شهرستان سبزوار درای بیش از 8 هزار کارگر ساختمانی است اگر بخواهی با درد و دل این زحمت کشان جامعه که اغلب از قشر مستضعف هستند روبرو شوی کافی است ساعت 5 صبح از خانه خارج و با آن ها همراه باشی تا متوجه شوی ایستادن در هوای سرد و منت کارفرما را کشیدن ،چه طعمی خواهد داشت.

کارگران ساختمانی سبزوار برای سیر کردن شکم خانواده هر روز صبح زود در دو میدان شهید بهشتی و میدان امام حسین تقسیم می شوند که از تعداد ۸ هزار نفر کارگر ساختمانی تنها دو هزار نفر موفق به پیدا کردن شغل یک روزه می شوند که اغلب با هزار مکافات و چانه زدن کارفرما که با این نرخ کارگر نمیخواهم از حقوق حقه خود می گذرد تا شب به محض ورد به منزل شرمنده اهل خانه نشود.

 

برای اینکه بیشتر با مشکلات این قشر زحمتکش از جامعه آشنا شوم صبح هنگام با ان ها همراه شدم “محمد جوادی” کارگر ۵۰ ساله از جمله افرادی است که در میدان شهید بهشتی منتظر کار است به گفته وی حدود ۳۵ سال از آمدن او به سرگذر می گذرد او دارای ۴ فرزند و دارای مدرک دیپلم است .

 

وی افزود: یک فرزند دانشجو دارم که علاوه بر اجاره خانه که هر ماه باید ۲۵۰ هزار تومان است هر ترم نیز باید مبلغ ۵۰۰ هزار تومان برای دانشگاه پرداخت کنم ساکن روستای قلعه نو هستم گذران زندگی با این شرایط بسیار سخت است با اینکه همسرم نیز مانند من کارگر است و اغلب در مزارع مردم کار می کند ولی آخر ماه هیچ نداریم.

 

جوادی گفت: خیلی سخت است که در این هوای سرد با هزار مکافات نیمی از حقت را بزنی و با رفتار های تحقیر آمیز کارفرما بسازی و آخر سر کارفرما کارفرما بگوید این پول حقت نیست.

 

“علی اصغری” دیگر کارگر حاضر در این جمع گفت: ۳۳۰ روز از سال گذشت اما اغلب کارگران بیشتر از ۴۰ روز کار نکرده اند با اینکه ساعت ۵ و نیم صبح از خانه بیرون میزنیم و تا موقع نماز ظهر در این میدان سرگردان هستیم مجبوریم با هزار شرمندگی با ناامیدی این شب عیدی به سمت خانه برویم .

 

اصغری با بیان اینکه شهرداری با پلمب کردن ساختمان ها باعث رکود در بخش ساختمان شده بیان کرد: سال گذشته ما چنین وضعیت اسفباری را نداشتیم از سه هزار کارگری که وارد این میدان می شدند حداقل ۵۰درصد برای کار می رفتند اما الان از همین تعداد به ۵۰ نفر بیشتر نمی رسد مابقی نیز الاف تا غروب به امید کار در همین مکان می ماند.

 

وی گفت: سبد کالا به جای اینکه در اختیار قشر کارگر قرار گیرد متاسفانه با برنامه ریزی نادرست و سوء مدیریت در سفره افراد ثروتمند است این اجحاف بزرگی در حق مستضعفان است تعداد بسیار زیادی از همین کارگران نه تنها از هیچ سبد کالایی برخوردار نیستند بلکه فاقد پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

 

شهرداری،مسبب اصلی رکود کار

“مهدی جلیلی” عضو انجمن کارگران ساختمانی در این باره به خبرنگار ما گفت: اقلیم گرم و خشک سبزوار و نبود کشاورزی و دامداری در روستاها سبب مهاجرت تعداد بسیار زیادی از افراد به سمت شهر شده است که اغلب این مهاجرین در مشاغل ساختمانی یا کوره های آجر پزی کار می کنند اما چون تعداد این افراد بیشتر از نیاز شهرستان است در نیمه دوم سال موجب بیکاری بیش از حد آنان می گردد.

