رئیس اداره مبارزه با بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت گفت: بیماری سالک به عنوان یک بیماری بومی در کشور ما شناخته شده است.

به گزارش بصیر سبزوار، محمد رضا شیرزادی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ایران جزو ۹ کشوری است که بیشترین بیماری سالک در آن وجود دارد.

 

 

وی با بیان اینکه از سال ۸۸ به بعد با انجام اقداماتی شاهد کاهش این بیماری در کشور بوده ایم، افزود: مسئله بسیار مهم در بیماری سالک اقدامات کنترلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

 

رئیس اداره مبارزه با بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت تصریح کرد: این بیماری از پشه خاکی منتقل شده که در ایران اکثرا از موش های صحرایی تغذیه کرده که بیشتر در اطراف روستاها حضور دارند.

 

 

شیرزادی با تاکید بر اینکه مردم در اماکن روستایی بهداشت محیطشان را اهمیت بدهند، بیان داشت: آموزش جامعه از سوی متولیان سلامت و انجام اقدامات کنترلی از سوی خود مردم، دو عامل مهم در کاهش بیماری سالک است.

 

 

وی در ادامه عنوان کرد: به موقع جمع آوری زباله و نخاله ها، رعایت نظافت اطراف خانه ها، استفاده از لباس و آستین بلند و…. از جمله این اقدامات است.

 

 

این مسئول خاطر نشان کرد: ۱۸ استان کشور بالقوه آندومیک بیماری بومی را دارند که در این مناطق موش های صحرایی آلوده به بیماری سالک هستند.

 

 

انتهای پیام/