رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر سبزوار با بیان اینکه شهرستان دارای ظرفیت‌های خوبی در زمینه کتابخانه و کتابخوانی است، گفت: متاسفانه فضاهای فرهنگی در سبزوار محدود است.

مهدی مقصودی در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر سبزوار با بیان اینکه فضاهای فرهنگی موجود در سبزوار دارای محدودیت‌های مختلفی است، اظهار کرد: ما باید با برنامه‌ریزی از همین فضای محدود در شهرستان بهره‌برداری کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر سبزوار با بیان اینکه یکی از اقداماتی که در زمینه بهره‌برداری از فضای محدود فرهنگی در شهرستان می‌توان در دستور کار قرار داد تبدیل فضای پارک‌ها به محیط‌های فرهنگی و اجتماعی است، تصریح کرد: ایجاد کتابخانه‌های محدود در پارک‌ها توسط خیران و تجهیز آن توسط نهاد کتابخانه‌ها می‌تواند در این زمینه مفید و موثر باشد.

وی با بیان اینکه اخیرا طرحی مطرح شده که بر اساس آن انجمن خیران کتاب در محل پارک‌ها اقدام به ساخت کتابخانه‌های محدود می‌کند، خاطرنشان کرد: ما در شورای اسلامی شهر می‌توانیم با شناسایی پارک‌هایی که دارای ظرفیت جمعیتی هستند این فضا را در اختیار این مجموعه قرار دهیم تا آنها با جذب خیران اقدام به ساخت کتابخانه در پارک‌ها کنند.

مقصودی با بیان اینکه ایجاد این کتابخانه‌ها در پارک‌ها توسط انجمن خیران کتابخانه‌ساز سبب از بین رفتن ناهنجاری‌های موجود در پارک‌ها و جذب جوانان به سمت مطالعه می‌شود، عنوان کرد: اشتغالزایی، ترویج فرهنگ کتابخوانی و جذب خیران برای ساخت محیط‌های فرهنگی از مزیت‌های این طرح است.

رتبه ۱۰ سبزوار در حوزه کتابخوانی و فضای کتابخانه‌ای در استان

عضو شورای اسلامی شهر سبزوار با بیان اینکه ما در شهرستان دارای ظرفیت‌های خوبی در زمینه کتابخانه و کتابخوانی هستیم، یادآور شد: با وجود همه این ظرفیت‌ها متاسفانه شهرستان در حوزه تعداد کتاب، کتابخوانی و فضای کتابخانه‌ای در استان دارای رتبه های ۱۰ و ۱۱ است.

وی در ادامه با اشاره به مصوبه شورای اسلامی شهر سبزوار در حمایت از ناشرین و نویسندگانی که درباره این شهر و فرهنگ بومی آن کتاب می‌نویسند، خاطرنشان کرد: حمایت از تولیدات فرهنگی بومی در شهرستان از وظایف اداراتی مانند ارشاد اسلامی است که متاسفانه به دلیل نداشتن انگیزه این اداره برای حمایت از ناشران سبزواری، شورای شهر و شهرداری در این زمینه حمایت های خود را از این افراد انجام می‌دهد.

مقصودی با بیان اینکه یکی از کارهای حمایتی شورای شهر خرید ۱۰۰ جلد کتاب از ناشران و نویسندگان سبزواری است، گفت: این کتاب‌ها پس از خرید از ناشران در بین مدارس به صورت رایگان توزیع می‌شود.

ارائه خدمات پزشکی به سالمندان در پارک‌ها

مسعود پسندیده رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر نیز در این جلسه با بیان اینکه متاسفانه محل فعلی کانون بازنشستگان این شهرستان مدت هشت سال است که تعطیل و در دوره‌های مختلف از آن بهره‌برداری‌های دیگری می‌شود، اظهار داشت: امروز سالمندان و بازنشستگان ما نیازمند توجه جدی هستند که در این زمینه باید محل فعلی که برای کانون بازنشستگان در نظر گرفته شده هرچه زودتر راه‌اندازی شود.

وی با اشاره به اینکه امروز سالمندان به عنوان قشر آسیب‌پذیر جامعه همواره در معرض آسیب‌ها و بیماری‌های مختلف قرار دارند، تصریح کرد: می‌توان با ایجاد فضاهای مناسب برای سالمندان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در پارک‌ها به آنان خدمات پزشکی مناسب را ارائه کرد.

عضو شورای اسلامی شهر سبزوار با بیان اینکه امروز بخشی از جمعیت موجود در پارک‌ها را سالمندان تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: ارائه خدمات پزشکی در پارک‌ها خدمتی است که می‌توان به وسیله آن سالمندان در معرض خطر بیماری‌های این دوره سنی را شناسایی و آنها را تحت درمان قرار داد.

اداره ارشاد نمی‌تواند از هنرمندان و نویسندگان حمایت کند

پسندیده با اشاره به مسئله حمایت شورای اسلامی شهر سبزوار از نویسندگان و ناشران کتاب‌های بومی و محلی در این شهرستان یادآور شد: شورا و شهرداری به عنوان مجموعه‌هایی که از متن و بطن مردم برخواسته‌اند توانایی دخالت در هر امری را دارند و باید حمایت ویژه‌ای از ناشران کتاب‌های بومی داشته باشند.

وی با بیان اینکه امروز شورای اسلامی شهر سبزوار باید با جدیت در زمینه فرهنگی، اجتماعی و توسعه گردشگری در شهرستان ورود جدی پیدا کند، ادامه داد: متاسفانه در زمینه فرهنگی اداره ارشاد سبزوار از قدرت و قاطعیت خوبی برخوردار نیست و نمی‌تواند از هنرمندان و نویسندگان حمایت کند.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر سبزوار با اشاره به اینکه شورای اسلامی شهر سبزوار در ایام نوروز اعتباری را برای اجرا اردوهای راهیان نور اختصاص داده بود، ادامه داد: اگر این اعتبارات نبود به جرئت می‌توان گفت این اردوی مهم و مورد تاکید نظام اجرایی نمی‌شد و این مسئله نشان از حمایت همه جانبه شورای شهر از انجام فعالیت‌های فرهنگی دارد.

از ریخت و پاش‌ها در شهرداری و شورا جلوگیری شود

علی ارغیانی، عضو شورای اسلامی شهر سبزوار با اشاره به حمایت‌های این مجموعه از فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز گفت: یکی از مسائلی که در این زمینه مطرح می‌شود مسئله ساماندهی هزینه‌کردهای فرهنگی است.

وی با بیان اینکه باید از ریخت و پاش‌ها و هزینه‌های غیر ضرور در شهرداری و شورا جلوگیری شود، تصریح کرد: باید به سمتی برویم که با کمترین هزینه بهترین کارهای فرهنگی در شهرستان برگزار و اجرا شود.

ارغیانی با بیان اینکه برخی خرج‌ها سبب شده تا متاسفانه شهرداری در پرداخت حقوق کارکنان در برخی از موارد با مشکلاتی روبه‌رو شود، ادامه داد: باید جلوی هزینه‌کردهای بدون ضابطه و غیر ضرور گرفته شود تا شهرداری نیز با این مشکلات روبه‌رو نشود.

 

منبع: فارس/