شهردار سبزوار از راه‌اندازی خانه هنرمندان این شهرستان از شهریور ماه امسال خبر داد.

محمدعلی طالبی در حاشیه برگزاری نشست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر سبزوار با بیان اینکه خانه هنرمندان سبزوار در محل یکی از خانه‌های تاریخی شهرستان مستقر می‌شود، اظهار کرد: خانه تاریخی اسلامی محل استقرار این مجموعه است که با توجه به آسیب دیدن بخشی از این خانه اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیون تومان برای مرمت آن هزینه شده است.

وی با بیان اینکه این مجموعه به صورت اجاره‌ای در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد، تصریح کرد: هدف شهرداری خرید خانه است که در مرحله بررسی قیمت‌گذاری توسط کارشناسان هستیم و پس از خریداری این مکان به صورت کامل در اختیار خانه هنرمندان قرار می‌گیرد.

شهردار سبزوار با اشاره به اینکه خانه هنرمندان سبزوار به صورت هیئت امنایی اداره می‌شود، افزود: این مجموعه یکی از نهادهای وابسته به شهرداری و شورای اسلامی شهر سبزوار است و هیچ ارگانی نمی‌تواند در تصمیم‌گیری‌های آن دخل و تصرفی داشته باشد.

طالبی با اشاره به اینکه خانه هنرمندان کشور علاقه جدی به ایجاد این فضا در سطح استان دارد، اضافه کرد: در حال حاضر این مجموعه در شهر مشهد، بیرجند و تربت‌حیدریه در راستای کمک به هنرمندان ایجاد شده که در سبزوار نیز شهرداری به عنوان حامی هنرمندان و برنامه‌ریز حوزه مدیریت شهری متولی احداث این خانه در شهرستان شده است.

وی با بیان اینکه اساسنامه تشکیل خانه هنرمندان نیز آماده و برای تصویب به شورای شهر فرستاده شده است، ادامه داد: این مجموعه یک موسسه غیر انتفاعی زیر نظر شهرداری است، که باید از اساسنامه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده پیروی کند.

شهردار سبزوار با اشاره به اینکه رئیس خانه هنرمندان کشور قول‌های مساعدی را در زمینه همکاری برای ایجاد خانه هنرمندان در شهرستان به ما داده است، افزود: این کمک‌ها به صورت مالی، اقتصادی و تامین امکانات نبوده و در واقع آنها فقط کمک‌ معنوی و فنی به خانه هنرمندان شهرداری سبزوار می‌کنند و به همین دلیل تصمیم بر این شده که این مجموعه زیر نظر شهرداری ایجاد شود.

کارشکنی‌های زیادی در حوزه فرهنگ و هنر سبزوار انجام شده

رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار نیز گفت: کارشکنی‌های زیادی در حوزه فرهنگ و هنر سبزوار انجام شده است.

کاظم کرامت با بیان اینکه ایجاد مکان‌هایی مانند خانه هنرمندان و بازار کتاب از ضرورت‌های فرهنگی در حوزه شهری است، اظهار کرد: ایجاد این مجموعه‌ها زمانی مفید است که برای شهرستان نیز ثمراتی داشته باشد.

وی با بیان اینکه در گذشته مجموعه‌ای به نام خانه هنر سوره در سطح شهرستان با همکاری شورا و مجموعه بنیاد شهید افتتاح شد، خاطرنشان کرد: متاسفانه این مجموعه امروز در راستای اهدافی که برایش تعیین شده نتوانست کاری انجام دهد و فقط بار مالی برای نهادهای فرهنگی شهرستان داشت.

رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار با بیان اینکه راه‌اندازی مجموعه‌های فرهنگی عموما با همکاری چند مجموعه امکان‌پذیر است، افزود: نکته مهم در این زمینه حفظ و نگهداری آنها است که متاسفانه شاهد هستیم که این مجموعه‌ها همواره بار مالی زیادی را برای شهرداری و شورا به همراه دارد.

کرامت با تاکید براینکه راه‌اندازی خانه هنرمندان توسط شهرداری نباید بار مالی به دنبال داشته باشد، گفت: راه‌اندازی این مجموعه باید برای شهرستان ثمرات و فایده‌های مختلفی داشته باشد تا مردم از خدمات آن منتفع شوند.

وی با بیان اینکه امروز اداراتی مانند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدعیان امر فرهنگ از هنرمندان سبزواری حمایت نمی‌کنند، اضافه کرد: متاسفانه امروز اداره ارشاد سبزوار هزینه پرداخت ۹ میلیون تومان قبض برق خود را ندارد و از طرفی خود را متولی اشاعه فرهنگ و حامی هنرمندان می‌داند.

کرامت با بیان اینکه کارشکنی‌های زیادی در حوزه فرهنگ و هنر سبزوار صورت گرفته است، عنوان کرد: امیدواریم با راه‌اندازی خانه هنرمندان توسط شهرداری شاهد بروز تحولات خوبی در این زمینه باشیم.

رئیس شورای اسلامی شهر سبزوار با تاکید بر اینکه خانه هنرمندان باید زیر نظر شورای اسلامی و شهرداری سبزوار مدیریت و اداره شود، گفت: هیئت امنای این مجموعه باید توسط شورا و شهرداری مشخص شوند تا خدایی نکرده در آینده شاهد بروز مشکلات نباشیم.

منبع: سلام سربدار/