نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی استانی شدن انتخابات را موجب از بین رفتن اتکاء نمایندگان به مردم دانست.

رمضانعلی سبحانی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: استانی شدن انتخابات موجب از بین رفتن اتکاء نمایندگان به مردم می‌شود و زمینه راهیابی افراد وابسته به کانون‌های ثروت به مجلس را بیشتر مهیا می‌کند.

 

وی افزود: در صورتی با استانی شدن انتخابات موافقم که زیرساخت‌های اولیه فراهم شود و مهم‌ترین زیرساخت شکل‌گیری احزاب قوی و قدرتمند است. حالا که از داشتن چنین امتیازی محروم هستیم تصویب چنین طرحی ارتباط بین مردم و نمایندگان را قطع و پاسخگویی به مردم را از بین می‌برد و مشارکت مردم را کمرنگ‌تر می‌کند.

 

این نماینده مجلس ادامه داد: در این صورت مردم دیگر نمی‌توانند مشکلاتشان را با نمایندگانشان در میان بگذارند و نقش حلقه ارتباطی نمایندگان بین جامعه و کارگزاران نظام کمرنگ خواهد شد. نمایندگان اگر استانی بشوند که دیگر به روستاها نمی‌روند تا درد مردم را حس کنند.

 

سبحانی‌فر افزود: بدین ترتیب اطلاعات لازم برای نظارت نمایندگان بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی ضعیف خواهد شد، ضمن اینکه با این طرح ارتباط نمایندگان با مردم کمرنگ شده و همین عامل موجب مشارکت پایین مردم در انتخابات می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از ابزار نظارتی نمایندگان بر دولت و ارکان مختلف حکومتی همین ارتباط نزدیک با مردم است. مردم به نمایندگان شکایت می‌کنند و از نارسایی‌ها گزارش می‌دهند. نماینده هم این مسائل را با مسئول دولتی مطرح می‌کند و اگر لازم شد او را بازخواست می‌کند. در صورتی که با اجرای این طرح چنین امکانی از بین می‌رود.