دکتر نعمت شاهی رئیس مرکز آموزشی درمانی امداد شهید دکتر بهشتی در گفتگو با خبرنگار وبدا اظهار داشت : کودک 9 ساله با سردرد شدید ،حالت تهوع استفراغ وتاری دیدچشم راست توسط والدینش به بیمارستان مراجعه می کند ، بعد از اقدامات تشخیص درمانی توسط متخصص مغز اعصاب با تشخیص تومور مغزی در بخش جراحی اعصاب جهت عمل جراحی بستری می شود و با حضور تیم مجرب جراحی ، دکتر نوبری متخصص جراحی مغز و اعصاب و دکتر نعمت شاهی متخصص بیهوشی ،بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفت.

دکتر نوبری  متخصص جراحی مغز و اعصاب با بیان اینکه انجام این عمل جراحی در این مقیاس درسبزوار بی‌سابقه است، گفت :  با توکل به خداوند متعال ، مطالعات و تجربیات پزشکی ،عمل جراحی کودک ۹ساله بسیار موفقیت‌ آمیز انجام شد.

 

 

دکتر نوبری  متخصص جراحی مغز و اعصاب در تشریح مراحل عمل جراحی اظهارداشت : در این عمل  با اپروچ ساب فرونتال به فضای داخل جمجمه و نیز قاعده جمجمه دسترسی پیدا کردیم و توانستیم اقدام به درمان کامل تومور سلاروپاراسلار با گسترش به ارگانها ی بسیارحیاتی مجاور نمائیم ،سپس  دورا بصورت ترانسورس باز شده و پس از تخلیه مقداری مایع مغزی نخاعی و باز نمودن لایه های آراکنوئیدی دسترسی به اعصاب اپتیک دو طرف ، اعصاب الفکتوری و شریان های کاروتید و بافت تومورال امکان پذیر شد .قدم بعدی کم کردن حجم تومور پس از کوآگوله کردن و باز نمودن دیافراگما سلا می باشد . در این مرحله با استفاده از کوتر بای پولار اقدام به کوآگوله نمودن عروق وارد شده به تومور نمودیم . و پس از آزاد نمودن از المان های عروقی و نورال به حرکت در آورده و بطور کامل تخلیه نماید ، سپس نسج سالم هیپوفیز را از تومور جدا کردیم .

 

 

وی افزود : تمام مراحل جراحی به روش جراحی میکروسکوپی و میکروسرجری انجام گرفت و با این عمل می تواند از کشش نامطلوب بر هیپوفیز که خود ممکن است موجب اختلالات شدید غددی و متابولیکی گردد جلوگیری نمود.

 

 

دکتر نعمت شاهی در پایان حال عمومی بیمار را پس از انجام عمل جراحی رضایتبخش توصیف کرد.

 

 

گفتنی است : پدر کودک، لحظاتی قبل از آنکه آمپول‌های بیهوشی اثر کرده وپسرش برای عمل سخت، بیهوش شود، به مسئول روابط عمومی بیمارستان می‌گوید تنها آرزویش این است که بتواند فرزندش از این عمل سخت جان سالم به در برد.وهمچنین اظهار داشت مجتبی تنها  فرزندم وحاصل  روش  (IVF)می باشد.