دانشیار گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره ویروس بومی استان خراسان 1 -HTLV بیان داشت: در سبزوار 1.6 درصد جمعیت و در شهرستان نیشابور بین 3 تا 5 درصد و 2.1 درصد جمعیت مشهد به این ویروس مبتلا هستند.

دکتر هوشنگ رفعت پناه در نخستین همایش آموزشی تغییر نگرش به HTLV-1 در بین دانشجویان علوم پزشکی و کارکنان بهداشتی در تالار فردوسی جهاد دانشگاهی مشهد درباره ویروس بومی استان بیان داشت: استان خراسان رضوی بیشترین موارد ابتلا به ویروس HTLV-1 را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

 

 

 

وی تصریح کرد : در سبزوار ۱٫۶ درصد جمعیت و در شهرستان نیشابور بین ۳ تا ۵ درصد و ۲٫۱ درصد جمعیت مشهد به این ویروس مبتلا هستند.

 

 
هوشنگ رفعت پناه افزود: در گذشته نامگذاری غلطی برای ویروس مذکور صورت گرفت و اکنون بسیاری بر این باور هستند که ویروس HTLV-1 ، همان اچ.آ.وی عامل بیماری ایدز است و مشکلاتی برای مبتلایان به وجود آورده است.

 

 

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره روش انتقال این ویروس افزود: روش های  انتقال این ویروس از طریق انتقال جنسی ، خون و تزریق فراورده های خونی، از مادر به فرزند بویژه از طریق شیردهی می باشد.

 

 

 

دانشیار گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: فقط بین یک تا سه درصد مبتلایان به ویروس HTLV-1 به عوارضی مانند علائم عصبی و سرطان خون مبتلا می شوند و بقیه تا آخر عمر هیچ علائمی ندارند.

 

 

منبع: نبض شهر/