مسوول اداره شیلات جهاد کشاورزی سبزوارگفت: سبزوار ظرفیت تولید 6هزار تن ماهی را درسال دارا است.

به گزارش بصیر سبزوار،محمد نبوی فرد با اشاره به ظرفیت بالای سبزوار درتولید ماهی های سردآبی وگرم آبی اظهار داشت: سبزوار با تولید ۱۵۰۰تن انواع ماهی برای دومین سال پیاپی موفق به کسب رتبه اول استان در تولید ماهی شده است.

 

وی ادامه داد: از ابتدای سال گذشته حدود دومیلیون و ۴۶۰قطعه بچه ماهی در ۱۱۵استخر سبزوار رها شده است که با انجام اعمال دقیق پرورش و نظارت های به موقع و مستمر شاهد بازدهی مناسب درتولید ماهی شده ایم.

 

نبوی با اشاره به تولید تنها ۳۰تن ماهی در ابتدای شروع پرورش ماهی توسط بهره برداران در سال ۸۰ تصریح کرد: با ستفاده از توان و مناسب شهرستان تا کنون موفق به رشدی ۵۰برابری در تولید این محصول شده ایم.

 

مسئول اداره شیلات سبزوار تولید ماهی را با استفاده از دو منظوره کردن چاه های کشاورزی از مصادیق اقتصاد مقاومتی دانست و خاطر نشان کرد: تکیه برتوان داخلی کشور ما را در بسیاری از موارد بی نیاز خواهد کرد.

 

نبوی فرد بااشاره به وجود ۱۴۵۰منبع آبی در شهرستان گفت: در حال حاضر تنها ۱۱۵ منبع آبی مورد در امر تولید ماهی فعالیت میکند که در صورت استفاده از تمامی ظرفیت موجود توان تولید انواع ماهی های سردآبی و گرم آبی به ۶ برابر موجود نیزافزایش پیدا خواهد کرد.

 

وی بابیان اینکه انواع ماهی های آمور سفید پرورشی، کپور و قزل آلای رنگین کمان در سبزوار تولید می شود اضافه کرد: ۲۵ درصد از تولید ماهی استان در اختیار سبزوار قرار دارد.

 

نبوی فرد : سرانه مصرف ماهی در جهان را ۱۸کیلوگرم در سال اعلام کرد و ادامه داد : این رقم برای کشور ما ۸کیلوگرم و در سبزوار حدود ۶کیلوگرم می باشد.

 

انتهای پیام/