 

وی اظهار کرد: این افراد که به علت فقر مالی برای سکونت در حاشیه شهر اقدام به تهیه زمین و سپس ساخت می کنند به سبب عدم توان پرداخت هزینه های پروانه ساخت اقدام به دیوار کشی شبانه با گل و آجر و سپس سقف آن با ضربی آجر (غیر استاندارد)می نمایند و چون می خواهند این کار با سرعت و در کمترین زمان ممکن انجام شود تا جلو تخریب توسط مامورین شهرداری را بگیرند مهمترین قسمت ساختمان که همان فنداسیون است نادیده گرفته می شود هر چند اغلب این خانه ها توسط ماموران شهرداری تخریب می شود.

 

همه ما انسان هستیم و نیاز به سرپناه داریم پس از چندین بار تخریب این خانه ها باز هم از بقایای مصالح به جا مانده خانه ها سست تر از قبل بنا می شود با گردش در حاشیه شهر سبزوار و دیدن دیوارهای کج و پینه ای پی به درستی این مطلب خواهید برد.

 

جلیلی گفت: از تعداد ۸ هزار کارگر ساختمانی سبزوار تاکنون ۷ هزار نفر کارت مهارت گرفته و از زمان تاسیس انجمن صنفی کارگران از سال ۹۰ تنها ۲۴۰۰ نفر بیمه شده اند علیرغم مکاتبات فراوان جهت افزایش این سهمیه نه تنها به این تعداد افزوده نشد بلکه متاسفانه در سال جاری یک نفر هم تحت پوشش بیمه قرار نگرفت.

 

وی با بیان اینکه حدود ۱۲ سال زمان لازم است تا تمامی افراد ثبت نام شده در انجمن بیمه شوند گفت: سن بسیاری از کارگران ساختمانی در این مدت از مرز قانونی جهت بیمه شدن خواهد گذشت و چون توان پرداخت حق بیمه آزاد را ندارند فردایی به مراتب بدتر از امروز در انتظارشان است.

 

طالبی رکود در بخش ساخت و ساز را رد کرد

 

شهردار سبزوار در ادامه با رد این مطلب که رکود کار در سبزوار به شهرداری بر نمی گردد گفت: از ابتدای سال تاکنون ۳۶ مورد پلمپ ساختمان در سطح شهر صورت گرفته که نیمی از آن فک پلمپ شده است هم اکنون ۶۰۰ ساختمان در حال ساخت است .

 

“طالبی” افزود: اکثر ساختمان های پلمپ شده علاوه بر دارا بودن شاکی خصوصی خارج از قوانین شهرسازی ساخته و دارای مشکل فنی است و بدون مجوز و اخذ پروانه نیز ساخته شده است طرف ۱۲ طبقه خلاف ساخته و این انتظار را دارند که شهرداری از او حمایت کنند این مسائل سبب شده طبق حکم دیوان منجر به پلمپ شده است.

 

وی تاکید کرد: افرادی که مدعی هستند رکود کار در بخش ساختمان بر عهده شهرداری است حاضر به تمکین رای کمیسیون نیستند و زر مداران گردنکشی هستند که بارها اعلام کرده ام در صورتی که دست از تهمت های خود برندارند نام ان ها را با اجازه دادستان منتشر خواهم کرد.

 

شهردار سبزوار گفت: برای رفع مشکل بیکاری در شهرستان سرمایه گذاری در اشل بزرگ در دستور کار شهرداری است سرمایه ای که تاکنون توسط سرکایه گذاران وارد این بخش شده ۱۰۰ میلیارد تومان است که با این رقم و با شروع پروژه های بزرگ خود به خود مشکل بیکاری در شهرستان مرتفع خواهد شد.

