رئیس اتاق صنعت، معدن و تجارت سبزوار با بیان اینکه صنعتگران شهرستان با مشکلات جدی مواجه هستند گفت: امروز شاهد هستیم که قیمت مواد اولیه در بازار دارای نوسان قیمت زیادی است که این مشکل سبب شده تا برخی تولیدگران ضررهای مالی زیادی را داشته باشند.

حسن محرابی صبح امروز در نشست تخصصی بررسی مشکلات صنعتگران، کارآفرینان و تولیدگران سبزوار با بیان اینکه امروز بی‌ثباتی و فشارهای اقتصادی بر روی مشکلات صنعتگران تاثیر زیادی گذاشته است، اظهار داشت: یکی از مشکلات صنعتگران امروز عدم قطعیت محیطی است به این معنا که تصمیمات گرفته شده در این حوزه هیچگاه عملی نمی‌شود.

 

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات صنعتگران مسئله پرداخت تسهیلات و بهره‌های بانکی است، تصریح کرد: متاسفانه امروز این مشکل سبب شده تا برخی صنعتگران از بازار آزاد اقدام به گرفتن تسهیلات کنند و این مسئله برای تولیدکنندگان یک ضرر بزرگ است.

 

رئیس اتاق صنعت، معدن و تجارت سبزوار افزود: متاسفانه امروز صندوق توسعه ملی و کشاورزی و سایر بانک‌ها منابع مالی برای پرداخت تسهیلات مورد نیاز صنعتگران را ندارند و اگر وامی نیز پرداخت می‌شود دارای بهره‌های بانکی زیادی است.

 

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعتگران عدم قطعیت در بازار فروش است خاطرنشان کرد: متاسفانه در این زمینه صنعتگران برای فروش محصولات خود دارای مشکلاتی هستند که باید دولت نگاه ویژه‌ای در این زمینه داشته باشد.

 

محرابی با بیان اینکه نبود قطعیت در قیمت مواد اولیه سبب شده تا امروز بخش زیادی از صنعتگران ما با مشکلات جدی در این زمینه مواجه شوند، گفت: متاسفانه امروز شاهد هستیم که قیمت مواد اولیه در بازار دارای نوسان قیمت زیادی است که این مشکل سبب شده تا برخی تولیدگران ضررهای مالی زیادی را داشته باشند.

 

رئیس اتاق صنعت، معدن و تجارت سبزوار با بیان اینکه متاسفانه امروز قطعیت درستی در زمینه صادرات نداریم، عنوان کرد: عدم قطعیت در نبود صادرات سبب شده تا امروز بسیاری از صنعتگران ما با مشکلات ناشی از این بخش مواجه باشند که این موضوع نیز آسیب‌های زیادی را بر صنعت وارد می‌کند.

 

وی با بیان اینکه عدم قطعیت در حوزه تکالیف مالیاتی و بیمه سبب شده تا کارآفرینان با مشکلات زیادی مواجه باشند، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین مسائلی که امروز کار آفرینان با آن مواجه هستند مسئله عدم اطلاع درست از قانون ارزش افزوده و سردرگمی مالیاتی است که سبب شده مشکلات زیادی برای ما به وجود آید.

 

رئیس اتاق صنعت، معدن و تجارت سبزوار با اشاره به قانون کار و روان‌سازی آن در سال‌های اخیر اضافه کرد: روان‌سازی این قانون در زمانی صورت گرفته که متاسفانه صنعتگران توانایی برای ایجاد اشتغال نداشتند و این مسئله نیز نتوانست کمک زیادی به آنان کند.

 

رفع ‌مشکلات صنعتگران سبزوار به مدیران ابلاغ شد

 

فرماندار سبزوار نیز در این نشست با بیان اینکه توسعه اقتصادی و افزایش کارآفرینی در این شهرستان در سایه توسعه صنعت صورت می‌گیرد، اظهار داشت: برخی از مشکلات صنعتگران را می‌توان با اختیاراتی که مدیران ادارات دارند در حوزه شهرستانی حل کرد که در این زمینه از مدیران ادارات خواسته شده تا به عنوان نماینده عالی دولت در اداره نسبت به حل مشکلات صنعتگران توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 

احمد برادران با بیان اینکه نگاه دولت توسعه‌گرایی و کمک به رفع مشکلات صنعت و اشتغالزایی در منطقه است، تصریح کرد: فرمانداران و کارکنان دولت نیز باید از این نگاه تبعیت کنند و در راستای توسعه و پیشرفت گام بردارند تا مشکلات به وجود آمده ناشی از سیاست‌های نادرست گذشته برطرف شود.

 

وی با بیان اینکه مشکلات صنعتگران در حوزه‌هایی که نیاز به مداخله مدیران استانی دارد نیز به مراجع بالاتر منتقل می‌شود، ادامه داد: هدف از برگزاری این کارگروه‌ها و نشست‌های تخصصی برطرف کردن مشکلات صنعتگران و پیگیری برای رفع آنهاست که خوشبختانه در ۱۰ ماه گذشته بیش از سه جلسه در این زمینه برگزار شده که دارای تبعات خوبی نیز بوده است.

 

برادران با بیان اینکه به مدیران شهرستان تکلیف شده تا در زمینه حل مشکلات صنعتگران هیچ اغماضی نکنند، افزود: اگر مدیری در زمینه توجه به صنعتگران و حل مشکلات آنان تعلل کند با او برخورد جدی می‌شود.

