در شهر سبزوار با برآورد حدود ۲۴۱٬۶۰۰ نفر جمعیت در سال ۱۳۹۴، نزدیک به ۱۳۵۰ مرکز فروش سیگار و انواع دخانیات وجود دارد و این یعنی به ازای هر ۱۷۹ نفر شهروند سبزواری یک مرکز یا فروشگاه ارائه‌دهنده سیگار وجود دارد.

به گزارش بصیر سبزوار، به‌روزرسانی آخرین مطالعات انجام‌شده در سبزوار نشان می‌دهد به ازای هر ۴۷ خانواده ساکن در شهر سبزوار یک مرکز فروش سیگار وجود دارد.

 
این نسبت عددی یعنی برای هر جوان، نوجوان، زن و مرد سبزواری در هرجایی از شهر و با کمترین زمان ممکن امکان تهیه سیگار وجود دارد.

 
سیاست‌های دولت درزمینهٔ دخانیات و نحوه عرضه آن طی سالیان متمادی به‌گونه‌ای شده است که این روزها در سال ۱۳۹۴ در شهر سبزوار با برآورد حدود ۲۴۱٬۶۰۰ نفر جمعیت، نزدیک به ۱۳۵۰ مرکز فروش سیگار و انواع دخانیات وجود دارد و این یعنی به ازای هر ۱۷۹ نفر شهروند سبزواری یک مرکز یا فروشگاه ارائه‌دهنده سیگار وجود دارد.

 
گر چه در خصوص مناطق روستایی شهرستان سبزوار هیچ‌گونه مطالعات مشابهی انجام‌نشده اما بررسی وضعیت ظاهری آن‌ها نشان می‌دهد در روستاها نیز اگر وضع از سطح شهر بدتر نباشد، بهتر نیست.

 
این شرایط در حالی است که دستگاه‌های حاکمیتی و اجرایی در سبزوار هیچ‌گونه آمار قابل‌تأیید در مورد میزان مصرف‌کنندگان سیگار و سایر موارد دخانی در دست ندارند.

 
بخش عمده مراکز فروش سیگار و سایر مواد دخانی از قبیل توتون و تنباکو در سطح شهر سبزوار، فروشگاه‌های مواد غذایی هستند که طی دو سال گذشته با تشدید رقابت بین شرکت‌های تولیدکننده سیگار اکثر آنان به قفسه‌های ویژه معرفی و نمایش برخی سیگارهای خارجی مجهز شده‌اند.

 
متأسفانه در بسیاری از این فروشگاه‌ها حتی مخدرهایی مانند ناس نیز به‌صورت علنی و گسترده به فروش می‌رسند و در بیش از ۸۹ درصد این مراکز سیگارهای قاچاق نیز مشاهده می‌شود.

 
پراکندگی جغرافیایی این مراکز به‌گونه‌ای است که تقریباً در تمام نقاط شهر با راهپیمایی کمتر از یک دقیقه از درب منزل یا محل کار می‌توان به اولین محل فروش مواد دخانی دسترسی پیدا کرد همچنین در شعاع صد متری بسیاری از مدارس و مراکز تفریحی و فرهنگی نیز می‌توان به‌وفور مواد دخانی را تهیه کرد.

 
بررسی پرفروش‌ترین مراکز فروش سیگار نشان می‌دهد که مراکز فروش مواد غذایی فروشنده سیگار در اطراف دانشگاه‌های سبزوار، به‌خصوص در اطراف دانشگاه‌های حکیم سبزواری و دانشگاه آزاد در میان پرفروش‌ترین مراکز فروش سیگار هستند. مراکزی که در حاشیه مسیرهای خروجی شهر و همچنین فروشگاه‌های که در خیابان‌های مرکزی شهر هستند و مراکزی که مراجعات عمده آنان روستائیان هستند و فروشگاه‌های مواد غذایی حاشیه پارک‌ها و مراکز تفریحی سبزوار نیز در میان پرفروش‌ترین مراکز فروش سیگار خودنمایی می‌کنند.

 

انتهای پیام/