چرا مسئولین فاجعه بیکاری بیش از یک سومی جمعیت فعال شهرستان سبزوار را از مردم پنهان می‌کنند؟ آیا این اعداد کارنامه حقیقی عملکرد آنان است؟

بیکاری یکی از مهم‌ترین بلاهای عصر ما است که منشأ و مبدأ و تشدیدکننده بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است.

 

متأسفانه بااینکه این‌همه درباره بیکاری سخن گفته می‌شود اما بسیاری از مسئولین بیشتر از آنکه به فکر تلاش در جهت رفع و یا حداقل کم‌رنگ کردن این بلای خودساخته داشته باشند به بازی سیاسی با اعداد و ارقام و آمارها روی می‌آورند.

 

نرخ واقعی بیکاری در سبزوار

 گر چه سرپرست اداره کار تعاون و رفاه امور اجتماعی سبزوار در مهرماه سال گذشته مدعی شد نرخ بیکاری ۷/۸ درصد است.

 
مختاری: «در حوزه اشتغال جمعیت فعال شهرستان تا پایان سال گذشته بیش از ۱۰۵ هزار نفر، جمعیت شاغل حدود ۹۷ هزار نفر، نرخ مشارکت اقتصادی۴۱/۲ درصد و نرخ بیکاری نیز ۷/۸ دهم درصد است»

 

و اگرچه محمدرضا محسنی ثانی که نمایندگی مردم منطقه را در مجلس به عهده دارد مدعی است نرخ بیکاری در سبزوار به کمتر از آن چیزی رسیده است که تصور می‌شود.

 
محسنی: «مسئله کار و اشتغال یکی از دغدغه‌های اصلی ما در منطقه بوده است؛ اما خدا را شکر در حال حاضر در اثر اجرای چندین پروژه عمرانی و صنعتی و خدماتی، نرخ بیکاری در سبزوار به کمتر از آن چیزی رسیده است که تصور می‌رود.

 
وی تصریح کرد: البته در میان عامه مردم گاهی حرف‌هایی نظیر این مطرح می‌شود که در کشور بیشترین نرخ بیکاری در سبزوار است، اما این صحت ندارد و ما از نرخ اشتغال نسبتاً خوبی برخورداریم؛ و در حال حاضر بر اساس آمار و جداول و منحنی‌هایی که دولت منتشر کرده است،بیشترین میزان بیکاری کشور در اصفهان، دوم در تبریز، سوم در اراک و چهارم در قزوین وجود دارد؛ یعنی قطب‌های صنعتی کشور که در سال‌های اخیر دچار برخی مشکلات شدند.»

 

اما رمضانعلی سبحانی فر دیگر نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی با پرهیز از اعلام نرخ حقیقی بیکاری آمار بیکاری در شهرستان سبزوار را بیشتر از میانگین کشوری می‌داند.

 
سبحانی فر: «این عضو گروه صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین بابیان اینکه بیکاری در سبزوار زیاد است افزود: آمار بیکاری در این شهرستان بیشتر از میانگین کشوری است»

 

فرماندار سبزوار نیز که عملکرد وی نشان می‌دهد گویا به جد درصدد کسب رتبه یکی از تنبل‌ترین و خبرنگار گریزترین مسئولان شهرستان است نیز طی نزدیک به دو سال مسئولیت خود هرگز حاضر نشده دراین‌باره اظهارنظر کند.

 

البته بدیهی است که در این میان اظهارات سبحانی فر به حقیقت نزدیک‌تر است اما چرا وی حاضر نیست عدد واقعی را اعلام کند؟ گر چه با توجه به اعداد و آماری که وی در موضوعات دیگر اعلام کرده و غیرواقعی بودن برخی از آنان اثبات‌شده است نمی‌توان به عددی که سبحانی فر طرح کند، اعتماد کرد.

 

اما حقیقت تلخ ماجرای بیکاری در شهرستان سبزوار این است که مستند به آخرین نمونه‌گیری انجام‌شده در این زمینه طی ماه‌های گذشته که به‌صورت مرتب هرچند ماه یک‌بار انجام می‌شود شاهد نرخ بیکاری ۳۵ درصدی در شهرستان هستیم. نرخی که با محدود کردن جمعیت فعال شهرستان در دهه سوم سنی یعنی ۲۰ تا ۳۰ سال و یا با ملاک قرار دادن مدرک تحصیلی دانشگاهی فراتر از ۳۵ درصد را نشانه می‌رود.

 

چرا حقیقت نرخ بیکاری پنهان می‌شود

 چرا مسئولین فاجعه بیکاری بیش از یک سومی جامعه فعال شهرستان سبزوار را از مردم پنهان می‌کنند؟

 
آیا این اعداد کارنامه حقیقی عملکرد آنان است؟ کارنامه‌ای که شهردار سابق هم تلاش کرد با جذب بیش‌ازاندازه نیرو به شهرداری مقداری از فشار صفرهای آن را بر مسئولین شهر و به‌خصوص حامیان آن زمانش بکاهد و نتوانست. یا نکند مسئولان می‌ترسند مردم با دانستن این اعداد به تأثیر حضور گسترده و نتایج سیطره مؤسسات ویژه خوار در شهرستان پی ببرند؟

 

آیا مسئولین این جسارت رادارند که رتبه حقیقی نرخ بیکاری در سبزوار را در مقایسه با شهرهای هم‌طراز اعلام کنند؟

 

منبع: رصد/