مدیر سازمان جهاد کشاورزی سبزوار گفت: اعطای مجوز ها ی صنایع تبدیلی در شهرستان بر اساس نیاز های واقعی صورت نگرفته است.

به گزارش بصیر سبزوار، منصور برغمدی با اشاره به پتانسیل شهرستان در تولید مواد اولیه اظهار داشت: سبزوار دارای پتانسیل بالایی از لحاظ تولید است که متاسفانه روند اعطای مجوز ها برای ایجاد صنایع تبدیلی بدون نیاز سنجی صورت گرفته است.

 

وی نبود طرح آمایش سرزمینی را از دیگر مشکلات در ایجاد صنایع تبدیلی عنوان کرد و افزود: براساس طرح آمایش جغرافیایی به خوبی می توان نیاز های سرزمینی را شناسایی کرد و باتوجه به آن در حوزه صدور پروانه و احداث کارخانه های صنایع تبدیلی اقدام کرد.

 

برغمدی تصریح کرد: در حال حاضر پروانه های زیادی در امر ایجاد صنایع تبدیلی صادر شده است که متاسفانه هیچ اقدامی برای عملیاتی شدن از سوی صاحبان آنها انجام نمی شود.

 

وی با اشاره به پتانسیل تجاری سبزوار خاطر نشان کرد: بیشتر این تجارت در حوزه محصولات کشاورزی است و در حال حاضر با زیر کشت رفتن سطح قابل توجه ای از زمین ها با محصول پسته می توان سبزوار را به قطب پسته کشور تبدیل کرد.

 

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار پسته را محصولی ارز آور دانست و بیان داشت : پسته و زعفران دو محصولی بودند که در زمان تحریم ارز قابل توجهی را وارد کشور کردند.

 

این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۳هزار هکتار از ارضی زیر کشت محصول پسته است پیش بینی کرد: تا دو سال آینده این رقم به بیش از ۶هزار هکتار افزایش پیدا کند.

 

وی همچنین به بهره برداران توصیه کرد: برای کشت باغات پسته توجه ویژه ای به عملیات خاک شناسی ،بستر خاک و موارد مورد نیاز این محصول توجه ویژه داشته باشند.

 

انتهای پیام/