عضو شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: طبق آخرین آمار سرانه فضای سبز ۱۳ متر مربع برای هر شهروند سبزواری است اما در صدد هستیم تا با ساخت ۳ پارک بزرگ در نقاط مختلف شهر و همچنین ساخت پارک‌های محله، سرانه فضای سبز را افزایش دهیم.

جلال تعصبی کمبود آب برای آبیاری فضای سبز سبزوار را علت نابودی حدود ۵۰ درصد از فضای سبز این شهر دانست و اظهار کرد: در سال‌های گذشته اقداماتی برای جداسازی آب شرب از غیرشرب برای فضای سبز در دستور کار قرار گرفت به طوری که اکنون ۳۵ درصد آبیاری فضای سبز شهرستان با آب شرب و ۶۵ درصد دیگر آن با آب غیر شرب انجام می‌گیرد.

 

تعصبی ادامه داد: با توجه به بحران آب در سراسر استان و همچنین سبزوار، اجرای سامانه‌های نوین آبیاری و آبیاری قطره ای در فضای سبز شهرستان در دست اقدام است.

 

پروژه محوری در دستور کار

 توسعه بر پایه عمران شهری، مهم‌ترین دستاورد روی کار آمدن شوراها در شهرستان‌های بزرگ و کوچک بوده است. تا چند سال پیش عمده پروژه‌های کلان در مراکز استان‌ها به اجرا می‌رسید اما با تغییر رویکرد مدیریت شهری، امروز شاهد اجرای این طرح‌های کلان در شهرستان‌هایی نظیر سبزوار نیز هستیم به طوری که اکنون این شهرستان دومین قطب توسعه یافته خراسان‌رضوی محسوب می‌شود. همچنین سبزوار در رتبه سوم پرجمعیت‌ترین شهرستان‌های خراسان رضوی نیز قرار دارد که این موضوع نیز اجرای سیاست‌های کلان شهری را در آن ضرورت می‌بخشد.

 

تعصبی در این ارتباط گفت: پروژه محوری، مهم‌ترین سیاست مدیریت شهری این شهرستان است.

 

وی افزود: در سال جاری در صدد هستیم تا با اجرای چند پروژه عمده و بزرگ و نشان دادن قابلیت‌های خود به شهروندان ازکارهای خرد و روزمرگی فاصله بگیریم.

 

عضو شورای شهر سبزوار در خصوص طرح‌های عمرانی در دست اجرای این شهرستان گفت: مهم‌ترین پروژه‌های امسال شامل تکمیل جاده کمربندی شمال، پارک طراوت، تقاطع‌های غیر همسطح رودآب، سربداران و هشت بهشت، با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال است.

 

وی با بیان این‌که پروژه‌های مذکور تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید عنوان‌کرد: پروژه اتصال امامزاده شعیب(ع) به کمربندی نیز با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان از ابتدای سال‌جاری آغاز شده است و به احتمال زیاد اجرای آن تا سال آینده به طول خواهد انجامید.

 

کسب درآمد‌های پایدار در اولویت

 رئیس کمیسیون خدمات شورای اسلامی شهر سبزوار در ادامه، رقم بودجه سال جاری شهرداری این شهرستان را بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در سه ماهه نخست سال جاری ۱۵ میلیارد تومان از این بودجه محقق شده که این رقم در مقایسه با سایر شهرها نسبتا قابل قبول است.

 

وی با بیان این‌که سازمان شهرداری یک نهاد دولتی نیست بلکه مردمی ‌است، افزود: اکنون عمده درآمد شهرداری‌ها از محل کمیسیون ماده ۱۰۰ در ارتباط با جرائم تخلفات ساختمانی، عوارض محلی و شهری، مالیات بر ارزش افزوده و توافقات تامین می‌شود و مختصری هم حمایت‌های دولتی دراین زمینه داریم.

 

تعصبی با اشاره به این‌که اگر بخواهیم شهرها را به سوی توسعه سوق دهیم، شهرداری‌ها نباید بودجه خود را به منابع داخلی وابسته کنند بیان‌کرد: در این راستا کسب در آمدهای پایدار با مشارکت‌های مردمی در بخش سرمایه‌گذاری می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

 

جذب نکردن سرمایه‌های مردمی

 منتخب مردم سبزوار در شورای اسلامی با بیان این‌که متاسفانه تاکنون آنگونه که باید در جذب سرمایه‌های مردمی توفیقی نداشته‌ایم اضافه‌کرد: امیدواریم با تحولات اخیر در کشور شاهد اتفاقات خوبی در آینده باشیم و با جذب سرمایه گذاران، بخشی از پروژه‌ها را به مشارکت گذاشته و با این فعالیت‌ها به سمت در آمدهای پایدار برویم.

 

وی همچنین عنوان‌کرد: اکنون شاهد رکود بازار مسکن و صنعت ساخت و ساز هستیم از این‌رو درآمدهای شهرداری نیز کاهش می‌یابد اما با این حال، فعلا شرایط برای افزایش جرائم تخلفات ساختمانی مناسب نیست و این موضوع در دستور کار شورای اسلامی قرار ندارد.

