با حضور مسئولان، اساتید، کارکنان و دانشجویان گرامیداشت روز ماما و علوم آزمایشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار برگزار شد.

در ابتدای این مراسم رئیس دانشگاه ضمن تبریک مناسبت های روز ماما و علوم آزمایشگاهی اظهار داشت : از آغاز طرح تحول نظام سلامت یکسال و چندروز می گذرد که دانشگاه از ۷بسته طرح تحول در ارتقاء هتلینگ بیمارستانی و ترویج زایمان طبیعی رتبه برتر کشوری راکسب نمود .

 

 

دکتر مسلم با اشاره  به کاهش ۵% سزارین سال ۹۳  نسبت به سال ۹۲ ودر مقابل رشد ۶%زایمان طبیعی افزود : بااجرای فاز دوم طرح هتلینگ بیمارستان شهیدان مبینی بهینه سازی  بخش اورژانس به پایان رسید  وبلوک زایمان این بیمارستان و بیمارستانهای جغتای و جوین در هفته های آینده عملیات عمرانی آن آغاز می شود .

 

 

وی در ادامه افزود : در حوزه درمان و بهداشت سال گذشته مرگ مادری دانشگاه صفر بود در حالی که سال ۹۲ سه مورد مرگ مادری داشتیم و در کل کشور ۴ دانشگاه مرگ مادری نداشتند که سبزوار یکی از آنها بود .

 

 

رئیس دانشگاه مشکل مهمی درحوزه ماما دانشگاه که باعث پایین آمدن بهره وری ماماها سخت کوش دانشگاه به خصوص در حوزه بهداشت می شود ؛ چند مسولیت بودن ماما های طرح پزشک خانواده است که در مراکز و خانه های بهداشت امور غیر از مامای چون دارو یاری و مواردی دیگری را انجام می دهند و این برمسولیت  اصلی آنان در توجه خاص به مادران باردارو ترویج فرهنگ زایمان طبیعی تاثیر می گذارد .

 

 

دکتر مسلم در ادامه در خصوص آزمایشگاه بیمارستانها جهت انجام نمونه های گروه A و B گفت : پیگیر هستیم تا دیگر نمونه از آزمایش گروه B  به بیرون از بیمارستان جهت آزمایش ارسال نشود و شرایط راه اندازی آزمایشگاه مرجع در دانشگاه مهیا شده است.

 

 

وی از استخدام ۳۶۰ نفر برای بیمارستان حشمتیه خبرداد و بیان داشت : با توجه و دستور خاص دکتر هاشمی وزیر بهداشت این سهمیه به سبزوار داده شد .

 

 

در ادامه حجه الاسلام مهدوی نسب مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با معرفی کتاب اولین دانشگاه ، اخرین پیامبر اثر شهید پاکزاد اظهار داشت : دین سیری پلکانی است که در گذر زمان رشد می کند و دین اسلام نسبت به ادیان قبل خود در مراحل رشد بالاتری  و کاملتری دارد.

 

 

وی افزود : در دین اسلام مکارم اخلاقی بشتر ملاک است به گونه ای که کسی که نماز نمی خواند یا روزه نمی گیرد می گویند دین دار نیست و در احادیث ائمه کسی که سر بر بالین بگذرد و از حال همسایه خود خبر نداشته باشد مسلمان نیست و ما باید در محیط های اداری و بالینی به این نکته که اخلاق سر لوحه رفتارمان باشد توجه داشته باشیم .

 

 

در ادامه خانم زارع مسئول امور مامایی و آقای اذرشب مسئول امور آزمایشگاهها گزارشی از مراحل معرفی نمونه ها و اقدامات انجام شده در حوزه های یادشده را ارائه نمودند

 

 

در پایان از ۱۰ نفر از ماماهای نمونه و ۵ نفر از علوم آزمایشگاهی دانشگاه تقدیر شدند و از خانم زارع در واحد مامایی و آقای قلعه نویی در علوم آزمایشگاهی که به مقام بازنشستگی نایل آمدند نیز در این مراسم تقدیر شدند.