سبزوار، يکي از شهرهاي متمدن با آثار به جاي مانده از ادوار بسيار دور‏،‏ شهري كه قدمت آن را به هزاره سوم پيش از ميلاد نسبت داده اند اين شهر با آثار غني ميراثي و فرهنگي خود نقش مهمي در تمدن کهن ايران باستان داشته که گواه اين ادعا آثار ارزشمند به دست آمده از تپه تاريخي دامغاني اين شهر است.

سبزوار با ۹۰۰ اثر تاریخی و ثبت ۲۰۰ اثر باستانی مجموعه ای از زیباترین و ارزشمندترین آثار تاریخی و فرهنگی را در خود جای داده که برخی ازاین آثار نمادی ارزشمند از تاریخ و تمدن این مرز و بوم محسوب می شوند به گونه‌ای که هر گاه در کاروان تمدن ایران زمین اگرهم نیم نگاهی به سبزوار داشته باشیم ردی از چرخ‌های آن را در فرهنگ و تاریخ این دیار خواهیم دید.

 

 

باید برای گردشگری سبزوار کاری کرد

 

رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر سبزوار گفت: سبزوار با ۲۰۰ اثر ثبتی، ۹۰۰ اثر غیر ثبتی و میراث معنوی همچون اسب چوبی در میراث فرهنگی دارای ظرفیت ها و پتانسیل های ارزشمندی است که براستی می توان گفت این شهر در کشور در این خصوص حرف هایی برای گفتن دارد.

 

 

مسعود پسندیده افزود: سبزوار مجموعه ای از آثار دوره های مختلف همچون مسجد جامع‏ یادگار دوران سربداران‏، مسجد پامنار،‏ مصلی تاریخی، مناره خسروجرد و صدها اثر دیگر تاریخی است که جلوه ای از هنر و تمدن مردم قدیم سبزوار می باشد.

 

 

وی با بیان اینکه اگر نگاه تطبیقی به سبزوار و شهرهای همطراز خود مانند کاشان که خواهرخوانده سبزوار است داشته باشیم‏ در می یابیم که چقدر این بالفعل شدن ها در موقعیت شهر تاثیر گذار بوده است

 

 

پسندیده ادامه داد: اگر گذری به شهر کاشان داشته باشیم می بینیم که تابلوهای راهنما شما را مدام به سمت خانه های قدیمی هدایت می کند و این بدان مفهوم است که این شهر توانسته از داشته های میراثی خود بهره ببرد و آنها را به فعلیت برساند.

 

 

رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر سبزوار اضافه کرد: سبزوار را می توان شهر کاروانسراها و سراها نامید وجود روزگارانی سبزوار سرزمین کاروانسراهای بین راهی در مسیر جاده ابریشم و سراهایی بود که نبض بازار این شهر را در دست داشتند.

 

 

وی با بیان اینکه در سبزوار ۲۵ خانه قدیمی تاریخی وجود دارد،‏ گفت: متاسفانه حال این روزهای خانه های تاریخی در سبزوار خوب نیست.

 

 

پسندیده با اظهار اینکه ۱۳ سرای قدیمی در سبزوار وجود دارد که هریک به نوعی منحصربفرد هستند، اضافه کرد: سبزوار روزگاری به بندر خشک معروف بوده که اکنون دیگر از آن نام خبری نیست، اگر بخواهیم به صدر اخبار گردشگری بازگردیم باید برای آن کاری انجام دهیم.

 

 

وی گفت: به نظر بنده سبزوار با دارا بودن این موقعیت‏، فرصت های خوبی برای گردشگری دارد که مدیران سبزوار باید نگاه گردشگری را در تصمیم های خود اعمال کنند.

 

 

بحران عقب گرد سرمایه گذاری گردشگری سبزوار باید برطرف شود

 

مدیر عامل موزه شهر شهرداری سبزوار نیز در این رابطه گفت: باید در حوزه میراث فرهنگی سبزوار زیرساخت هایی را برای ارتقای کیفی گردشگری در سه اصل پیشینه‏‏، تملک و رویداد رعایت کرد.

 

 

محمودرضا سلیمانی افزود: کهن شهر دیار سربداران دارای پیشینه ای غنی است که آثار مختلف ارزشمندی همچون محوطه تاریخی تپه دلقند یا دامغانی را در خود جای داده که در در آخرین کاوش ها آثار بسیار جالبی شامل آثار سفالی، تیغه های سنگی از آن بدست آمد.

 

 

وی اضافه کرد: و اما در بخش رویداد نیز این شهر دوران مختلفی را در قیام سربداران، انقلاب ۵۷ و… را پشت سر گذاشته که همین امر توجه به زیرساخت سوم را یعنی تملک را برای ما بسی مهمتر نموده است.

 

 

سلیمانی گفت: در این مرحله باید تملک خانه های قدیمی و محوطه های باستانی با نظر شهرداری صورت بگیرد هرچند که در سال گذشته زیرساخت های این اصل پیش برده شد.

 

 

وی گفت: آن چه برای ما در موزه شهر مهم است پیشبرد این ۳ اصل در کنار یکدیگر است تا بحران عقب گرد سرمایه گذاری گردشگری در سبزوار به یک رویکرد فرایندی تبدیل شود.

 

 

شهروندان چاره ساز قفل گردشگری سبزوار هستند

 

 

رئیس کمیسیون فرهنگی سبزوار هم گفت: ما میراث تاریخی زیادی داریم، اما هیچ توجهی به آنها نمی‌شود، با توجه به این که قسمتی از جاده ابریشم از این منطقه عبور کرده، اما کاروانسراهای زیادی در این منطقه وجود دارد که در حال خراب شدن است، این ها تاریخ و هویت ما هستند باید به آنها بیشتر توجه شود.

 

 

مهدی مقصودی نبود امکانات و توان استفاده از آثار تاریخی و ابنیه ها را از ایرادهای وارده به بحث گردشگری سبزوار برشمرد و گفت: متاسفانه در چند سال گذشته ما نتوانسته ایم در زمینه جذب گردشگر موفق عمل کنیم.

 

 

وی گفت: علیرغم وجود تعداد بی شماری از اماکن و ابنیه های تاریخی متاسفانه اماکن این شهر امکان و ظرفیت جذب گردشگر را ندارد، از سویی دیگر برای معرفی جاذبه های گردشگری باید شهروندان در ابتدا با این مهم آشنا شوند تا بتوانیم در جذب گردشگر موفق تر باشیم.

 

 

مقصودی ابراز امیدواری کرد: شهروندان و مسئولان شهری سبزوار با نگاه ویژه به مقوله میراث فرهنگی و گردشگری این شهر چاره ساز قفل گردشگری سبزوار باشند.

 

/شهرداری