مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: کم توجهی به منطقه شرق سبزوار در سال های اخیر دوباره ما را به آن روزهای ناخوشایند بر خواهد گرداند.

به گزارش بصیر سبزوار، منصور برغمدی اظهار داشت: بخش کشاورزی با توجه به گستردگی که در خود دارد اعم از تولیدات بخش کشاورزی، منابع طبیعی، امور اراضی و….بخش عظیمی از فعالیت های شهرستان را در بر میگیرد.

 

وی با بیان اینکه مساحت شهرستان سبزوار ۹۶۶ هزار هکتار است، افزود: بیش از ۹۵ درصد این مساحت مربوط به اراضی کشاورزی و منابع طبیعی سبزوار است.

 

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار در ادامه تصریح کرد: ۶۳ هزار هکتار از این مقدار اراضی کشاورزی، ۴۴ هزار هکتار اراضی زراعی، ۱۹ هزار هکتار آن اراضی باغی و ۸۵۰ هکتار مراتع،جنگل های شهرستان سبزوار است.

 

برغمدی با اشاره به اینکه بیشترین مشکلات ما در بخش مرکزی است، بیان داشت: گندم، جو، زعفران، پنبه و ینجه محصولات اساسی شهرستان سبزوار در حوزه زراعی است که جو بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده است.

 

این مسئول با تاکید بر اینکه در سال های گذشته چیزی بالغ بر ۹ هزار هکتار پنبه کاری در سطح شهرستان انجام شده بود، عنوان کرد: واردات پنبه امروز به مشکلی روبه رو شده که ما شاهد کاهش کشت این محصول در شهرستان هستیم.

 

وی با بیان اینکه سبزوار با ۴ کارخانه تولید پنبه و زنجیره عالی در این امر در استان خراسان رضوی در جایگاه خوبی قرار دارد، گفت: در بحث زعفران نیز با مشکل عدم رعایت اصول فنی رو به رو هستیم.

 

برغمدی در ادامه خاطر نشان کرد: امروز با مشاهدات و بررسی های صورت گرفته زنگ هشدار گرد و غبار در شهرستان سبزوار به صدا درآمده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار با اشاره به اینکه در سال های ۴۲ و ۴۳ سبزوار مردم از فضای موجود در شهر گریزان بودند، بیان کرد: کم توجهی به منطقه شرق سبزوار در سال های اخیر دوباره ما را به آن روزهای ناخوشایند بر خواهد گرداند.

 

این مسئول با بیان اینکه این مهم نیاز به توجه ویژه ای دارد، اعلام کرد: تا شعاع ۴۰ کیلومتری سبزوار با اجرای طرح های مناسب نیاز به کار اساسی دارد.

 

انتهای پیام/