۱۲:۵۸:۴۹ - دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عضو هیئت علمی دانشگاه اراک :
تاریخ نگاری ایران با تاریخ بیهقی آغاز می شود
عضو هیئت علمی دانشگاه اراک گفت: برجسته ترین ویژگی تاریخ بیهقی این موضوع است که تاریخ نگاری ایران با ابوالفضل بیهقی آغاز می شود.

 

به گزارش بصیر سبزوار، ابوالفضل حری صبح امروز در همایش ملی ابوالفضل بیهقی  با بیان اینکه تاریخ نگاری ایران با ابوالفضل بیهقی آغاز می شود اظهارداشت: ابوالفضل بیهقی تاریخ ایران را از مرحله حماسی به سمت داستانی گذار داده و زمان را وارد این عرصه کرده است.

 

وی با بیان اینکه تا قبلاز ابوالفضل بیهقی تاریخ ایران سرایش حماسه های قبل از دوران خود بوده است تاکید کرد: در این فصل بیهقی زمان را وارد نثر خود کرده و و راوایتگری تاریخ را برای ایندگان آغاز کرده است.

 

حری در ادامه با بیاناینکه نثر بیهقی جدای از ویژه گی های تاریخی صرف به عنوان نثری زنده و پویا مد نظر است ادامه داد: با خواندن تاریخ بیهقی صفحات تاریخ برای انسان زنده شده چرا که ویزگی نمایشنامه ای بودن دراین نثر موج می زند.

 

رئس دانشگاه حکیم سبزواری در این مراسم با اشاره به تلاش برای ثبت تاریخ بیهقی به عنوان میراث معنوی جهانی ادامه داد: این مطالبه به حق مردم سبزوار است تا کتاب تاریخ بیهقی به عنوان بزرگترین متن تاریخی در میراث فرهنگی سارمان یونسکو ثبت شود.

 

جواد حداد نیا با بیان اینکه در سال های اخیر دانشگاه حکیم و شواری شهر به صورت مظلومانه همایش ملی را برای ابوالفضل بیهقی برگزار کرده اند ادامه داد: تمام تلاش ها برای روشن ماندن چراغ بیهقی در شهر سبزوار بوده است.

 

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب