رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سبزوار از کاهش 75 درصدی حوادث کاری منجر به فوت در این شهرستان خبر داد.

عقیل مختاری در مراسم گرامیداشت روز کارگر که در محل دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد با بیان اینکه در سال گذشته حوادث کاری منجر به فوت بیش از ۷۵ درصد کاهش داشته است، اظهار کرد: در این مدت میزان حوادث ناشی از کار نیز با کاهش ۲۹ درصدی روبه‌رو بوده است.

وی با بیان اینکه در این مدت میزان یک‌هزار و ۴۸۲ مورد بازرسی از کارگاه در سطح شهرستان به عمل آمده تصریح کرد: در این مدت نیز بیش از ۶۶ مورد نشست کمیته ایمنی برگزار شده و بیش از ۲ هزار و ۸۵۰ ساعت کلاس آموزشی نیز برای نمایندگان، کارگران و کارفرمایان برگزار شده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سبزوار با اشاره به حوزه دادرسی کار خاطرنشان کرد: در سال گذشته میزان شکایت‌های وارده به دادگاه‌های کار بیش از ۲ درصد کاهش یافته است.

مختاری با بیان اینکه تمرکز ما در دو حوزه کاهش مدت زمان رسیدگی به شکایات در هیئت‌های حل اختلاف و هیئت‌های تشخیص است، عنوان کرد: با تلاش صورت گرفته میزان رسیدگی پرونده‌ها در هیئت‌های تشخیص از ۳۷ روز به ۱۵ روز و در هیئت‌های حل اختلاف از ۳۳ روز به ۱۸ روز رسیده و این به معنای کاهش ۶۰ درصدی میزان رسیدگی‌ها در هیئت‌های تشخیص و ۴۵ درصدی در هیئت‌های حل اختلاف است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین اهداف ما در حوزه کار و اشتغال سوق دادن پرونده‌ها به سمت سازش بین کارگر و کارفرمایان است، یادآور شد: در سال گذشته با پیگیری‌هایی که داشتیم ۴۶ درصد کل پرونده‌های مطرح شده در هیئت‌های تشخیص منجر به سازش شده و این در حالی است که در سال ۹۲ فقط ۲۰ درصد پرونده‌ها به صورت سازشی و کاهش تنش بین کارگر و کارفرما حل شده بود.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سبزوار با بیان اینکه در سال گذشته تعداد یک هزار و ۵۴۶ مورد درخواست شغل به ادارات کاریابی شهرستان ارسال شده است، اضافه کرد: از این تعداد بیش از یک هزار و ۳۴۰ نفر از طریق این ادارات به کار معرفی شده‌اند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ترکیب جمعیتی بیکاران از حیث میزان تحصیلات دانشگاهی تغییر یافته است، ادامه داد: در این زمینه ما شاهد کاهش ۳۳ درصدی جویندگان کار زیر دیپلم و افزایش ۱۵ و ۹ درصد جویندگان کار دارای مدرک دیپلم و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستیم.

مختاری با تاکید بر اینکه دولت عزم جدی بر توسعه اشتغال و کارآفرینی در کشور دارد، ادامه داد: دولت در این زمینه تلاش کرده تا با تحقق رشد اقتصادی، افزایش قدرت خرید به سمت برگرداندن منزلت و احترام به جایگاه کارگری برود.