تعداد زیادی از مالباختگان موسسه منحل شده میزان در سبزوار مقابل فرمانداری و چهارراه دادگستری تجمع کردند.

به گزارش “سلام سربدار” در این تجمع که صبح امروز (پنج شنبه) ابتدا در مقابل شعبه مرکزی موسسه میزان و سپس به چهاراه دادگستری کشیده شد، سپرده گذارن میزان با بستن چهارراه و با در دست گرفتن پلاکاردهایی شعارهای “میزان خیانت می کند، دولت حمایت می کند”، “سبحانی، محسنی خجالت خجالت”، ” دولت تدبیر و امید حمایت حمایت” و… سر دادند.

تجمع کنندگان با امضای طوماری خواستار رسیدگی فوری برای مشکلات به وجود آمده برای این موسسه و احقاق حق از دست رفته خود اعم از اصل پول و سود سپرده های خود و همچنین برخورد قانونی با عوامل به وجودآورنده این مشکلات برای سپرده گذاران شدند.

نماینده معترضان به سلام سربدار گفت: مالباختگان میزان امشب (پنج شنبه) نیز از ساعت ۱۹/۳۰ در چهارراه دادگستری تجمع خواهند کرد و روز شنبه این تجمعات در چهارراه بیهق و میدان پست و تلگراف ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تعداد سپرده گزاران میزان در سبزوار به ۴۸ هزار نفر می رسد، افزود: تعدادی از مالباختگان این موسسه نیز شنبه به تهران خواهند رفت تا با تجمع مقابل بانک مرکزی و وزارت کشور مطالبات خود را از مسئولین پیگیری کنند.

یکماه از وعده مسئولان استانی مبنی بر پرداخت سپرده های میزان براساس جدول زمانبندی شده به مالباختگان میزان می گذرد در این مدت تنها سپرده گذاران تا مبلغ ۳ میلیون تومان توانستند به حق خود برسند و تکلیف مابقی مالباختگان که دارای مبالغ بسیار بالایی هستند تا فروش دیگر اموال موسسه انحلالی میزان نامشخص است.

گفتنی است تعدادی از مالباختگان نیز در پی عدم پاسخگویی به مطالبات آنها با تجمع مقابل شعبه مرکزی این موسسه در سبزوار شیشه های آن را شکستند.

واکنش معاون سیاسی فرماندار به تجمع مالباختگان میزان

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری سبزوار در این ارتباط به سبزوار نیوز گفت: براساس برنامه زمانبندی شده با ورود بانک مرکزی و مصادره اموال موسسه انحلالی میزان درصدی از سپرده گذاران دارای مبالغ خرد (پاینن تر از ۲ میلیون تومان) بعد از گذشت ۴۸ ساعت توانستند سپرده های خود را از بانک صادرات دریافت کنند.

حسین میردشتی افزود: بانک صادرات به عنوان نماینده بانک ملی مرکزی از ۶ تیرماه ملزم به پرداخت مبلغ به سپرده گذاران شد تصور بر این بود تا با این روند تعداد مراجعه کنندگان کاهش پیدا کند تا مشتریان رقم های بالاتر به حق و حقوقات خود برسند.

وی افزود: متاسفانه تعداد مبالغ خرد در این موسسه بازدهی پرداخت را کاهش داد بطوریکه با گذشت بیش از یکماه هنوز تعداد سپرده گذاران خرد به پایان نرسیده است.

میردشتی بیان کرد: طولانی شدن این پروسه پرداخت باعث اعتراض سپرده گذاران مبالغ بالا شده است به لحاظ اینکه بعد از انحلال موسسه و ورود بانک مرکزی هیچ سود بانکی عایدی مشتریان میزان نمی شود اعتراضات مردمی را بوجود آورده است.

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری سبزوار در پاسخ به سوال خبرنگار ما در مورد علت تعطیلی ۴۸ ساعته شعبات میزان در سبزوار نیز گفت: این تعطیلی از روز سه شنبه رخ داد کارمندان میزان به لحاظ اینکه وضعیت حقوقی آن ها پرداخت نشده بود دست از کار کشیدند هم اکنون تمام معوقات کارمندان پرداخت شده و این شایعه که شعب میزان در شهرستان امروز تعطیل بود صحت ندارد.

وی اظهار کرد: صبح امروز نیز مالباختگان میزان در اعتراض به این پروسه طولانی پرداخت اعتراض کردند تجمع در شعبه مرکزی به حدی بود که این ازدحام مانع ورود کارمندان به شعبه شد.

میردشتی تاکید کرد: تمامی اموال میزان به نفع دولت مصادره شده بانک مرکزی از طریق فروش این اموال سپرده های مشتریان این موسسه انحلالی را پاسخ خواهد داد مردم باید سعه صدر داشته باشند دولت مدیریت این موضوع را بدست گرفته قبول داریم پروسه پرداخت طولانی شده اما نگرانی بابت اموال خود نداشته باشند.

دولت مطالبات به حق مشریان میزان را علیرغم اینکه به لحاظ مالی دچار مشکل هستند نمی تواند از سرمایه بانکی خود پرداخت کند مالباختگان باید صبور باشند تا اموال مصادره به فروش رسد.