معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری سبزوار گفت: منتظریم تا نظام پزشکی سبزوار با اخذ موافقت نهایی نظام پزشکی تهران هر چه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف آرامگاه بقراط برای ایجاد موزه طب اقدام کند.

حسین میردشتی اظهار داشت: آرامگاه بقراط التولیه نخستین پزشک سبزواری در درون مجموعه ای تاریخی مرکب از آرامگاه حکیم حاج ملاهادی سبزواری، آرامگاه امین التجار مشهدی، کاروانسرای حاج فرامرز خان و آب انبار حاج کریم پیرامون میدان کارگر واقع شده است.

 

وی افزود: این آرامگاه به عنوان یک بنای کهن در حوزه میراث فرهنگی است برای بهره برداری هر چه مطلوب تر این فضا قرار شد این مکان برای ایجاد موزه طب در اختیار سازمان نظام پزشکی سبزوار قرار گیرد تا از محل اعتبارات خود این مجموعه را که به عنوان یک نقطه قوت در حوزه پزشکی می تواند تاثیر گذار باشد تجهیز نماید.

 

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری سبزوار ادامه داد: به لحاظ اینکه تامین تجهیزات و تسهیلات این موزه بایستی توسط نظام پزشکی کشور صورت گیرد لذا موافقت نهایی ایجاد موزه طب در سبزوار در گرو اخذ موافقت نهایی از این سازمان است .

 

وی افزود: تاکنون نتیجه مثبتی از موافقت نظام پزشکی مبنی بر ایجاد موزه طب به ما اعلام نشده است میراث فرهنگی مدت زمان دو ساله ای را برای نظام پزشکی تعیین کرده که این قرارداد هم اکنون به پایان رسیده است.

 

وی به اعلام آمادگی شهرداری برای گرفتن این بنای تاریخی نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه قرار است این مکان براساس نگرش و نقشه های نظام پزشکی تبدیل به موزه طب شود اولویت نخست با نظام پزشکی است.

 

میردشتی گفت: تاخیر در اجرای کار به دلیل ارتباطات و مجوزهای نظام پزشکی کشور است چنانچه نظام پزشکی سبزوار توانایی تجهیز این آرامگاه و تبدیل آن به موزه طب را ندارد باید این موضوع را هر چه سریعتر اعلام کند افرادی زیادی علاقه مند به ساماندهی و مرمت این بنای تاریخی عهد قاجار هستند.

 

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری سبزوار اضافه کرد: به لحاظ قرار گیری شهرستان در منطقه استراتژیک و عبور سالانه میلیون ها مسافر و زائر از نخستین شهر ورودی پایتخت معنوی این آثار تاریخی و فرهنگی که از یک سو نشانه هویتی شهرند و از طرفی در جذب گردشگر تاثیر به سزایی دارند هر چه سریعتر ساماندهی و مورد بازدید متقاضیان قرار گیرد.