 

با وجود نقدینگی زیاد در سبزوار وضعبت اشتغال نا مطلوب است

 

در ادامه نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت نا مطلوب اشتغال در شهرستان اظهار کرد: سبزوار جزء شهرستان هایی است که دارای نقدینگی و پتانسیل و ظرفیت های بسیار خوبی است متاسفانه شهروندان به جای سرمایه گذاری در بخش تولید ؛ صنعت و ایجاد اشتغال برای جوانان ، نقدینگی خود را در بانک ها ذخیره می کنند و همین امر سبب شده تا امروز تعداد بسیار زیادی بانک و صندوق در شهرستان ایجاد شود.

 

“رمضانعلی سبحانی فر” افزود: رکود از زمان اجرای طرح هدفمندی یارانه ها ایجاد شد که متاسفانه به درستی مدیریت نشد این عدالت نیست که افراد ثروتمند و قشر اسیب دیده هر دو به یک چشم دیده شوند لذا می بایست هر ماه مبلغ ۴ هزار میلیارد تومان پول به جامعه تزریق می شد که با برنامه ریزی نادرست تورم ایجاد شد و روز به روز قیمت ها افزایش و دود آن تنها به چشم محرومین جامعه رفت.

 

وی با اشاره به رکود مضاعفی که در بخش ساختمان حاکم است گفت: این رکود بیمه ساختمان براساس متراژ ۲۰ هزار تومان حق بیمه از کارفرما اخذ می شود این مبلغ که در همه جای کشور یکسان است بدین صورت که بالا شهر تهران با روستایی که ساخت یک واحد گاوداری یا مرغداری دارد به یک چشم نگریسته شود .

 

سبحانی فر اظهار کرد: در بازدیدهایی که از روستاها انجام می شد افرادی که اقدام به ایجاد گاوداری یا مرغداری می کردند بر این اعتقاد بودند که ساخت و ساز برای کارفرما با این شرایط نمی صرفد باید برابر با آن بیمه پرداخت شود که همین امر سبب توقف کار ساختمان سازی خصوصا در شهرستان های کوچک شده است.

 

عضو فراکسیون کارگری در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طی صحبت هایی که با آقای محجوب و قاضی پور و تعدادی دیگر از نمایندگان در مجلس انجام شد طرحی تهیه و به مجلس ارائه شد تا به جای یکسان دیدن بالا شهر تهران با روستایی شهرستانی تغییری داده شود و این حق بیمه براساس پروانه محاسبه گردد.

 

وی افزود: این طرح مصوب و به شورای نگهبان رفت و مورد نقد اداره کار و بیمه تامین اجتماعی قرار گفت که اگر قرار است حق بیمه یک روستایی دو هزار تومان باشد برابر با آن تامین اجتماعی بیمه خواهد کرد یعنی به جای ۸ ساعت ساختمان دو ساعت شود .

 

ما در کمیسیون کارگران از این طرح دفاع کردیم که قرار است در این برنامه از بالا شهر تهران که ۲۰ هزار تومان حق بیمه دریافت می شود با اجرای این طرح ۱۰۰ هزار تومان دریافت و از روستایی مبلغ دو هزار تومان اخذ شود این مابه التفاوت می توان همپوشانی داشته باشد و آن سرریزی که در عوارض بالا است می تواند پوششی برای بخش های محروم و روستاها باشد.

 

سبحانی فر گفت: این برنامه در مجلس مصوب شد و مورد تائید شورای نگهبان قرار گرفت و از بهمن ماه ابلاغ شد طبق قولی که داده شد قرار است این طرح در سال آینده براساس این مصوبه افزایش پیدا کند و کسانی که پشت نوبت بیمه هستند در ردیف قرار گیرند.

 

نماینده مردم سبزوار گفت: متاسفانه برخی افراد از صنوف دیگر بیمه ساختمانی دارند انجمن کارگران ساختمانی باید پیگر باشد تا این افراد شناسایی و از لیست خارج گردند تا حق به کارگران برسد.

 

منبع: سبزوار نیوز/