزرگی است که معادل بودجه سال ۹۲ شهرداری از طریق اوراق مشارکت به شهر سبزوار منابع مالی تزریق می کند.

 

شهردار سبزوار ضمن تقدیر از شهروندان سبزوار، وزارت کشور، سازمان شهرداری ها، فرمانداری، شورا ، اهالی منطقه امیریه نوید روزهایی روشن را برای سبزوار داد.

 

وی از رسانه های ملی و محلی سبزوار تقاضا کرد به طرح های زیربنایی و زیر ساختی شهر مانند طرح امیریه و کمربند شمال که چهره شهر سبزوار، شهر دیرینه های پایدار با قدمت ۷ هزار ساله را تا ۵ سال آینده متحول خواهد کرد توجه بیشتری داشته باشند.

 

منبع: وب سایت شهرداری سبزوار/