۹:۲۰:۵۱ - دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گزارش
مالیات بر ارزش افزوده ۲۵ کارگاه طلاسازی در سبزوار را تعطیل کرد
طي چند سال اخير به دليل رکود بازار و مشکلات ماليات بر ارزش افزوده تمامي ۲۵ کارگاه طلاسازي شهرستان سبزوار تعطيل و بيکاري ۱۲۵ نفر از متخصصين اين حوزه را به دنبال داشته است.

به گزارش بصیرسبزوارطی چند سال اخیر به دلیل رکود بازار و مشکلات مالیات بر ارزش افزوده تمامی ۲۵ کارگاه طلاسازی شهرستان سبزوار تعطیل و بیکاری ۱۲۵ نفر از متخصصین این حوزه را به دنبال داشته است.

در چند سال اخیر نوسانات بازار طلا و جواهر یکی از عمده‌ترین مشکلات طلافروشان و طلاسازان در سطح کشور بوده است بطوریکه طی دو سال اخیر حدود ۶ هزار واحد طلافروشی و طلاسازی در سطح کشور تعطیل شده است.

رکود بی سابقه، مالیات بر ارزش افزوده و کاهش قدرت خرید مردم از جمله دلایل اصلی تعطیلی این واحدها بوده است.

در حال حاضر ۹ درصد مالیات ارزش افزوده به علاوه ۷ درصد سود مغازه دار به علاوه ۲۵ درصد اجرت ساخت گرفته می‌شود.

براساس اعلام فعالین حوزه ساخت و فروش طلا، در یک سال و نیم گذشته رکود عجیبی در بازار طلا و جواهر حاکم شده که در ۶۰ سال اخیر بی سابقه است. متاسفانه به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، بدلیجات جای طلا را گرفته است که این امر نیز تعطیلی واحدهای طلاسازی و طلافروشی را به همراه داشته است.

وضعیت طلا و جواهر در شهرستان سبزوار نیز مانند سایر نقاط کشور مساعد نیست بطوریکه درحال حاضر تمام کارگاه های طلاسازی در این شهرستان تعطیل شده است و همچنین تعداد اعضای اتحادیه طلا و جواهر شهرستان سبزوار در ۶سال اخیر بیش از ۵۰درصد کاهش داشته است.

** تعطیلی ۱۰۰ درصدی کارگاه های طلاسازی سبزوار

رئیس اتحادیه طلا و جواهر سبزوار در این خصوص با بیان اینکه امروزه نوسانات بسیار طوفانی بازار طلا و جواهر یکی از مشکلات عمده طلافروشان و طلاسازان در سطح کشور است، گفت: سبزوار با قدمت چندین ساله و طلاهای ساخت شده به عنوان یکی از شهرستانهای شاخص کشور در زمینه ساخت طلاهای سنتی بوده و در حال حاضر به دلیل رکود بازار کسب و کار کارگاه های طلاسازی این شهرستان به فروشی سپرده شده است.

علیرضا برغمدی با تاکید بر ضرورت فعالیت کارگاه های طلاسازی در شهرستان سبزوار، افزود: طلاسازی فعالیتی تخصصی است و به نوعی نیاز به افرادی ماهر و دارای سلیقه دارد و در حال حاضر متاسفانه تمامی استادان طلاسازی سبزوار از گردونه فعالیت خارج شده اند یا به سمت سوی دلال بازی آمده اند.

وی از تعطیلی ۱۰۰ درصدی کارگاه های طلاسازی به دلیل چالش مالیات بر ارزش افزوده و رکود بازار کسب و کار در این شهرستان خبر داد و بیان کرد: در گذشته ۲۵ کارگاه طلاسازی در سبزوار مشغول به فعالیت بود که در حال حاضر تعداد کارگاه های طلاسازی به صفر رسیده و در تمامی کارگاه های طلاسازی شهرستان سبزوار جزء گرد و خاک چیز دیگری برجای نمانده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر سبزوار ادامه داد: در هرکارگاه طلاسازی حدود پنج نفر مشغول به فعالیت بودند که ۱۲۵ نفر از متخصصین طلاسازی در شهرستان سبزوار به دلیل رکود در بازار بیکار شده اند.

برغمدی با بیان اینکه از ابتدای اجرای قانون ارزش افزوده  تمامی طلافروشان و طلاسازان به شدت نسبت به اجرای این قانون ناقص و غیر کارشناسی اعتراض کرده اند، تصریح کرد: ماده سوم این قانون به صورت مستقیم اشاره کرده که مالیات بر ارزش افزوده مابه التفاوت کالا باید اخذ شود و در طلاسازی و طلا فروشی مابه التفاوت یعنی اجرت ساخت طلا است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر سبزوار گفت: براساس قانون فرد مالیات را باید براساس میزان درآمد بپردازد ولیمتاسفانه اداره مالیات و دارایی براساس سابقه کار مالیات دریافت می کند که این موضوع یکی از مهم ترین مشکلات کارگاه های طلاسازی است.

وی بیان کرد: اگر قانون مالیات بر ارزش افزوده برای طلافروشان اصلاح شود، رونق به بازار طلا و طلاسازی بازمی گردد و اگر این شرایط همانند گذشته ادامه یابد سبب نابودی صنعت طلا سازی در کشور می شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر سبزوار تصریح کرد: در سال ۱۳۹۱ اتحادیه طلا و جواهر شهرستان سبزوار دارای ۱۲۰ عضو بود ولی اکنون به دلیل شرایط اقتصادی نابودی و چالش مالیات بر ارزش افزوده به ۵۰ واحد صنفی رسیده و در ادامه اجرای این قانون اعضای فعلی اتحادیه نیز کاهش می یابد.

** همکاری اداره امور مالیاتی سبزوار با اعضای اتحادیه طلا و جواهر

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار نیز در خصوص تعطیلی کارگاه های طلاسازی این شهرستان، گفت: برخی از مالکان کارگاه های طلاسازی به دلیل مشکلات ارزش افزوده و نوسات قیمت بازار کارگاه های خود را تعطیل کرده اند و به سمت سوی خرید و فروش سکه و طلا آمده اند.

علی امید بخش با اشاره به مشکلات مالیاتی طلافروشان و طلاسازان، افزود: جلسات متعددی در سطح شهرستانی با حضور رئیس دادگستری، دادستان و رئیس اداره امور مالیاتی سبزوار برگزار شده و مشکلات طلاسازان در حال پیگیری است.

وی بیان کرد: مشکل ارزش افزوده طلافروشان و طلاسازان باید در سطح کلان و ملی رفع شود و اعضای اتحادیه طلا و جواهر سبزوار برای پیگیری مشکلات خود نشستی با معاون وزیر اقتصاد و امور دارایی برگزار کردند.

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب