مدیرجهاد کشاورزی سبزوار گفت: نیازمند افزایش اختیارات برای اجرای طرح توسعه روستاها و ایجاد اشتغال پایدار در سبزوار هستیم.

به گزارش بصیر سبزوار به نقل از فارس،  محمدجواد ایزدیان ظهر امروز در نشست مدل توسعه روستایی با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال در روستاها باید به مزیت‌های بخش کشاورزی و ظرفیت‌های آب و خاک منطقه توجه داشت، اظهار کرد: طرح‌های اشتغالزایی در صورتی در روستاها موفق خواهد بود که به جهاد کشاورزی به عنوان متولی اصلی این بخش توجه ویژه شود.

 

 

مدیرجهاد کشاورزی سبزوار با بیان اینکه جهاد کشاورزی محوری‌ترین اداره در زمینه بخش‌های مختلف کشاورزی است، تصریح کرد: مهم‌ترین چالش جدی در  اجرای طرح‌های اشتغال در روستا بی‌توجهی به بخش کشاورزی است.

 

 

وی با بیان اینکه در طرح‌های اشتغال متاسفانه محدویت‌های زیادی را برای اشخاص حقیقی ایجاد کرده‌اند، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم به اشخاص حقیقی به میزان مورد نیازشان و با نظارت تسهیلات پرداخت کرد می‌توان میزان مشارکت مردم در اجرای این طرح‌ها افزایش داد.

 

 

ایزدیان گفت: باید میزان محدودیت افراد در این حوزه برداشته شود تا بتوان از ظرفیت‌های شرکت تعاونی‌هایی که میزان کمتری عضو دارند نیز بهره‌مند شد.

 

 

مدیرجهاد کشاورزی سبزوار با بیان اینکه باید میزان انگیزه‌های افراد را در بخش کشاورزی برای ایجاد اشتغال افزایش داد یادآور شد: متاسفانه میزان سهم آورده افراد برای دریافت تسهیلات را ۲۵ درصد اعلام کرده‌اند که این میزان باید به ۱۰ تا ۱۵ درصد برسد تا بهره‌برداران بتوانند از این تسهیلات به خوبی بهره‌مند شوند.

 

 

وی با بیان اینکه برای اجرای طرح توسعه روستاها و ایجاد اشتغال پایدار در آنها نیازمند به افزایش اختیارات بیشتر در حوزه شهرستانی هستیم گفت: برخی از ادارات با محدودیت‌های قانونی در زمینه اجرای طرح‌ها مواجه هستند که اگر در این حوزه میزان اختیارات ادارات در شهرستان‌ها افزایش یابد، طرح‌ها به خوبی در شهرستان‌ اجرا می‌شوند.