رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوارگفت: یکی از مهمترین عوامل محدود کننده موفقیت در اهداء عضو عدم رضایت خانواده ها می باشد.

 

به گزارش بصیر سبزوار،علیرضا مسلم در مراسم تقدیر از خانوادهای اهداءکنندگان عضو به بیماران با عنوان جشن نفس اظهارداشت:متاسفانه روزانه حدود ۷تا ۱۰نفر از بیماران در ایران به علت نبود عضو قابل پیوند فوت می کنند.

 

وی با اشاره به مرگ سالانه حدود ۲۰هزار نفر براثر تصادفات در ایران تصریح کرد: حدود ۸تا ۱۰ زار نفر از این افراد براثر مرگ مغزی قابلیت اهداء عضور را دارا هستند که متاسفانه در سال ۹۲ تنها ۶۶۵ نفر ودر سال ۹۳تنها ۸۰۰نفر به اهدائرسیده اند.

 

وی بابیان اینکه خانواده ها درک پر تناقضی از مرگ مغزی دارند خاطر نشان کرد: تاثیر کیفیت و زمان اطلاع خانواده ها از مرگ مغزی بیمارستان، میانجی های تصمیم ساز، تعاملات خانوادگی، باورها و انگیزه ها، نقش مهم پزشکان معتمد و روحانیون در تصمیم گیری درست و تاثیری که خانواده ها از رسانه ها ی گروهی می گیرند از جمله عوامل موثر در رضایت دادن یا عدم رضایت به اهداء عضو بیماران مرگ مغزی توسط خانواده ها می باشد.

 

مسلم همچنین ادامه داد: در سال گذشته ۱۲ مرگ مغزی در سبزوار رخ داده که از این تعداد۷ مورد به اهدا رسیده اند که با این رقم حدود ۵۸درصد از مرگ های مغزی سبزوار موفق به اهدا عضو شده است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار عنوان کرد: از این موارد ۱۰پیوند کلیه، ۶پیوند کبد، ۱مورد پیوند پوست و ۳مورد نیز پیوند قرنیه انجام شده است که این اعضای پیوندی باعث نجات جان۲۰ نفر از بیماران نیازمند که سال ها از نارسایی کلیه و سایر بیماری ها رنج می برداند شده است.

 

انتهای پیام/