نویسنده «زندان موصل» حاوی خاطرات علی‌اصغر رباط‌جزی از آزادگان سبزواری دفاع مقدس، از انتشار این کتاب در آستانه سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی خبر داد.

جواد کامور بخشایش، نویسنده کتاب «زندان موصل» در گفت‌وگو با ایکنا از انتشار این اثر توسط انتشارات سوره مهر تا ۲۶ مرداد، سالروز ورود اولین گروه آزادگان به میهن اسلامی خبر داد و عنوان کرد: کتاب «زندان موصل» که تا ۲۰ روز دیگر منتشر خواهد شد، خاطرات علی‌اصغر رباط‌‌جزی، اسیر آزاد‌ه‌ای که ۱۰ سال در اردوگاه‌های مختلف یک، دو، سه و چهار موصل بوده را در بردارد.

کامور بخشایش با بیان اینکه «زندان موصل» حاوی خاطراتی از زندگی پرفراز و نشیب شخصیت اصلی کتاب از تولد تا آزادی است، توضیح داد: علی‌اصغر رباط‌‌جزی شخصیت ویژه‌ای دارد. وی قبل از انقلاب اسلامی با راهنمایی «محمود ضیاء بشر حق» از گروه منصورون وارد مبارزات سیاسی شد و به زندان افتاد. پس از آزادی از زندان ساواک دوباره فعالیت‌های سیاسی را ادامه داد و اوایل سال ۵۷ در حین مبارزات سیاسی مجروح شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان فعال عقیدتی به فعالیت‌های مذهبی ادامه داد و با شروع جنگ تحمیلی در حالی که فقط سه ماه از ازدواجش گذشته بود، عازم میدان نبرد شد و در اولین اعزام در عملیات محرم به اسارت درآمد تا اینکه ۲۶ مرداد ۶۹ به میهن اسلامی بازگشت.

معلمی دلسوز در دوران اسارت

نویسنده کتاب «زندان موصل» افزود: رباط‌جزی در اسارت نیز شخصیتی فرهنگی و معلمی دلسوز برای سایر اسرا بود و زیر شکنجه و عذاب بعثی‌ها نیز به مبارزات فرهنگی خود ادامه می‌داد.

وی در بیان ویژگی‌های اصلی این کتاب عنوان کرد: حواشی این کتاب به نوعی دایرهالمعارف اسارت است و اطلاعات جامعی را از زندان، اردوگاه‌های موصل و شخصیت‌های دوران اسارت بیان می‌کند. به عبارت دیگر حواشی این اثر منبعی برای شناسایی تاریخ دوران اسارت محسوب می‌شود.

کامور بخشایش با بیان اینکه برای نگارش «زندان موصل» ۵۰ جلسه مستمر مصاحبه با شخصیت اصلی کتاب داشته است، گفت: همراه با رباط‌‌جزی به روستای دوران کودکی و زادگاه وی رفتم که روستای دورافتاده‌ای در سبزوار است. روستای رباط‌‌جزی ۴۷ شهید را تقدیم ارزش‌های دفاع مقدس کرده که در این کتاب تلاش شده این شهدا نیز معرفی شوند.

۸۰ درصد شخصیت‌های این اثر گمنام بوده و برای اولین بار معرفی شده‌اند

نویسنده کتاب «زندان موصل» با اشاره به اینکه ۸۰ درصد شخصیت‌های این کتاب گمنام بوده و نخستین بار در این کتاب معرفی شده‌اند، افزود: یکی دیگر از منابع اصلی کتاب مصاحبه با همسر رباط‌جزی است که از بخش‌های خواندنی کتاب به شمار می‌رود و اطلاعات جالبی را از نحوه ازدواج آنها و سختی‌های انتظار ارائه می‌دهد. نامه‌های رد و بدل شده میان این زن و شوهر در ایجاد انگیزه مقاومت در هر دو موثر بوده و حتی یکی از این نامه‌ها را یکی از ائمه جماعات در منبر قرائت کرده است.

وی با بیان اینکه حواشی کتاب «زندان موصل» تاریخ شفاهی موصل را ارائه می‌کند، گفت: هشت فصل اصلی کتاب به دروازه‌های اول تا هشتم نام‌گذاری شده‌اند و هر دروازه نمادی از یک مرحله از زندگی است تا اینکه به دروازه هشتم یعنی آرامش منتهی می‌شود.

کامور بخشایش ادامه داد: پس از دروازه هشتم که آرامش است به دروازه دیگری به نام «نوری تازه» می‌رسیم که این فصل فقط دو خط نقطه چین را در بر دارد.

نویسنده کتاب «زندان موصل» گفت: رباط‌‌جزی از زمان آزادی تاکنون به فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی اشتغال دارد.

کتاب «زندان موصل» به زودی توسط انتشارات سوره مهر در اختیار علاقه‌مندان حوزه دفاع مقدس قرار خواهد گرفت.