شهرستان سبزوار با دارا بودن اقلیم نیمه بیابانی و بیابانی دارای زیستگاه های متعددی از جمله پناهگاه شیر احمد، پروند و منطقه شکار ممنوع ریوند است این مناطق که دارای انواع گونه های مختلف جانوری و گیاهی است.

از مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان محسوب می شود  متاسفانه تغییر کاربری اراضی ، بهره وری بی رویه از منابع بدون ارزیابی اولیه و بهره برداری بی رویه از مراتع  اثرات مخربی را بر طبیعت وارد کرده و عرصه را روز به روز بر زیستگاههای طبیعی و حیات وحش کویر تنگ تر می سازد.

 

 

عضو هیات مدیره شبکه تشکل های زیست محیطی استان خراسان رضوی تاکید کرد: با توجه به ملاقات اخیر مدیران و فعالان در محیط زیست کشور با مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) و رهنمودهای راه گشای ایشان، باید فرصت را غنیمت شماریم و بی مهری صورت گرفته بر محیط زیست را جبران کنیم.

 

 

دکتر فاضل در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما افزود: علیرغم اینکه  انسان ها در هر لحظه با محیط زیست  سروکار دارند اما گاهی ناخواسته و خود خواسته اقدام به تخریب محیط می کنند  برطرف کردن این موانع از جنبه های مختلف قابل تامل است نخستین ساختار و تشکیلاتی که در حوزه کلان به محیط زیست احتیاج داریم جایگاه عالی تر محیط زیست در تمامی ادارات به عنوان مجریان امور و همچنین فرهنگ مردم است.

 

 

وی گفت: در حوزه فرهنگی که یکی از مهمترین وظایف سازمان های مردم نهاد است می توان با پیش گرفتن روش های مختلف آموزشی، برگزاری کلاس های متعدد برای صنوف و پرسنل ادارات در درازمدت و با دقت و حوصله برنامه ریزی و تغییرات شگرفی را در مقوله محیط زیست بوجود اورد.

 

 

دکتر فاضل همچنین بر استفاده از توان انجیوها برای افزایش بنیه مالی طرح های محیطی زیستی تاکید کرد و گفت: متاسفانه از توان مشارکتی سازمان های مردم نهاد در شهرستان های استفاده بهینه نمی شود که بایستی یک همخوانی با اداره محیط زیست و انجیوها برای جلب مشارکت های مردمی بوجود آید.

 

 

رئیس نظام پزشکی  به ضرورت تشکیل شورایی در اداره اوقاف سبزوار در جهت راهنمایی مردم به سمت وقف های مورد نیاز اشاره کرد و افزود: با ایجاد این شورا بنا به ضرورت می توان کمبودهای مناطق مختلف شهر و حتی در نیازهای حوزه کشاورزی و محیط زیست را برطرف و خواسته های مردمی را ساماندهی کرد.

 

 

وی در ادامه ضمن تقدیر از ماموران و محیط بانان که ایثارگرانه با حداقل حقوق،حداکثر حوزه جغرافیایی را پوشش می دهند بیان کرد: متاسفانه در سال های اخیر وقایع تلخی در صدمه به محیط بانان صورت گرفته قوانین باید طوری تنظیم شود که بالاترین حمایت از ماموران محیط زیستی انجام شود.

 

 

دکتر فاضل با بیان اینکه بایستی از رهنمودهای رهبری در جهت سلامت مردم به بهترین نحو استفاده کرد اظهار داشت:  تاسیس صندوق ملی محیط زیست در دستور کار این سازمان قرار گرفته  تا بتوان وجوهی از درآمدها که مربوط به هر منبعی است به فعالیت های پیشگرانه زیست محیطی قرار داد.

همچنین قانون محیط زیست در حوزه اداری و قضایی نیاز به روز شدن دارد  مجازات های تعیین شده بازدارنده نیست و این باعث جریج شدن هر چه بیشتر متخلفین نیز می شود لازم است با توجه به شرایط اقتصادی بازنگری در تغییر مجازات های محیط زیستی صورت گیرد تا علاوه بر اینکه به لحاظ اجتماعی تاثیر گذار باشد باعث اصلاح درونی و راهنمایی کننده نیز باشد.

 

 

مشاور حوزه سلامت فرماندار سبزوار با بیان اینکه باید به محیط زیست نگاه جدی تری داشت گفت: پیشنهاد می شود تا در هر اداره ای یک نماینده در حوزه محیط زیست منصوب شود و یک ارتباط تعریف شده و کلاسیک بین ادارات و محیط زیست ایجاد گردد تا فعالیت های محیط زیستی تسری بیشتر پیدا کند.

 

 

فاضل ادامه داد: در حال حاضر عزم دولت برای ارتقاء فرهنگی و جایگاهی مقوله زیست محیطی در کشور مشهود است با توجه به بی مهری انسان ها و مخاطرات پیش آمده اقدامات فرهنگی باید  شروع شود انجیوها در تدوین سیاست های کلان در محیط زیست می توانند فعالیت بهتری داشته باشند .

 

 

وی مداخله و مشارکت در عقول مردمی را از جمله کارهای انجیوها بیان کرد و گفت: بنیان کار ما اصل ۵۰ قانون بر محیط زیست است البته بحث کارشناسی ادارات محیط زیست در شهرستان ها بسیار قوی تر از انجیوها است این تعامل بین نهادها و انجیوها باید تنگاتنگ شود تا از تجربیات ، توان علمی و مشارکتی این دو گروه در بهبود وضعیت محیط زیست استفاده کرد.

 

 

عضو هیات مدیره شبکه تشکل های زیست محیطی استان خراسان رضوی ادامه داد: به لحاظ زیاده خواهی بشر علیرغم فعالیت های متکثر و عمیق سازمان، محیط زیست وضعیت خوبی ندارد صنایع متعدد همچنان در حال افزایش است این مهم نیاز به تلنگرها متعدد دارد و مربوط به حال نیست و همچنان ادامه خواهد داشت تشکل ها و انجیوهای محیط زیستی باید برای احیاء محیط زیست زنده باشند.

 

 

منبع: سبزوار نیوز/