عضو کمیسیون صنایع و معادن کشور هم با تاکید بر لزوم حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی گفت: وضع قرارداد دولت با شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی تغییر کند.

رمضانعلی سبحانی‌فر در گفتگو با «فردا» اظهارداشت: عدم ارائه خدمات برخی از شرکت‌ها به مشتریان ایرانی در داخل کشور در زمان تحریم‌‌ها به دو صورت قابل بررسی است. برخی از این شرکت‌‌ها عدم همکاری با ایران را جزء الزامات تحریم در کشور خود دانسته و مجبور به انجام چنین رفتاری شده‌اند ولی برخی شرکت‌ها خودشان پیشتاز تحریم بوده و عدم همکاری آنها بر اساس الزامات تحریم نبوده است. بنابراین باید میان این دو رفتار مختلف تفاوت قائل شد و واکنش‌های مجزایی داشت.

 

نماینده مردم سبزوار درمجلس شورای اسلامی افزود: به طور کلی باید جهت جلوگیری از چنین اتفاقات مشابهی اقدامات پیشگیرانه انجام داد تا در زمان شرایط غیرعادی و یا بروز مشکلات با چنین مسائلی مواجه نشویم. شرکت‌هایی همچون سامسونگ و پژو که ارتباط کاری خود را در زمان تحریم قطع کرده و از ارائه خدمات به مشتریان در کشور خودداری کردند ولی ما برنامه مناسبی جهت جلوگیری از چنین موضوعی نداشتیم.

 

وی اظهارداشت: باید قراردادها را به صورتی با شرکت‌های خارجی وضع کرد که نتوانند در شرایطی همچون تحریم‌ها به راحتی و به سرعت میدان ارائه خدمات را ترک کنند و هموطنان را از سرویس دهی به محصولاتشان محروم سازند. شرایط باید به طریقی باشد که در هر صورت امکان بهره‌مند شدن از خدمات امکان پذیر باشد. مساله‌ای که طی دو سال اخیر موجب رنجش و سختی برای برخی از مشتریان شرکت‌های خارجی در ایران شد.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن کشور به نقش دولت جهت ضمانت اجرا و ارائه خدمات شرکت‌های خارجی در ایران اشاره کرد و بیان داشت: باید تلاش‌ها در جهتی باشد که شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذاری در کشور را با مشارکت طرف ایرانی انجام دهند. سرمایه‌گذاری در کشور علیرغم اینکه سبب ارائه بهتر و با کیفیت تر خدمات این شرکت‌ها به مشتریان می‌شود، پویایی اقتصادی را به همراه دارد.

 

سبحانی‌فر ادامه داد: در صورتی که مشارکت سرمایه داران و سرمایه گذران خارجی در تولید کشور را داشته باشیم بسیاری از مشکلات در حوزه‌ اقتصادی مرتفع می‌شود و مشکل عدم همکاری آنها برطرف خواهد شد. چراکه سرمایه گذار با آوردن سرمایه خود به داخل کشور در هر شرایطی سرمایه‌اش را از کشور خارج نمی‌کند چراکه اموال آن در ایران است و به این سرعت و تحت هر شرایطی تصیم به ترک نخواهد کرد.

 

این نماینده مجلس با تاکید براینکه شرکت‌های خارجی به جای عرضه کالا و واردات آن باید به تولید در ایران بپردازد، گفت: این مساله به رشد اقتصادی کمک کرده و سبب رونق اقتصادی می‌شود.

 

وی ممانعت از خروج ارز، ورود دانش فنی و بومی سازی را از علل دیگر لزوم تولید شرکت‌های خارجی در ایران عنوان داشت و افزود: این مساله بهترین راهکار جهت تقویت ارتباط مشریان با شرکت‌های سرمایه‌گذار خارجی است و مانع ازعدم همکاری آنها تحت هر شرایط اقتصادی و سیاسی می‌شود.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن کشورتاکید کرد: قراردادهای جدید باید به صورتی انجام شود که ضمانت فعالیت درهر شرایط را داشته باشد البته ناگفته نمایند که حمایت از شرکت‌های داخلی توسط دولت نیز امری ضروری است. مساله‌ای که توجه به آن در اشتغال زایی افراد به ویژه جوانان تاثیر بسیار مثبتی دارد.

 

سبحانی‌فر با بیان اینکه نمی‌توان شرکت‌های سرمایه گذار خارجی که در زمان تحریم با ایران همکاری نکردند را مجبور به عذرخواهی از مردم کرد، اظهارداشت: برای تولید، اشتغال و رشد اقتصادی باید در وضع قراردادهای جدید تغییر حاصل کرد ولی نباید مانع از فعالیت جدید آنها در صورت توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها شد. باید به صورتی عمل کرد که سرمایه این شرکت‌ها در میدان اقتصادی قرار گیرد و این افراد به راحتی نتوانند آن را خارج کنند.