معاون برنامه ریزی فرمانداری سبزوار بر بومی بودن مدل سلامت اجتماعی در بافت غیر رسمی و ناکارآمد شهری (محلات هدف) تاکید کرد.

حسن پارسی پور در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه توانمند سازی محلات هدف بدون مشارکت و همکاری مردم غیر ممکن است گفت: اگر قرار است مدل سلامت اجتماعی در بافت سکونتگاه های غیر رسمی و ناکارامد شهری پیاده سازی شود باید مدل بومی شدن اجرا شود .

 

وی افزود: برنامه ریزی برای ساکنین محلات کار بسیار سختی است اگر قرار است برنامه ای چیده شود؛ مشارکت اهالی ضروری است و نگاه ما فقط تسهیل گری امور است.

 

پارسی پور ادامه داد: ورود به بحث بازآفرینی با توجه به نیاز سنجی محلات انجام گرفته است در این طرح ۱۰۸ برنامه از دل خود ساکنین شناسایی شده است که این کار توسط یک تیم متخصص ۸ نفره که طی دو هفته در محلات مستقر شدند انجام گرفت.

 

معاون برنامه ریزی فرمانداری سبزوار گفت: باز آفرینی یک مفهوم کلی از فیزیک شهر، ساختمان ها و معابر، مسائل اموزشی، امنیتی، شغلی و اقتصاد را در بر می گیرد در سطح کشور سبزوار به عنوان پایلوت ملی در این موضوع مطرح شد.

 

وی شرق، شمال و جنوب کال عیدگاه، غرب نیروگاه برق و سه محله روستاهای الحاقی به شهر از جمله قلعه نو دهزار، کلاته سیفر و صالح آباد را از جمله محلات مورد مطالعه بیان کرد.

 

وی افزود: ۴ محله در اولویت نخست مداخلات اولیه ما قرار گرفت که از ابتدای امسال ستاد بازآفرینی شروع بکار کرد. ستاد بازآفرینی محلات هدف یک ستاد جامع و کامل است که تمام ابعاد بازآفرینی را با مشارکت ۲۲ تا ۳۴ دستگاه دولتی، عمومی و نهادهای مردمی تحت پوشش قرار خواهد داد.

 

پارسی پور با بیان اینکه این ستاد از ۵ کمیته زیرساخت، اجتماعی، اقتصاد، کمیته امنیت و اشتغال تشکیل شده گفت: هدف بازسازی محلات و پیشگیری از توسعه سکونتگاه های غیر رسمی است.

 

وی کمیته اجتماعی را یکی از بزرگتزین کمیته های این ستاد به لحاظ مداخلات نرم بیان کرد و گفت: کمیته بهداشت از جمله کمیته های تحت پوشش کمیته اجتماعی است دبیری ان با مرکز بهداشت شهرستان است نخستین جلسه این کمیته در یک طرح پایلوت سلامت اجتماعی در محله صالح آباد اجرا شد.

 
معاون برنامه ریزی فرمانداری سبزوار گفت: تعداد ۲۲ دستگاه در خدمت طرح سلامت اجتماعی هستند عملکرد این کمیته به حدی قابل تحسین بود که قرار است در دیگر محلات از جمله کلاته سیفر و قلعه نو دهزار نیز اجرا شود.

 

لازم به ذکر است با مطالعات تیم بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ، مشکلات بهداشت محیطی، احیاء و بازسازی پارک، تغییر کاربری کشتارگاه قدیمی به کتابخانه یا سالن ورزشی، استقرار و احداث کلانتری، بازگشایی بلوار اصلی و تردد اتوبوس ، ایجاد روشنایی، اعتیاد و استقرار تیم سلامت (پزشک، ماما، کارشناس) در پایگاه بهداشتی از جمله نیاز سنجی های مهم مردم این منطقه اعلام شده است.

 

منبع: سبزوار نیوز/