بوش با پرهیز از انتقاد صریح از اوباما در موضوعات سیاست خارجی گفت وقتی فردی در جایگاه رییس جمهور آمریکا قرار می گیرد باید آن قدر با قدرت و قاطع موضع گیری و اقدام کند که متحدان و دشمنان آمریکا بدانند دقیقا موضع رییس جمهور آمریکا درباره مسایل جهانی چیست.

جورج دبلیو بوش رییس جمهور سابق آمریکا در سخنانی نادر و در اقدامی کم سابقه در اظهار نظری علنی درباره گفت و گو های هسته ای با ایران اعلام کرد ایالات متحده آمریکا باید نشان دهد می تواند به وعده های خود عمل کند ولی در عین حال تاکید کرد با رفع تحریم های ایران مخالف است.

 

به گزارش بصیر سبزوار به نقل از  عصر ایران به نقل از نیویورک تایمز بوش که شنبه شب در اجتماع ۷۰۰ نفری از یهودیان حامی مالی به حزب جمهوریخواه در گردهمایی رهبران این حزب و یهودیان در شهر لاس وگاس سخن می گفت با ابراز تردید در استراتژی گفت و گوهای هسته ای با ایران از رفع تحریم های این کشور بر اثر توافق هسته ای ابراز نگرانی کرد و گفت با این کار ایالات متحده اهرم فشار موثر خود بر ایران را از دست می دهد.

 

بوش که در پشت درهای بسته و در نشست خصوصی سخن می گفت به طور صریح از دولت اوباما در قبال رویکردهایش نسبت به برنامه هسته ای ایران انتقاد نکرد اما با به میان کشیدن تردیدهایی درباره موفقیت نهایی و از دست دادن اهرم تحریم در صورت توقف آنها ، مخالفت خود را با رویکرد دولت اوباما در مذاکرات هسته ای با ایران به صورت تلویحی اعلام کرد. او درباره اهداف و نیات رهبران ایران از برنامه های هسته ای ابراز تردید کرد و گفت در چنین شرایطی رفع تحریم ها و برداشته شدن اهرم های فشار از روی ایران نمی تواند کار عاقلانه ای باشد.

 

این نخستین موضع گیری صریح و رسمی بوش از زمان آغاز گفت و گوهای هسته ای با ایران از نزدیک به دو سال گذشته بدین سو است و تا کنون رییس جمهور سابق آمریکا از اظهار نظر علنی و صریح در این باره خودداری کرده است.

 

بوش در سخنان خود درباره موضوعات دیگری از جمله نامزدی هیلاری کلینتون از حزب دموکرات برای انتخابات آتی ریاست جمهوری، نامزدی برادر کوچکترش جب بوش برای انتخابات آتی، شیوه ها و رویکردهای دوران ریاست جمهوری اش و بسیاری دیگر از موضوعات سخن گفت.

 

بوش با پرهیز از انتقاد صریح از اوباما در موضوعات سیاست خارجی گفت وقتی فردی در جایگاه رییس جمهور آمریکا قرار می گیرد باید آن قدر با قدرت و قاطع موضع گیری و اقدام کند که متحدان و دشمنان آمریکا بدانند دقیقا موضع رییس جمهور آمریکا درباره مسایل جهانی چیست.

 

بوش درباره نامزدهای ریاست جمهوری آتی نیز سخن گفت و با توانمند خواندن هیلاری کلینتون اما گفت او قابل شکست است. او از نامزدی برادرش در انتخابات آتی هم دفاع کرد و در عین حال تاکید کرد نامزدهای خوبی از حزب جمهوریخواه برای رقابت در انتخابات آتی وجود دارد. بوش با این حال تاکید کرد به دلیل پیوند خانوادگی با جب بوش صلاح نمی داند بیشتر درباره نامزدهای انتخابات آتی آمریکا اظهار نظر کند.

 

بوش از سال ۲۰۱۲ و از زمان انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته که تنها با گفتن چهار کلمه ” من از رامنی حمایت می کنم” (I’m for Mitt Romney ) از رقیب جمهوریخواه اوباما دفاع کرده بود،در مسایل سیاست داخلی و خارجی آمریکا اظهار نظر نکرده است.

 

گفتنی است سخنان بوش در یک جمع خصوصی بیان شده است و هیچ خبرنگاری در جمع حاضران نبوده است ولی شنوندگان و حاضران در جلسه از سخنان بوش به رسانه ها نقل قول کرده اند.

 

بوش از زمان ترک منصب ریاست جمهوری در ژانویه ۲۰۰۹ ترجیح داده است از انظار عمومی و اظهار نظر درباره مسایل سیاست داخلی و خارجی آمریکا دوری کند و بیشتر اوقات خود را در مزرعه شخصی اش در تگزاس می گذراند.