مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: تغییر سیستم آبیاری و انتقال آب به وسیله لوله دوبرنامه کلی سازمان در افزایش راندمان آب است.

 

مجتبی مزروعی در گفتگو با بصیر سبزوار با بیان اینکه در سال ۹۳اعتباری ۱۱۰میلیارد تومانی برای آبیاری تحت فشار در نظر گرفته شده است اظهار داشت: بالغ بر ۲۵ هزار هکتار از اراضی استان به این سیستم مجهز شده اند .

 

وی ادامه داد: از مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار تاکنون ۴۲میلیارد محقق شده است که امیدواریم تا پایان سال مالی تمام مبلغ مصوب شده در اختیار سازمان قراربگیرد.

مزروعی دیگر راه افزایش راندمان آب را انتقال آن توسط لوله دانست و افزود: این مسئله در سفر هیئت دولت به خراسان رضوی مطرح شد و در حال حاضر مشغول پیگیری های مربوط به این انتقال هستیم.

 

وی با تاکید بر تغییر الگوی کشت در استان خراسان رضوی ادامه داد:با جایگزینی محصولات زراعی آب بر با محصولات باغی می توان ۵۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی و در مقابل ۱۰درصد نیز افزایش راندمان داشته باشیم.

 

مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با انتقاد از دلال بازی ها برای فروش محصولات باغی خاطر نشان کرد: برای مبارزه با این پدیده عرضه مستقیم محصولات و توسعه مراکز بازرگانی را در دستورکار قرار داده ایم.

 

وی عنوان کرد: درحال تامین زیرساخت ها برای عرضه مستقیم محصولات در شهرهای مختلف هستیم که این امر کمک شایانی در کاهش قیمت محصولات خواهد داشت.

 

مزروعی همچنین با اشاره به تاثیر مکانیزاسیون و وجود صنایع تبدیلی در استان عنوان کرد: در صورت وجود اعتبار لازم برای مکانیزاسیون و ایجاد صنایع تبدیلی چهره کشاورزی استان در طول ۳سال به کلی تغییر خواهد یافت.

 

انتهای پیام/