رئیس هیئت‌مدیره شرکت ملی فولاد ایران گفت: این طرح ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن فولاد را دارد که با توجه به پیشرفت پروژه و همکاری بانک پارسیان به عنوان بخش خصوصی و سرمایه‌گذار پروژه امیدواریم امسال شاهد بهره‌برداری از فاز نخست آن باشیم.

محمدرضا سجادیان در حاشیه مراسم کلنگ‌زنی خط انتقال ۳۰ اینچ گاز سبزوار-جوین-جغتای و خوشاب در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سبزوار با اشاره به بهره‌برداری از هفت طرح فولادی تا پایان امسال در کشور اظهار داشت: این طرح‌های فولادی در راستای برنامه استراتژیک وزارت صنایع و معادن برای افزایش میزان تولیدات فولاد در کشور صورت می‌گیرد.

 

وی با بیان اینکه بر اساس این برنامه استراتژیک میزان تولیدات فولاد در کشور باید به مرز ۵۵ میلیون تن برسد، تصریح کرد: طرح فولاد سبزوار یکی از این طرح‌های مهم است که وزارت صنایع و معادن علاقه‌مندی جدی برای اتمام و راه‌اندازی آن دارد.

 

سجادیان با بیان اینکه روند ساخت این طرح فولادی از سال ۸۶ در منطقه سبزوار آغاز شده است، خاطرنشان کرد: این طرح ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن فولاد را دارد که با توجه به پیشرفت پروژه و همکاری بانک پارسیان به عنوان بخش خصوصی و سرمایه‌گذار پروژه امیدواریم امسال شاهد بهره‌برداری از فاز نخست آن باشیم.

 

رئیس هیئت‌مدیره شرکت ملی فولاد ایران با بیان اینکه با اتمام این طرح هزار و ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۵ هزار نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار می‌شوند، عنوان کرد: براساس برنامه زما‌ن‌بندی شده بخشی از این هفت طرح فولادی امسال و بخش نیز در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند که هر طرح ظرفیت اشتغال هزار و ۲۰۰ نفر را به صورت مستقیم فراهم می‌کند.

 

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه روند اجرایی پروژه فولاد سبزوار با مشکلات مختلفی روبه‌رو بوده است، خاطرنشان کرد: با وجود مشکلات و محدودیت‌های مالی دولت، سهم آورده وزارت صنایع و معادن به مبلغ ۱۵۰ میلیارد واریز شد که با این اقدام LC۲۷۰ میلیون یورویی فایناس چین نیز باز شد که این مسئله سبب سرمایه‌گذاری این کشور در طرح فولاد سبزوار شد.

 
محمدرضا محسنی‌ثانی با بیان اینکه وجود زیرساخت‌های لازم در حوزه ریلی، هوایی و جاده‌ای در منطقه سبزوار سبب شد که این پروژه در این منطقه اجرایی شود، عنوان کرد: یکی از مسائلی که در این زمینه مطرح است مسئله استخدام نیروهای این شرکت است که با توجه به تحصیل بیش از ۳۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های سبزوار و وجود دانشکده‌های نفت و پتروشیمی در دانشگاه حکیم سبزواری انتظار ما از شرکت فولاد ایران این است که اولویت استخدام نیروهای این شرکت را با نیروهای بومی حوزه انتخابیه قرار دهد.

 

وی با بیان اینکه وجود شرکت فولاد سبزوار سبب گسترش صنایع پایین دستی مختلفی در منطقه می‌شود، عنوان کرد: با توجه به نیاز این مجموعه برای توسعه زیرساخت، از همه دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان جوین انتظار می‌رود تا در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشد.

 

رمضانعلی سبحانی فر نیز با بیان اینکه طرح فولاد سبزوار یکی از هشت طرح مهم فولادی کشور است، تصریح کرد: در سال گذشته که مسئله فایناس طرح‌های فولادی کشور و سرمایه‌گذاری دولت در این طرح‌ها مطرح شده بود، طرح فولاد سبزوار از جایگاهی در این برنامه‌ریزی برخوردار نبود و تقریبا رو به فراموشی رفته بود.

 

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعتباری بالغ بر یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای اجرای این پروژه از طریق فاینانس اختصاص یافته است، تصریح کرد: با اجرای این خط هم طرح فولاد سبزوار و هم شهرستان‌های منطقه از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه با تکمیل طرح فولاد سبزوار صنایع بالادستی و پاییندستی مختلفی در کنار آن در سطح حوزه انتخابیه ایجاد می‌شوند، خاطرنشان کرد: گاز و راه‌آهن از مهم‌ترین زیرساخت‌های توسعه این صنعت در منطقه است که با تلاش صورت گرفته این دو نیاز مهم در منطقه ایجاد شده است.

 

منبع: فارس/