معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار خراسان رضوي با بیان اینکه ۴۰۳ چاه غيرمجاز در استان مسدود شد، گفت: با اين اقدام ۵۰ ميليون متر مکعب صرفه جويي در مصرف آب کشاورزي انجام گرفته است.

سید محسن صادقی در جلسه شورای حفاظت آب از انسداد چاه های غیر مجاز کشاورزی افزود: با توجه به محدودیت های منابع آب تدوام هوشمند سازی چاه های کشاورزی، جلوگیری از تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها و الزام صنایع آلاینده نسبت به دفع سیستمی فاضلاب به منظور آلوده نشدن منابع آب سفره های زیر زمینی، با رویکرد پیشگیرانه، از جمله اولویت های سال جاری در این حوزه است.

 

وی اظهار کرد: توسعه بالادست رودخانه ها ، جلوگیری از سو استفاده از آب پایین دست سدها، انسداد چاه های غیر مجاز و خاموشی چاه های کشاورزی در برخی مقاطع زمانی از دیگر برنامه هایی است که در سال ۹۴ باید با جدیت دنبال شود.

 

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: از ابتدای اجرای طرح هوشمند سازی چاه های کشاورزی، ۸۰ درصد چاه های استان به این سامانه تجهیز شده اند.

 

صادقی افزود: سبزوار و تربت حیدریه در مکان نخست، مشهد، نیشابور، کاشمر، گناباد و تربت جام در مکان دوم و سرخس، قوچان و درگز مکان سوم هوشمند سازی چاه های کشاورزی را در بین شهرستان های استان به خود اختصاص داده اند.

 

حجم آبهای سطحی خراسان رضوی هزار و ۵۳۰ میلیون مترمکعب است.