فرماندار سبزوار از تشکیل ستاد هماهنگی توسعه روستایی در این شهرستان خبر داد.

احمد برادران ظهر امروز در نشست طرح توسعه مدل روستایی که در محل فرمانداری سبزوار برگزار شد با بیان اینکه امروز سیل مهاجرت از روستاها به شهر سبب بروز پدیده حاشیه‌نشینی در شهرها شده است، اظهار کرد: متاسفانه این مسئله سبب شده تا امروز این بخش جامعه دارای احساس بی‌هویتی شود و نتواند آن طور که باید با بخش‌های دیگر اجتماع رابطه‌ای برقرار کند.

 

 

وی با بیان اینکه امروز باید مهار پدیده مهاجرت از روستاها و حاشیه‌نشینی به عنوان یک وظیفه و تکلیف در دستور کار دولت و به تبع شهرستان‌ها قرار گیرد، تصریح کرد: در همین راستا ستاد هماهنگی توسعه روستایی در شهرستان تشکیل و در مدت ۱۰ روز آینده این ستاد در بخشداری‌ها هم مستقر می‌شود.

 

 

فرماندار سبزوار با بیان اینکه توسعه روستاها باید با مشارکت و همکاری مردم صورت گیرد، خاطرنشان کرد: متاسفانه ما آنطور که باید به ظرفیت‌های یک روستا در ابعاد مختلف فرهنگی، کالبدی، اجتماعی و تاریخی آن توجه نکرده‌ایم و همین امر سبب شده تا در گذشته همه توان دولت صرف توسعه زیرساخت‌ها شود.

 

 

وی با بیان اینکه امروز اشتغال روستائیان مهم‌ترین عامل مهاجرت از روستاهاست، گفت: برای برطرف کردن این مشکلات باید اهالی روستاها را ترغیب به همکاری و مشارکت در اجرای طرح‌های اشتغالزایی کرد و به سمتی باید حرکت کرد که ما در هر روستا یک کارگاه کوچک صنعتی داشته باشیم.

 

 

برادران با بیان اینکه در این زمینه ادارات اجرایی شهرستان وظیفه دارند تا بسترهای مناسب برای توسعه روستاها را فراهم کنند، یادآور شد: امروز زیرساخت‌های خوبی در روستا برای اشتغالزایی ایجاد شده است.

 

 

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند در رغبت روستائیان برای سرمایه‌گذاری و مشارکت در طرح‌های روستایی موثر باشد ایجاد انگیزه و اعتمادسازی بین آنهاست، یادآور شد: آموزش و پرورش از مهم‌ترین سازمان‌هایی است که در این زمینه می‌تواند نقش موثری داشته باشد.

 

 

فرماندار سبزوار با اشاره به اینکه هر منطقه روستایی ظرفیت خاصی در بخش کشاورزی دارد، افزود: امروز با وجود محدودیت‌هایی که در بخش آب هست نمی‌توان در مناطق روستایی محصولات مختلفی را زیر کشت برد و در این زمینه باید به سمت شناسایی محصولات خاص هر منطقه رفت و با تقویت و کشت آنها این محصولات را تبدیل به برندی برای روستا کرد.

 

 

وی با بیان اینکه امروز توجه به توسعه روستاها بر مبنای برنامه اقتصاد مقاومتی و توسعه اقتصاد درون‌زا صورت می‌گیرد، گفت: مدیران شهرستان در این زمینه تکلیف دارند تا با تشکیل ستاد هماهنگی توسعه روستایی اقدامات و وظایف خود را انجام دهند.

 

منبع: فارس/