 

همیاری مردم در آسفالت کوچه ها

 
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر سبزوار در ادامه در خصوص آسفالت معابر شهر نیز گفت: شهرداری، آسفالت معابر سبزوار را به ۳ بخش تقسیم کرده است. بخش اول معابر شهری و خیابان‌های اصلی است که درصورت نیاز به مرمت و روکش اقدامات لازم صورت می‌گیرد و مشکل عمده ای در این زمینه وجود ندارد.

 

تعصبی افزود: بخش دوم در زمینه آسفالت کوچه‌ها و معابر فرعی است که با اجرای «طرح همیاری» و با مشارکت مردم، برای مقاوم تر کردن آسفالت کوچه‌ها اقدام کردیم و با درنظر گرفتن این‌که یک بار آسفالت هر کوچه، حق ساکنان آن است به آنان پیشنهاد دادیم تا مقدمات زیرسازی را با روش‌های اصولی انجام دهند و بقیه کارها به شهرداری واگذار شود که خوشبختانه در اجرای این طرح موفق بودیم.

 

این عضو شورای شهر گفت: بخش سوم، معابر جدیدی هستند که پس از جدول گذاری آسفالت می‌شوند؛ مانند کمربند شرق به طول ۲ کیلومتر که پس از جدول گذاری آسفالت آن کامل شد.

 

وی افزود: با آنکه آسفالت معابر شهر یکی از تاکیدات شورای شهر است اما اخیرا با توجه به افزایش سرسام آور قیمت قیر و حذف یارانه دولت و ورود آن به بازار بورس، مشکلاتی در این زمینه داریم.

 

۱۸۶ هکتار بافت فرسوده

 تعصبی بافت فرسوده شهر سبزوار را ۱۸۶ هکتار اعلام و اضافه کرد: بلوک امیریه بخشی از این بافت فرسوده است که بازسازی و بهسازی آن نیاز به ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه دارد .

 

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر سبزوار در پایان، با بیان این‌که برای اجرای طرح‌های بازسازی و بهسازی در این منطقه شهری که ۷۰ میلیون تومان فروش اوراق مشارکت در نظر گرفته شده است عنوان‌کرد: برنامه‌ریزی شده که با مشارکت بخش خصوصی حدود ۲۰ میلیارد تومان دیگر از این بودجه را نیز به شیوه‌های دیگری تامین کنیم تا با این رقم یک سوم این بافت را بهسازی کنیم.

 

* تکذیبیه سازمان پارک ها و فضای سبز

 


 مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری سبزوار تاکید کرد: مدیریت بسیار مطلوبی در آبیاری فضای سبز شهرستان صورت گرفته است.

 

حسین بیدی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار ما با تکذیب گزارش روزنامه همشهری که هفته گذشته اعلام شده بود ۵۰ درصد فضای سبز منطقه به علت کم آبی نابود شده است گفت: با وجود افزایش چند درجه ای دما نسبت به سنوات گذشته و قطع کامل آب شرب تمامی میادین و پارک ها ؛ستاد مدیریت بحران شهرداری برای آبیاری فضای سبز جلسه اضطراری تشکیل داد که در جلسه یازده مورد اقدام عملیاتی برای حفظ فضای سبز پیشنهاد و اجرا شد.

 

وی حفظ فضای سبز و ریه های تنفسی شهر را از مهمترین اولویت های این سازمان بیان کرد و افزود: با اینکه کمبود آب در سطح شهرستان بسیار محسوس بود اما نگذاشتیم تا فضای سبز در تشنگی بسر ببرد و مسیر نابودی را طی کند که در این راستا تانکر های آبرسانی را از ۵ دستگاه را به ۱۰ تانکر افزایش دادیم همچنین ذخیره سازی آب در پارک ها انجام شد.

 
وی به تجهیز ۶ دستگاه نیسان با گنجایش هزار لیتر برای آبیاری درختان و چمن ها در پارک ها اشاره کرد و آغاز عملیات جداسازی آب فضای سبز از آب شرب در میادین اصلی شهر، انعقاد قرار داد با پیمانکار جهت حفر چاه های بالادستی در میدان آل احمد، آغاز ساخت مخازن زمینی جهت آبیاری فضای سبز از آب های سطحی در پارک ها را از جمله برنامه های عملیاتی سازمان پارک ها و فضای سبز بیان کرد.

 

بیدی ادامه داد: متاسفانه اعلام چنین اخباری موجب سیاه نمایی و زیر سوال بردن عملکرد سازمان است نیروهای این سازمان شبانه روز برای اماکن استراحتی و فضای سبز در تلاشند و اینکه این رسانه مکتوب برای تائید این خبر از کارشناسان مربوطه ان اقدام به انتشار نموده اند بدور از اخلاق رسانه ای است .

 

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری سبزوار با بیان اینکه خبر نابودی ۵۰ درصدی فضای سبز شایعه است گفت: این امکان ندارد که با افزایش دو درجه ای دما ۵۰ درصد فضای سبز شهرستان نابود شود بهر حال در زمان کاشت درختان شرایط آب و هوایی منطقه حتما مد نظر قرار می گیرد و ما نیز براساس شرایط کویری سبزوار اقدام به کاشت گونه هایی کرده ایم که با شرایط جوی شهرستان مطابقت داشته باشند.

 

منبع: سبزوار نیوز/