 

فرماندار سبزوار با اشاره به تشکیل ستاد رفع موانع تولید در خرداد ماه امسال در سبزوار ادامه داد: این ستاد برای دومین بار در شهرستان مستقر می‌شود که امیدواریم با استقرار آن بخش زیادی از مشکلات صنعتگران در زمینه دریافت تسهیلات حل شود.

 
وی با تاکید بر اینکه پیگیری‌های زیادی برای استقرار این ستاد در شهرستان صورت گرفته گفت: انتظار ما از تولیدکنندگان و صنعتگران آمادگی برای حضور این ستاد و ارائه مدارک برای دریافت تسهیلات و حل مشکلاتشان است.

 

موسسات مالی و اعتباری محصول دلال بازی دوران تحریم هستند

 

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست بابیان اینکه یکی از چالش‌های مهم بخش صنعت در چند سال گذشته نبود مدیریت درست و عدم حمایت از بخش‌های صنعت و تولید بود، اظهار داشت: این مسائل سبب شد تا در این مدت بسیاری از واحدهای صنعتی در سراسر کشور تعطیل و یا نیمه تعطیل شوند و ضرباتی که در این حوزه به صنعت کشور وارد شده جبران‌ناپذیر است و نجات از آن کار سختی است.

 

رمضانعلی سبحانی‌فربا بیان اینکه مدیریت نادرست دولت گذشته در حوزه هدفمندی یارانه‌ها سبب شده تا امروز بخش زیادی از صنایع کشور با مشکلات جدی مواجه شود تصریح کرد: متاسفانه در این مدت یارانه حامل‌های انرژی برداشت شد که این مسئله سبب افزایش قیمت سوخت و انرژی شد.

 

سبحانی‌فر با بیان اینکه قرار بود بخشی از هدفمندی یارانه‌ها به بخش صنعت و تولید اختصاص یابد، گفت: متاسفانه این یارانه به این بخش اختصاص نیافت و امروز شاهد هستیم که ضربات بزرگی در همین بخش به صنعت وارد شده است.

 

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افرادی در آن دوران با دلال‌بازی از فرصت تحریم و مدیریت نادرست بر صنایع به خوبی سوء استفاده کردند، خاطرنشان کرد: این افراد مدیریت بازار پول را در دست گرفتند و به جای کمک به چرخه صنعت و تولید کشور با جمع‌آوری پول‌های مردم موسسات مالی و اعتباری را در این دوره ایجاد کردند.

 

وی با بیان اینکه موسسات مالی و اعتباری محصول دلال‌بازی دوران تحریم هستند، تاکید کرد: اگر امروز عده‌ای در زمینه مذاکرات سنگ‌اندازی می‌کنند به خاطر سودهایی است که از دلال‌بازی‌های دوران تحریم برده‌اند و نمی‌خواهند این سودها را از دست بدهند.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از موسسات مالی و اعتباری وام با سود ۳۵ درصد را به مردم پرداخت می‌کردند ادامه داد: متاسفانه این موسسات در هر منطقه‌ای به صورت قارچ‌های سمی گونه به سرعت شکل گرفتند و آفتی بر اقتصاد و صنعت کشور شدند.

 

وی با بیان اینکه برداشته شدن تحریم و جذب سرمایه‌های مردم برای سرمایه‌گذاری در حوزه تولید و صنعت سبب برچیده شدن بساط دلالان پولی در جامعه می‌شود، گفت: امروز دولت تدبیر و امید در دو بخش ساماندهی بخش بازار پولی و حمایت از تولید درصدد حمایت از صنعت کشور است.

 
سبحانی‌فر با بیان اینکه تولیدگران و صنعتگران واقعی باید از یکدیگر تفکیک شوند، یادآور شد: متاسفانه در دوره گذشته عده‌ای به واسطه توسعه کارگاه‌های صنعتی خود تسهیلاتی را دریافت کردند که به دلیل بروز مشکلات نتواستند این وام‌ها را بازپرداخت کنند و عده‌ای نیز به واسطه توسعه و ایجاد کارگاه ‌های صنعتی وام‌های کلانی را گرفتند و به جای ایجاد صنعت آن را در موسسات مالی و اعتباری سرمایه‌گذاری و سبب رکود بازار شدند.

 

وی با بیان اینکه دولت به دنبال کاهش سودهای کلان بانکی است عنوان کرد: یکی از برنامه‌های دیگر دولت در این زمینه تحت کنترل آوردن موسسات مالی و اعتباری زیر نظر بانک مرکزی است که این امر سبب می‌شود تا آنها نتوانند بازار مالی کشور را به هم بریزند.

 

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز با درایت دولت و نگاه ویژه مجلس و شورای نگهبان لایحه خروج از رکود تصویب و به دولت ابلاغ شده است خاطرنشان کرد: این لایحه دارای ۶۵ ماده قانونی است که در آن مشوق‌های زیادی برای صنعتگران در بخش‌های مختلف مالیاتی، بیمه ارائه تسهیلات و … در نظر گرفته شده است.

 
سبحانی‌فر ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته شهرک صنعتی داورزن نیز به زودی ابلاغ می‌شود که با راه‌اندازی آن بخش زیادی از مشکلات منطقه حل می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه مجوز احداث بارانداز برای راه‌آهن سبزوار نیز گرفته شده است، خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته در چند ماه آینده مدیرعامل شرکت ایران خودرو در سبزوار حضور پیدا می‌کند تا بتوانیم از این ظرفیت در راستای افزایش صنایع قطعه‌سازی و توسعه شرکت کابل خودروی این شهرستان اقدام کنیم.

 

منبع: فارس/