فرمانده انتظامی سبزوار به کاهش ۴۷ درصدی جرائم خشن در شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و گفت: ایجاد امنیت پایدار جز با همت جمعی و استحکام بنیان خانواده میسر نخواهد شد.

سرهنگ هاشمی اظهار داشت: حضور مستمر مامورین در نقاط حاشیه ای، اماکن عمومی، پارک ها و فضای سبز سبب کاهش چشمگیر جرم در ماه های اخیر شده بطوریکه جرائم خشن در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد کاهش یافته همچنین در قیاس با شهرستان های هم طراز خود در سطح استان خراسان نیز کاهش ۱۱ درصدی را به همراه داشته است.

 

وی به نقش مهم خانواده، اجتماع، محیط و طبقه اجتماعی در پرورش و نوع شخصیت و تربیت افراد تاکید و عنوان کرد: فضایی که کودک دوران کودکی خود را طی می کند بدون شک در دوران نوجوانی، جوانی و میانسالی او تاثیرات مثبت و منفی خواهد داشت.

 

وی افزود: در خانواده هایی که اختلاف و درگیری، سوابق کیفری و سوء شهرت، فساد اخلاقی بین والدین شدت داشته باشد قطعاً فرزندان آسیب پذیر تر خواهند بود جرم یک پدیده اجتماعی است اینکه بخواهیم جامعه ای را بدون جرم تصور کنیم غیر ممکن است اما پیشگیری از جرم، آموزش و کنترل افراد از شیوه های موثر نظام اجتماعی است.

 

سرهنگ هاشمی ادامه داد: لازمه زندگی شهری و اجتماعی رعایت قانون و مقررات جهت جلوگیری از تزاحم و تقابل است اما در تمام جوامع بشری افرادی هستند که به حق و حقوق خود قانع نبوده و برای رسیدن به اهداف خود به هر وسیله ای متوسل می شوند.

 

فرمانده انتظامی سبزوار با بیان اینکه ایجاد امنیت پایدار جزء با همت جمعی، همدلی، توجه به آموزه های دینی و استحکام بنیان خانواده میسرنخواهد بود گفت: ساخت و سازهای غیر مجاز و خارج از رویه قانون توسط افراد کم درامد و یا فرصت طلب از دیدگاه عوامل موثر در بروز نا به هنجاری ها است.

 

وی اضافه کرد: معمولا مجرمین برای بهره مندی از فضای مناسب حاشیه ای و انزوا طلبی جهت امیال خود بعضاً در این نقاط شهر اقدام به خرید یا اجاره منزل می کنند البته عموم مردم حاشیه نشین افراد متدین، زحمت کشی هستند که چرخ اقتصاد جامعه بدست توانمند این افراد در گردش است ولی غفلت از مجرمین منجر به بروز ناهنجاری یا تشدید ناامنی است.

 

سرهنگ هاشمی از جمله دلایل توجه به مناطق حاشیه و ایجاد امنیت در نقطه از شهر را ساخت کلانتری ۱۶ بیان کرد و گفت: هم اکنون این محل محصور شده تا به مرور زمان به محض وصول اعتبارات ساخته و مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

وی افزود: به محض اعلام یک خبر برخی افراد مغرض با شایعه پراکنی موجب ایجاد رعب و وحشت در بین شهروندان می شوند البته اشاعه اخبار کذب هرگز مانع فعالیت های هوشمندانه پلیس نخواهد و حضور مقتدارنه پلیس در جامعه همیشه احساس خواهد شد.

 

منبع: سبزوار نیوز/