امسال هم «برداشت» محصول گوجه فرنگی جوین هم چون سال های قبل اقتصادی نیست!

به گفته کشاورزان و کارشناسان این شهرستان علی رغم اینکه در مقایسه با سال های قبل میزان کشت گوجه فرنگی در این شهرستان به یک سوم سال های قبل کاهش یافته است، بازار فروش گوجه فرنگی همچنان تاریک است به طوری که خیلی از کشاورزان گوجه کار جوینی از برداشت محصول گوجه فرنگی خود منصرف شده و همانگونه که در تصویر ملاحظه می شود دام ها در مزرعه گوجه رها شده اند !

 

«علی ملک» یکی از گوجه کاران این شهرستان با اظهار گلایه از کنترل نکردن بازار توسط متولیان دولتی، گفت: با چه زحمتی گوج فرنگی را که یک محصول زراعی پر آبی است تولید کردیم ولی هم اکنون که فصل برداشت است باید عطایش را به لقایش ببخشیم! چون قیمت این محصول در سر «زمین» انقدر پایین است که درآمد این محصول فقط کفاف پول کارگری که آن را جمع کند، می شود!

 

این کشاورز جوینی می گوید: قیمت یک کیلو گوجه فرنگی در سر زمین که توسط دلالان خریداری می شود ۲هزار تا ۲۳۰۰ ریال به ازای هر کیلو است! در حالیکه اگر این قیمت به سقف کیلویی ۵ هزار ریال برسد درست درآمد با هزینه ها برابر و اصطلاحا «یر به یر» می شود!

 

محسن اسماعیل آبادی یکی دیگر از گوجه کاران این دشت جوین در گفتگو با نسیم جوین می گوید: سال قبل هر کیلو گوجه به طور متوسط ۵ هزار ریال در کیلو بود در حالیکه امسال با بالا رفتن قیمت نهاده های کشاورزی به جای افزایش قیمت محصول، شاهد کاهش ۵۰ درصدی قیمت ان شده ایم!

 

وی می گوید برای کشت ۳ هکتار گوجه فرنگی علاوه بر هزینه آب و زمین حدود ۸۰ میلیون ریال هزینه کاشت و داشت کردیم و الآن هم باید با حسرت به گوجه هایی که از سر خجالت از زحمات ما کشاورزان سرخ شده اند نگاه کنیم چون ارزش جمع کردن را ندارند!

 

منبع: نسیم جوین/