معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی خوشاب گفت: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون ۷۳۵ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی این شهرستان وارد شده است.

احمد کامرانی منش افزود: این میزان خسارت بر اثر سرمازدگی، تگرگ و خشکسالی به بخش های زراعت، باغات و قنوات شهرستان خوشاب وارد شده است.

 

وی میزان خسارت وارده خشکسالی به زراعت، باغات و مراتع شهرستان خوشاب را ۴۷۳ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: خسارات خشکسالی بر اثر کاهش آبدهی بر زراعت و باغات بوده است.

 

وی ادامه داد: همچنین این خسارت بر اثر فقر مراتع و چرای بیش از حد دام ها و مراتع در شهرستان خوشاب مشهود می باشد.

 

وی سطح باغات آبی و دیم خوشاب را ۱۵ هزار و ۶۴۰ هکتار عنوان کرد و افزود: سرما زدگی به یک هزار و ۵۸۰ هکتار و تگرگ هم به ۱۴۵ هکتار از باغات این شهرستان خسارت وارد کرده است.

 

وی همچنین سطح زراعت آبی و دیم شهرستان خوشاب را ۲۵ هزار و ۱۱۴ هکتار عنوان کرد و گفت: ۱۷ هکتار از زراعت این شهرستان بر اثر تگرگ خسارت دیده است.

 

مسوول آب و خاک جهاد کشاورزی خوشاب با اشاره به وجود ۲۶۴ رشته قنات در این شهرستان گفت: در این مدت ۱۹۵ میلیارد ریال بر اثر حوادث غیرمترقبه به قنوات این شهرستان خسارت وارد شده است.

 

کامرانی منش با بیان اینکه بیشتر محصولات کشاورزان این شهرستان بیمه نیست افزود: ترویج فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی در بین کشاورزان در جامعه باید نهادینه شود.

 

معاون جهاد کشاورزی خوشاب همچنین خواستار کمک و توجه بیشتر مسوولان به کشاورزان این شهرستان شد.

 

‘سلطان آباد’ مرکز شهرستان ۳۸ هزار نفری خوشاب در ۱۹۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

 

این شهرستان دارای ۷۰ روستا و ۳۲ هزار نفر جمعیت روستایی می باشد.

 

افزون بر ۹ هزار بهره بردار کشاورزی در بخشهای زراعت، باغداری و دامداری این شهرستان فعالیت دارند.

 

منبع: ایرنا/